Forum

SQL Mail ile sorgu ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL Mail ile sorgu sonucunu nasıl e-posta ile yollarım?

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,407 Görüntüleme
(@yusufbaran)
Gönderiler: 57
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba, SQL Server 2005 üzerinde aramalar isimli bir tablom var bu tabloda,

arayan

firma

tarih

notu

ilgilikisi

isimlerinde columnlar var bu columnlardaki sadece o günkü verileri belli bir saatte, tanımlanmış olan 5 e-posta adresine göndermek istiyorum. Ve bu şekilde hergün sadece o günkü verileri tarih column'undan tespit edip bu 5 kişiye göndermesini istiyorum.

Bunu yapmamın kolay bir yolu var mı? Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 29/08/2015 21:44

(@yusufbaran)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler elinize sağlık deneyip sonucu yazarım.

Gönderildi : 31/08/2015 16:08

(@yusufbaran)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba, sql mail ve database mail profil sorunlarını uzun süren çalışmalar sorunucu aşabildim, verdiğiniz sql betiğini kendime uyarladım fakat sorgu kısmında takılıyorum, çok fazla bilgim olmadığı için fazla ilerleyemedim,

@query = "PRINT CHAR(13)+'Use double-quotation marks.' + CHAR(13) + 'Start a new line'"

bu kısımda sorguyu isteğime uygun biçimde nasıl ve nereye yazacağımı tam çıkaramadım, istediğim şey sadece o günkü verileri tarih column'undan tespit edip seçtiğim kişilere göndermesi, sql sorgusu kısmında nasıl bir cümle yazmalıyım yardımcı olursanız sevinirim. Bir nevi 'where' operatörüne o günkü kaydı göstermesi için today tarzı bir değişkeni nasıl declare ederim, gibi karışık bir soru oldu 🙂 Bir de bu sorguyu xls veya cvs formatında gönderebilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 31/08/2015 17:25

(@caglarozenc)
Gönderiler: 247
Reputable Member

Merhabalar, 

Daha önce yazdığım ve aktif olarak kullandığım mail formatı ile ilgili ihtiyacınıza yönelik basit bir çalışma hazırladım. Gerekli yerleri değiştirmeniz yeterli olacaktır. 

Örnek kodlar,AdventureWorks2014 veritabanı üzerinde DBA database profili ile mail gönderimi yapmaktadır. AdventureWorks2014 veritabanına sahipseniz DBA isimli bir database mail profile kurulumu yapıp mail adresini bölümünü değiştirip sorguyu çalıştıracak olursanız çalıştığını göreceksiniz. 

Kodların Ekran Görüntüsü ; 

Mail Görüntüsü ; 

Mail içerik görüntüsü ; 

Umarım ihtiyacınıza yönelik olmuştur.

Gönderildi : 31/08/2015 19:03

(@yusufbaran)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba öncelikle cevap ve ilginiz için çok teşekkür ederim, verdiğiniz sorguyu kendi istediğim şekle uyarladım aşağıdaki şekilde fakat bazı hatalr ile karşılaştım, sql server 2005 kullandığım için alıyor olabilir miyim bu hataları?

aldığım hata şu şekilde. 

Msg 139, Level 15, State 1, Line 0
Cannot assign a default value to a local variable.
Msg 137, Level 15, State 2, Line 16
Must declare the scalar variable "@Date".

Gönderildi : 31/08/2015 20:12

(@yusufbaran)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar ikinize de çok teşekkür ediyorum ilgi ve alakanız için, date kısımlarını datetime yaptım sorun devam etti fakat,

Declare sonrasına;

SET @Date = CONVERT(VARCHAR(10), GETDATE() , 103) 

satırını ekledim sorun çözüldü şuan istediğim gibi çalışıyor, tekrar çok teşekkürler.

Gönderildi : 31/08/2015 22:01

Paylaş: