Forum

Fortigate60C ve zyx...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate60C ve zyxel vmg3312-b10b köprü modundaki modem sorunu

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
3,180 Görüntüleme
(@SenayCaliskan)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

firmamızda 2 farklı hat üzerinden ADSL hizmeti alıyoruz. Bu hatlar 2 farklı ZyXel VMG3312-B10B modemde bağlı. Bu iki modem köprü modundadır ve Fortigate60C cihazına WAN1 ve WAN2 olarak tanılılıar. Modemler ADSL/VDSL uyumludur. Internet Servis Sağlayıcımız TTNET.  Düne gelene kadar internetimiz sorunsuz çalışıyordu. Fakat dün TTNET tarafında bütün telefon ve internet hatlarımız Fiber kablo üzerine aktarıldı. Daha önce bağlantılar bakır kablo üzerinden sağlanıyordu. Fiber e aktarım yapıldığı andan itibaren Fortigate60C köprü modundaki modemleri görmez oldu. Modemler üzerinde DSL ışığı yanması gerektiği gibi sabit yeşil yanıyor. Sorunun kaynağına inebilmek için Fortigate in WAN1'ine bağlı modemi fortigatetten ayırdım ve normal "yönlendirme" (routing) moda aldım. Yanı bir ev kullanıcı gibi 8/35 ve kullanıcı ve şifre girdim. İnternet hemen geldi. Fakat köprü moduna alınca Fortigate60C ile modem arasındaki "Status: failled" yazıyo ve internete bağlanamıyorum. Kullanıcı adları ve şifrelerini (değişmemiş olmasına rağmen) fortigate tarafında yeniden girdim ama sorun çözülmüyor. Özetle modemler normal yönlendirme modunda çalışıyor = internet var; köprüleyince çalışmıyor.

Başka ilginç bir nokta da şudur: modemin biri üzerinde bulunan bütün varsayılan WAN Interfacelerini sildim ve "Add new WAN Interface" diyerek 8/35 köprüledim. İlginçtür bir kereye mahsus dış IP alındı ve internet geldi. Sorunumu çözdüm, aynı şeyi ikinci modemde de yapayım dedim ama işe yaramadı. Bu sefer acaba ikinci modemde sorun mu var diyerek; ilk çalıştırdığım modemi söktüm ve ikincinin yerine taktım yani ikincinin hattının taktım ilk modeme ve onu WAN2 ye bağladım. İnternet yine gelmedi. Bu sefer en azından ilki çalışıyor ya tesellisi ile ilk modemi kendi yerine taktım - İLGİNÇTİR BUNDAN BÖYLE HİÇ İNTERNETE ÇIKAMADIM. Fortigate ve modemler arasında Status: failed ibareleri var. Asıl sorun ne olabilir acaba? Şunu bir daha belirtmek isterim ki hatlar bakır kablo üzerindeyken bir sıkıntı yoktu, sadece hatları fiber altyapıya aktarınca sorun oldu. Tarife paketlerimiz hala ATM ve ADSL2+.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Gönderildi : 17/01/2016 19:25

(@yilmazbarcin)
Gönderiler: 315
Illustrious Member

Merhaba,

Log & Report altından system altından log 'ları paylaşabilir misiniz.

firmware versiyonunuz nedir ?

ssh ile bağlantı yaparak console üzerinden diag sniffer packet wan1 çıktısını verir misniz. ( wan1a kendi interface bilginizi güncellemeniz gerekiyor )

PPPOE ayarlarınızı aşağıdaki örnek config'e göre kontrol edebilirisniz.

config system interface
    edit "wan1"
        set vdom "root"
        set mode pppoe
        set allowaccess ping https ssh fgfm
        set vlanforward enable
        set type physical
        set snmp-index 2
        set username "username"
        set password ENC<encrypted-string>
        set padt-retry-timeout 0
        set defaultgw enable
        set mtu-override enable
        set mtu 1492
    next

Gönderildi : 18/01/2016 03:31

(@SenayCaliskan)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim. MTU değerini1492 yapmak beni kurtardı. Tabi normalde buna gerek olmaması gerek ama Tük Telekom bu.

Gönderildi : 19/01/2016 09:32

(@erhansen)
Gönderiler: 183
Reputable Member

merhabalar

zyxel in vdsl de bridge modu çalışıyor bu yorumlardan anladığım kadarıyla doğru mudur

bende asus modem var vdsl de bridge modu yapılamıyormuş teknik servis öyle söyledi bende yeni modem arayışına girdim

iyi çalışmalar

Gönderildi : 06/10/2018 23:58

(@ibrahimerturk)
Gönderiler: 55
Trusted Member

Tarihlere dikkat edelim. 2 sene olmuş. 🙂 

Gönderildi : 15/10/2018 17:57

Paylaş: