Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

İlginç Hotmail Sorunu

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,017 Görüntüleme
(@BurakSoybener)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Forumda araştırdım fakat böyle bir soruna rastlamadım. Şayet konu ile ilgili benzer başlık varsa kusura bakmayın.

Sorunum; sunucumdaki herhangi bir mail adresinden isim@hotmail/msn/outlook.com adresine mail ulaşmıyor. Herhangi bir hata iletisi de almıyorum. Yalnızca ulaşmıyor. Buraya kadar kişisel sunuculardaki hotmail ile ilgili genel sıkıntıyı görüyoruz.

İlginç olan ise; eğer yukarıda bahsettiğim isim@hotmail/msn/outlook.com adresinden sunucudaki herhangi bir mail adresine mail gönderildiğinde, artık sunucudaki adresten de o adrese mail trafiği gerçekleşiyor. 

Spf, ptr kayıtları normal. Blacklistlerde yok.

Problem nereden kaynaklanıyor olabilir?

Gönderildi : 07/02/2016 00:35

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

Mail ip gatewayını kontrol et. 

Mail çıkış dnslerini kontrol et. 

Smtp çıkış port 25 aktif mi kontrol et.

Smtp giriş port 587 ve 25 aktif mi kontrol et.

Mail domain mx kayıtlarını kontrol et.

Mail domain txt kayıtlarını kontrol et.

Bunlardan birinden kaynaklı sorundan dolayı erişim problemi olabilir.

Alan adını paylaşırsan, kontrol edip sorun için yardımcı oluruz.

Gönderildi : 07/02/2016 08:50

(@BurakSoybener)
Active Member
Konu başlatıcı

Söylediklerinizin hepsini bilgim dahilinde kontrol ettim.

Mail ip geteway, dnsler, giriş-çıkış portlar, mx kayıtları, txt kayıtları.

Mailin sunucudan çıkışı normal görünüyor, hotmail tabanlı mailler hariç diğer mail servislerine -gereksiz kutusuna- düşse bile iletiliyor. 

[email protected] --> [email protected] = Herhangi bir hata mesajı olmaksızın gönderilmiş görünüyor. Kuyrukta bekleyen mail de yok. Fakat hedef maile ulaşmıyor.

[email protected] --> [email protected] = Mail geliyor ve bundan sonra bir üstteki problem yaşanmadan mailler gidip geliyor.

Yeni fark ettiğim bir durum da; yalnızca "yanıtla"nmış mailler hotmaile ulaşıyor. Aynı adrese "Yeni mesaj" şeklinde mail gönderildiğinde yine gitmiş görünüyor fakat hotmail hesabına ulaşmıyor. Forumda bununla ilgili bir konu görmüştüm fakat bulamadım.

Mail servisim sunucunun hostname'i üzerinden çalışıyor ve problem tüm domainlerde yaşanıyor.

Domainler paylaşımlı ip kullanıyor.

Mail servisi: exim (server.domain.net)

Domain: domain.com 

Gönderildi : 07/02/2016 17:06

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

IP adresi Microsoft tarafından engellenmiş olabilir, microsoft blacklist olarak kendi veritabanını tutuyor ve diğer blacklist'leri kullanmıyor. dolayısıyla blacklist'te olmamanız onların blacklist'inde olmadığınız anlamına gelmiyor. 

Kendilerine mail atarak konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 07/02/2016 18:30

(@BurakSoybener)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Ziya Bey,

1.5 yıl kadar önce IP adresimiz birkaç blacklistte görünüyordu. Hotmail tabanlı hiçbir maile gönderim yapamıyorduk. Dediğiniz gibi kendilerine IP adresimizi blacklistten çıkması için başvuruda bulunduk. 1 ay öncesine kadar herhangi bir sorun yaşamıyorduk. Sunucuda yaşanan bir problemden dolayı sunucuyu reinstall yapıldı ve yedeklerimiz geri yüklendi. Sonrasında bu problemle karşılaştık. 

Şimdi yeniden IP adresimiz ile ilgili başvuruda bulundum. Fakat blacklistte isek; bize gelen maili yanıtladığımızda ulaşması mümkün mü?

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 07/02/2016 19:10

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Mümkün çünkü size gelen maili reply etmeniz header'e eklenen bilgi sayesinde hotmail tarafında spam olarak algılanmıyor, çünkü normal mailden farklı olarak o reply maili. 

Elinizde başka bir ip var ise sunucunun outbound ip adresini değiştirip öyle kontrol edin birde.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 07/02/2016 20:01

(@BurakSoybener)
Active Member
Konu başlatıcı

Yeniden merhaba,

Söylediğiniz gibi IP adresini değiştirerek denedim, aynı problem devam etti. Daha sonra yeniden eski IP adresimize geri döndüm. Sunucuda bulunan hesapların tamamında virüs taraması gerçekleştirdim. Wordpress tabanlı sitelerin birinde 2 adet spam komut satırına rastladı. Dosyaları temizledikten sonra -gereksiz kutusuna da olsa- maillerimiz Hotmail'e ulaşmaya başladı. 

Exim loglarını inceledim, saatte binlerce spam gönderdiğini farkettim. 2 gün içerisinde 95k satırlık log dosyası oluşmuş. Sanırım bizden giden maillerin sonucunda, birkaç ülkeden sürekli olarak SMTP bağlantı denemesi var. Brute force korumasını aktifleştirdim, biraz olsun azaldı. Yine de az da olsa devam ediyor. Log dosyalarında gördüğüm IP adreslerini de manuel olarak kendim blacklist'e ekliyorum.

Mert bey, Ziya bey, ilginiz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 09/02/2016 01:53

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Exim'in ve wordpress pluginlerin azizliği 🙂 sorunu çözmenize sevindim, kolay gelsin.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 09/02/2016 02:24

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

domain üzerindeki spf kayıtlarınız hatalıdır...

mailleriniz ve siteleriniz aynı ipden çıkış yapıyor, farklı iplerden çıkış yaptırırsanız daha sağlıklı olur.

ptr kayıtlarınız hatalıdır...

bunları kontrol ediniz...

Gönderildi : 10/02/2016 00:32

Paylaş: