Forum

Network Senaryo ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network Senaryo Önerisi

16 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
934 Görüntüleme
(@ayhanozdemir)
Gönderiler: 474
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Yeni firmamızın altyapısını komple 23awf ftp cat6 kablo çektirdim.Sistem odasında patch paneller üzerinde keystone jack ile sonlandırdım.

Omurga switch olarak HP 5120-48G EI 48 Port Layer3 Switch JE067A kullandım.
2.Kabinetimde 14 adet UBNT access point ve 5 adet pc sonlandırdım.HP 1920-24G-PoE+ (370W) Switch JG926A kullandım.
2. binamda 1 adet cat6 ve fiber single mode 8 coe kablo çektirdim.Oradada kabinette sonladırdım ve .HP 1920-24G-PoE+ (370W) Switch JG926A kullandım.Orada 5 adet pc 3 adet access point (ubnt) ve ip kamera kullanacağım.

Sistemde 3 adet fiziksel sunucu ve 25 adet client pc var.Wireless ağımda 2 adet ssid tanımlayıp birisini networkume dahil etmeden internete çıkarmak,diğerini networkume dahil etmek için kullanmak istiyorum.

1 adet cyberoam cr25 firewall mevcut.1 adet 16mbit adsl (Bakır) ve Wifi anten ile metro internet hizmeti almaktayım.(5 mbit/5 mbit)

Bu yapı için en iyi performans için nasıl bir senaryo geliştirme gerekir.Tavsiyelerinizi ve önerilerinizi alabilirmiyim.

Teşekkürler.

Kolay Gelsin.

Gönderildi : 29/01/2016 15:05

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Cihaz sayısı olarak az ve yapı olarak güzel bir yapınız var.
Vlan tanımlayıp Server+Printer+Fax gibi cihazları bir network bloğunda Kullanıcılarıda ayrı bir blokta toplayabilirsiniz.

Misafir ve şirket çalışanlarına wifi konusunda ise Draytek Vigor Ap serisi Access Point kullanabilirsiniz. Bunların üzerinden 2 sid yayını yapabilirsiniz. İki farklı network bloğunda çalışabilir. Bu şekilde bir yapılanma mümkün.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 29/01/2016 15:46

(@murattunalioglu)
Gönderiler: 218
Estimable Member

Merhaba 2 SSID için networke erişecek olan ssıd Layer 3 çalışsın içeriye erişmeyecek olan SSID layer 2 çalışsın 

Gönderildi : 31/01/2016 23:22

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınızı için teşekkür ederim.Daha detaylı tavsiyede bulunursanız çok sevinirm hocam.

Kolay Gelsin

Gönderildi : 01/02/2016 02:15

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Detay derken biraz açar mısınız?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 01/02/2016 16:21

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Rıza hocam.,

Şuan vlan ayarlması tam olarak yapmadım.Yaklaşık 1 hafta oldu.Senaryo düşünüyorum.Bu arada networkte yavaşlık ve bazı makinalarda kasma tespit ettim.Ethernet kablosunu çıkarınca makina normale dönüyor.Ayrıca bazı dahili analog telefonlar gün içerisinde çalışmıyor.Duvardaki telefon prizinden sök tak yapınca düzeliyor.

Tuhaf sorunlarla karşılaşıyorm.Network tarafında ilk sistem yapılandırmam olacak.Hp switchte vlan ve diğer yapılandırma kısmındada çok iyi değilim araşıtırıyorum.O yüzden üstadlarımın tecrübe ve bilgilerinden faydalanmak istiyorum.

Yardımcı olacağınız her konuya şimdiden Teşekkür Ederim.

Kolay Gelsin

Gönderildi : 03/02/2016 12:12

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hocam Hp switch network similasyon programı nasıl temin ederim

Gönderildi : 03/02/2016 19:09

(@murattunalioglu)
Estimable Member

http://www8.hp.com/us/en/products/network-management/product-detail.html?oid=5443902

Site üzerinde ararsınız makalede var kurulum ile alakalı

Gönderildi : 03/02/2016 19:22

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler hocam hemen indiriyorum.

Gönderildi : 04/02/2016 15:18

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hocam indiremedim yardımcı olurmusunuız

Gönderildi : 07/02/2016 04:01

(@murattunalioglu)
Estimable Member

Nerede takıldınız ?

Gönderildi : 14/02/2016 02:07

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hocam merhaba,

Network ile ilgili yapılandırmaları tamamlamak üzereyim.Yalnız bazı bilgisayarlarda aşırı yavaşlama ve kasma oluyor,makina normal word exceli bile açarken 2-3 dk bekliyor.Ağ kablosunu çıkarınca normal açılıyor.Makinalar normal 100 mbit bağlanıyor.araya aptal switch takıyorum 1 gb,aptal switchten makinaya takıyorum 1000 mb bağlanıyor.Neden olabilir sizce

Yorumlarını alabilirmiyiz.

Gönderildi : 18/02/2016 20:44

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Bu yapıya yerinde danışmanlık almanız daha doğru olur. Uzaktan sorunu anlamak mümkün değil malum. Network'ün wireshark vs ile izlenerek sorun kaynağı taranması lazım. 100 mbit bahsi yanlış switch conf. düşündürüyor. Cihazlarda unutup birden fazla dhcp yayını yapıyor da olunabilir. Fizikselde bozuk 1 tek port bile bu tip sorunlara yol açabilir. Kabinlerden client'lara kadar toprak hattı da önemlidir ideal olanı beyaz eşyanın da bu sistem toprağına karıştırılmaması poe switch olduğunu söylemişsiniz. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/02/2016 22:51

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

hocam merhaba 

Ben toprak hattindan supheleniyorum.kablo cat6 ftp.bos bir zamanda switchi yedek alip sifirlayip hcbir yapilandirma yapmadan test edecegim.birde sorunlu bilgisayarin patch panelde sonlandirmasini sokup icindeki teli ayirip kabinetin sasisindeki topraga verecegim ya da utp keystone jack i iptal edip ftp keystone jac deneyecegim.

Fikirleriniz olursa paylasirsaniz sevinirim.

Kolay Gelsin 

Gönderildi : 19/02/2016 11:34

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Switch conf. deneyin. Diğerleri ile tek tek uğraşmak yerine kabin ve client tarafında ki toprağı ölçtürün bence uygun bir topraklama yoksa şasiye verseniz de birşey elde edemeyebilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/02/2016 03:50

(@SinanKorkmaz)
Gönderiler: 5
Active Member

Bilgisayarı ağ bağlantısından çektiğinizde hızlanması, takıldığında çok yavaşlaması ağda bir paket çevrimi olmasından olabilir. İki anahtar arasında birden fazla hat bulunduğundan bahsetmişsiniz. Bu hatların hepsi birden iki cihaza da takılı durumda mı? Eğer öyle ise anahtarlar üzerinde konfigürasyon yapmanız gerekir. Cihazların fabrika ayarlarında Spanning-Tree Protocol açık durumdadır ihtimalen (kullandığınız cihazları özel olarak bilmiyorum). Eğer bu protokol açık değilse, bu hatları aynı anda aktif olarak kullanmamalısınız. Birden fazla hattın iki anahtar arasında bağlı bulunması, cihazlar üzerinde STP açık değilse işe yaramaz, tersine tüm ağı zehirler. Bunu çok basit biçimde test edebilirsiniz:

• Bir bilgisayarı ağa bağlamadan önce ağ kartını görüntüleyin ve ekranı o durumda bırakın. Alınan/Gönderilen paket sayısı bağlı değilken sıfır durumundadır. Bilgisayarı ağa bağlayın ve alınan paket sayacının artış hızına bakın. Bir süre sonra çok hızlı bir artış görüyorsanız, ağınızda çevrim (LOOP) var demektir.
  • Eğer çevrim var ise, iki anahtar arasında yer alan linklerin (fiber veya bakır farketmez) biri HARİÇ hepsini çıkartın. Bilgisayarınızdaki alınan paket sayacındaki artış duracaktır.
  • Eğer durum bu ise, birden fazla linki kullanmak için, her iki anahtar üzerinde de hat gruplaması (Link Aggregation) tanımı yapmanız gerekir.

Bir diğer konu da, anahtarlarınızın fabrika ayarlarında, her port Spanning Tree protokolü gereğince bir süre bekletilir. Bu süre içersinde paket iletimi yapılmaz. Bunu gözlüyor musunuz? Bilgisayar, sunucu, printer, telefon vs taktığınız portlarda PortFAST ayarı yapmanız gerek. Anahtarlar arasındaki bağlantılarda ise bu ayarı yapmayın.

Umarım faydası olur.

Gönderildi : 22/02/2016 16:37

Paylaş: