Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Office 365 Geçis ve Localdeki Exchange ismini çözme Sorunu

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
635 Görüntüleme
(@ilker_seferoglu)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Musterimizi office365 Exchange gecis yapdık Localdeki AD ile sync degil sadece portal uzerinde kullanıcılar acıldı her sey calısıyor cloud tarafında

Fakat içerdeki exchange 2010 aktif durumda ama dunya ile ilişkisi artık kalmadı sadece geriye donuk emailleri gormek amaclı tutuyoruz ama ben kullanıcılarda su sorunu yasıyorum ilk dns ipsini localdeki dns serverın ip verirsem automatic olarak icerkdeki exchange cozuyor ve cloud olarak setup yapdıgım kullanıcınında exchange connection locale donuyor bunu nasıl onleyebilirim ben kullanıcılara local iç dns ip si versem bile içerdeki exchange cozmesini istemiyorum istersem ben bu işlemi manual olarak yapayım

Ben bütün kullanıcılara cloud bagladım emailler de hic bir sorun yok sadece icerdeki exchange gitmesin kullanıcılar  ben istersem kendim yapayım

Tesekkurler

ILKER

Gönderildi : 06/10/2015 02:34

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Kullanıcı sayınız ne kadar?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 06/10/2015 12:44

(@fatihyegin)
Gönderiler: 342
Reputable Member

Merhabalar İlker bey, buluta taşıdığınız kullanıcıların lokaldeki Exchange üzerinde bulunan hesaplarını disable ederek test edebilirmisiniz ?

Gönderildi : 06/10/2015 13:44

(@HasanDanis)
Gönderiler: 426
Honorable Member

Merhaba

Musterimizi office365 Exchange gecis yapdık Localdeki AD ile sync degil sadece portal uzerinde kullanıcılar acıldı her sey calısıyor cloud tarafında

Fakat içerdeki exchange 2010 aktif durumda ama dunya ile ilişkisi artık kalmadı sadece geriye donuk emailleri gormek amaclı tutuyoruz ama ben kullanıcılarda su sorunu yasıyorum ilk dns ipsini localdeki dns serverın ip verirsem automatic olarak icerkdeki exchange cozuyor ve cloud olarak setup yapdıgım kullanıcınında exchange connection locale donuyor bunu nasıl onleyebilirim ben kullanıcılara local iç dns ip si versem bile içerdeki exchange cozmesini istemiyorum istersem ben bu işlemi manual olarak yapayım

Ben bütün kullanıcılara cloud bagladım emailler de hic bir sorun yok sadece icerdeki exchange gitmesin kullanıcılar  ben istersem kendim yapayım

Tesekkurler

ILKER

Merhaba,

Benim size tavsiyem tüm kullanıcıların mailboxlarını pst' ye export edip exchange server'ı ortamdan kaldırıp eski DNS' leri temizlemeniz olacaktır.

Eğer DC adınız ile mail etki alanınız aynı isimlere sahipse kullanıcılar local DNS' ı sorgu yaptığında sizinde belirttiğiniz gibi eski yapıyı görecektir.

Office 365'i sağlıklı ve sorunsuz kullanmak istiyorsanız Exchange Server' ı kısa sürede kaldırmanızı öneririm.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 06/10/2015 20:47

(@ilker_seferoglu)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Rıza Bey

100 Kullanıcı

Tsk

ILKER

Gönderildi : 08/10/2015 20:33

(@ilker_seferoglu)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar FatiH Bey

Kullanıcılar eski exc servera zaman zaman baglanıp eksik olan emailleri cekiyorlar

Tsk

ILKER

Gönderildi : 08/10/2015 20:38

(@fatihyegin)
Gönderiler: 342
Reputable Member

Merhabalar İlker bey, O zaman Exchange server üzerinden kullanıcı pst dosyalarını export ederek bu dosyayı kullanıcı outlook yapısına ekleyebilirsiniz. Sonrasında eklediğiniz bu pst'leride yavaş yavaş bulut ortamına upload olmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde artık exchange sunucu ile bir bağınız kalmamış olacaktır.

Gönderildi : 09/10/2015 01:21

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhabalar İlker bey, O zaman Exchange server üzerinden kullanıcı pst dosyalarını export ederek bu dosyayı kullanıcı outlook yapısına ekleyebilirsiniz. Sonrasında eklediğiniz bu pst'leride yavaş yavaş bulut ortamına upload olmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde artık exchange sunucu ile bir bağınız kalmamış olacaktır.

+1 en mantıklısı Exchange sunucusunu artık ortamdan yok etmek. Öncelikle Tüm kullanıcı PST lerini ayrıca bir yerde yedekleyin. Sonrasında bu kullanıcıların outlooklarına pst olarak bağlayın. Her hafta 10 tane yapsanız 2.5 ayda kurtulursunuz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 09/10/2015 10:54

Paylaş: