Forum

asp.net de Excel de...

Bildirimler
Hepsini Temizle

asp.net de Excel den Veri Tabanına Kayıt da Hata

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,172 Görüntüleme
(@mehmetugur)
Gönderiler: 267
Reputable Member
Konu başlatıcı

asp.net de Excel i okuyup veri tabanına kayıt işlemi yapmaya çalışıyorum fakat resimde işaretlediğim alana kod geldiğinde "External table is not in the expected format." hatası veriyor. Sizce çözüm ne olabilir ?

Gönderildi : 07/02/2016 00:23

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Kontrol etmeniz gereken bazı konular:

string connExcelString =

xlsx dosya için: "Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;Data Source=" + path + ";Extended Properties=\"Excel 12.0;HDR=Yes;IMEX=1\"";
xls  dosya için: "Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0; Data Source=" + path + ";Extended Properties=\"Excel  8.0;HDR=YES;IMEX=1\"";

Ayrıca:

Şu bileşen sistemde bulunuyor mu?

Msxml2.SAXXMLReader.6.0

Excel bağlantıları ile ilgili temel kaynak:

https://www.connectionstrings.com/excel/

Gönderildi : 07/02/2016 01:34

(@mehmetugur)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba dediğiniz olayı araştırdım excel in sürümlerinden dolayı kaynaklı sorunmuş yüklemeye çalıştığım xlsx formatında şuan hata vermiyor. Benim gibi kişilere faydalı olamsı açısından kodun son halini paylaşıyorum:

string DosyaKayitYeri = string.Concat(Server.MapPath("~/Excel/" + fuExcel.FileName));
fuExcel.SaveAs(DosyaKayitYeri);
string Baglanti = "Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;Data Source=" + DosyaKayitYeri + ";Extended Properties=\"Excel 12.0;HDR=Yes;IMEX=2\"";
OleDbConnection con = new OleDbConnection(Baglanti);

Gönderildi : 07/02/2016 20:23

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

> excel in sürümlerinden dolayı kaynaklı sorunmuş yüklemeye çalıştığım xlsx formatında şuan hata vermiyor.

Tam anlayamadım - cevaplarım yardımcı oldu mu, yoksa farklı bir şekilde mi çözdünüz?

Gönderildi : 07/02/2016 20:45

(@mehmetugur)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Konuya, bulduğum çözümü yazmak için mesajıma geri döndüğümde cevabını o zaman gördüm. Bir önceki cevabıma gelecek olursam denemelerimde xls formatındaki excel de yapıyordum araştırma sonucu oledb bağlantılarının excel sürümüne göre (xlsx) değişitiğini görmem sonucu hatayı

string Baglanti = "Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;Data Source=" + DosyaKayitYeri + ";Extended Properties=\"Excel 12.0;HDR=Yes;IMEX=2\"";

koduyla giderdimiştim.  

Gönderildi : 07/02/2016 22:21

Paylaş: