Forum

350 Metre Mesafeye ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

350 Metre Mesafeye İnternet Erişimi

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
784 Görüntüleme
(@TurgayYigit)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba, 

Yaklaşık 300-350 metre mesafedeki bir noktaya yaklaşık 2 Mbps hızında internet vermeyi planlıyoruz. Wifi veya herhangi bir kablosuz cihaz kullanılmayacak. 

Hali hazırda 350 metre mesafedeki noktaya sadece chronede 20 boş telefon kablosu var. bunun dışında data altyapısı yok.

İnternet göndermek için üç seçenek var;

1- Fiber: Yalnız bunun döşenmesi v.s oldukça maliyetli gibi gözüküyor. Hesapladım yaklaşık 5000 TL gibi bir maliyeti var. Fiber şu anda 2 planda gibi.

2- Cat6-Cat7: test ettim ancak 100-130 metre arasında sağlıklı bir sinyal alabiliyorum. 200-250 metrede sinyal alamadım. Aralarına switch koyma imkanım yok elektrik sorunu ve açıkta kalma sorunu var. Bu nedenle Cat6-Cat7 kullanamayacağım.

3- Son olarak hali hazırda telefon kabloları için noktada noktaya yada LAN to LAN denilen işlem. Bunun için Ethernet over VDSL2 Converter (Profile 30a) diye bir cihaz var. Şahsen duydum ama hiç kullanmadım. Kullanımı gayet basit gibi geldi ancak bununla ilgilide türkçe tek bir kaynak yok. sadece bir çinli bir şeyler anlatıyor bir videoda. 

Şimdi sorunum şu;

bana olabildiğince düşük maliyetli ve telefon kablosu kullanılarak bunu nasıl yapacağımı biri söyleyebilir mi? eğer teknik detayı fazla ise faturalandırma v.s şartıyla bildiğiniz bir firmayada yaptırabiliriz. ama ilk etapta bu işin olabilitesinin %100 olması gerekiyor. yani bu yöntemle sağlıklı-net bir erişim sağlayabilirsiniz demeniz gerekiyor. kablosuz olsa sıkıntı olmayacak ama kablolu şartı var. 

yardımcı olursanız çok sevinirim. gerekirse geribildirim için dm'ye telefonda bırakabilirsiniz.

Gönderildi : 07/10/2015 03:56

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Hız çok ciddi bir hız değil buraya neden adsl felan almıyorsunuz? Sorum saçma gelebilir tam ortam ve yapı nedir onu bilmediğim için soruyorum.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/10/2015 10:57

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

gsdsl modemler ile back to back bağlantı yapabilirsiniz. Mesafe kısa istediğiniz hızı verecektir. PDF teki tabloya bakabilirsiniz.

ftp://ftp.zyxel.com.tr/Teknik_Dokumanlar/G.SHDSL_Modem/

ftp://ftp.zyxel.com.tr/Teknik_Dokumanlar/G.SHDSL_Modem/79x_%20Back%20to%20Back%20Baglanti.pdf

Gönderildi : 07/10/2015 11:14

(@birkanurlu)
Gönderiler: 327
Reputable Member

Herkese Merhaba, 

Yaklaşık 300-350 metre mesafedeki bir noktaya yaklaşık 2 Mbps hızında internet vermeyi planlıyoruz. Wifi veya herhangi bir kablosuz cihaz kullanılmayacak. 

Hali hazırda 350 metre mesafedeki noktaya sadece chronede 20 boş telefon kablosu var. bunun dışında data altyapısı yok.

İnternet göndermek için üç seçenek var;

1- Fiber: Yalnız bunun döşenmesi v.s oldukça maliyetli gibi gözüküyor. Hesapladım yaklaşık 5000 TL gibi bir maliyeti var. Fiber şu anda 2 planda gibi.

2- Cat6-Cat7: test ettim ancak 100-130 metre arasında sağlıklı bir sinyal alabiliyorum. 200-250 metrede sinyal alamadım. Aralarına switch koyma imkanım yok elektrik sorunu ve açıkta kalma sorunu var. Bu nedenle Cat6-Cat7 kullanamayacağım.

3- Son olarak hali hazırda telefon kabloları için noktada noktaya yada LAN to LAN denilen işlem. Bunun için Ethernet over VDSL2 Converter (Profile 30a) diye bir cihaz var. Şahsen duydum ama hiç kullanmadım. Kullanımı gayet basit gibi geldi ancak bununla ilgilide türkçe tek bir kaynak yok. sadece bir çinli bir şeyler anlatıyor bir videoda. 

Şimdi sorunum şu;

bana olabildiğince düşük maliyetli ve telefon kablosu kullanılarak bunu nasıl yapacağımı biri söyleyebilir mi? eğer teknik detayı fazla ise faturalandırma v.s şartıyla bildiğiniz bir firmayada yaptırabiliriz. ama ilk etapta bu işin olabilitesinin %100 olması gerekiyor. yani bu yöntemle sağlıklı-net bir erişim sağlayabilirsiniz demeniz gerekiyor. kablosuz olsa sıkıntı olmayacak ama kablolu şartı var. 

yardımcı olursanız çok sevinirim. gerekirse geribildirim için dm'ye telefonda bırakabilirsiniz.

Merhaba,

Eğer Kablosuz hiçbir şekilde çözüm değilse ben olsam ne yapar ne eder araya switch koymanın bir yolunu bulurdum. Bütçeyi, ortada bir yere elektrik hattı çekmek ve diğer gereksinimler için kullanmayı düşünseniz?

Gönderildi : 12/10/2015 06:47

(@TurgayYigit)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

sanırım fiber hat çekeceğim. biraz maliyetli gibi. ancak başka seçenek yok. elektrik götüremiyorum. çünkü hattı telekomun rögarlarında-tünellerinden çekeceğim. 100 metre açık arazide elektrik imkansız gibi. hava şartları ve diğer çevresel etkiler düşünüldüğünde ordaki switch 1 ay dayanmaz. 

aklımda Ethernet over VDSL2 Converter olayı var lakin türkiyede bunu yapan pek kimse yok gibi. 

Gönderildi : 16/10/2015 02:45

(@ilhancakmak)
Gönderiler: 71
Trusted Member

sanırım fiber hat çekeceğim. biraz maliyetli gibi. ancak başka seçenek yok. elektrik götüremiyorum. çünkü hattı telekomun rögarlarında-tünellerinden çekeceğim. 100 metre açık arazide elektrik imkansız gibi. hava şartları ve diğer çevresel etkiler düşünüldüğünde ordaki switch 1 ay dayanmaz. 

aklımda Ethernet over VDSL2 Converter olayı var lakin türkiyede bunu yapan pek kimse yok gibi. 

http://www.planet.com.tw/en/product/images/26448/EM-VC231_234_v1.0.pdf

cihazın kullanım klavuzuna göre çok zor görünmüyor. ancak cihazı Türkiye'de bulmak problem olabilir.

350 metre mesafeye 3x2,5 elektrik kablosu çekme şansınız var mı?

var ise çok az maliyetli bir yol mevcut.

Gönderildi : 16/10/2015 03:53

Paylaş: