Forum

premium cafe online...

Bildirimler
Hepsini Temizle

premium cafe online oyunlarda ping, 2 switch 2 modem sorunu

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,904 Görüntüleme
(@omercanakli)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

merhaba mersine bağlı tarsus ilçesin de premium internet cafe işletmekteyiz 

cafemizde 30 tane pc var 2 tane yeni  modem 2 tanede switch var birisi  ikiside 24 portluk birisi gigabit diğeri normal

fakat 15/15 bilgisayarları ayırmak istediğimizde airties modeminde hiç bir şekilde online oyunlarda ping  sorunu ile karşı karşıya geliyoruz

2 modemin dhcp'si kapalı

airties modem ip adresi: 192.168.2.1   = airties 192.168.2.101 

tplink modem ip adresi : 192.168.2.2   = tplink  192.168.2.116 diye geçiyor 

2 switchin arasına kablo da attık fakat airties modeminde hiç bir şekilde problem yok 

tp'linkte bir sorun var upload ve download yapılmadığına eminim çünkü 30 pc'de league of legends maçlarına hazırlanıyor ve sadece lol açık

eski switch'imizden şüphelenmiştik gigabit switch'de aldım sorun hala devam ediyor acaba tp link ip'sini 1.1'ken 2.2 yaptım diyemi  oldu ?

upload download olmadığı halde 2. modemden neden ping çıkıyor bana bu konuyu çözene ücretli bir şekilde online hizmette verebilir

teşekkür ederim herkese 

Gönderildi : 28/05/2015 19:06

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Yazdıklarınızın tamamını okudum ama hiçbirşey anlamadım.

Gönderildi : 28/05/2015 19:22

(@omercanakli)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

online oyun turnuvası yaptığımız için cafemizde oyunun kasmaması için yani ping olmaması için 2 tane 16 mbit hızında net bağlattık fakat 

2 modemin ve bilgisayarların ip adresini yazdık fakat yinede 1. modemde hiç birşey yokken 2. modemde ping 100 iken 800 e yükseliyor 

dhcp kapatıp açtım fakat çözüm bulamadım şuanda 1 dhcp açık 2. dhcp kapalı şuan normal gözüküyor fakat 2 modem ve 2 switch bağlantısını sorunsuz yapabilen varmı? daha doğrusu benim halimde int cafesi olupta online oyunlara ağırlıklı bir kişi anlar desem daha doğru olur düşüncelerinizi bekliyorum

Gönderildi : 28/05/2015 20:04

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

İlk önce doğru network yapılandırmasını kuruyor musunuz ondan emin olun temel de bazı noktaları atlıyor olabilirsiniz. İlk önce bölgenizden iyi bir bilişim şirketinden network kurulumunuzu inceletin sonra oyun odaklı siz incelemeye devam edersiniz. Yazdığınız açıklamalar yeterli değil soru cevap şeklinde çok konu var bunu forumdan halletmeniz zor. Ayrıca forum üzerinden online yardım talepleri yasak bunu hatırlatayım kurallarda geçiyor.
Adımlar;
- Birbiriyle konuşan iki basit networkte 2 dhcp olmaz. Yanlış..
- Bir modem dhcp görevini üstlenip diğeri ona eklenip ip dağıtabilir bu durumda gateway planı gerekir.
- 2. dediğiniz modemin ip si client'lara manuel gösterilmedikçe o modem üzerinden nete çıkmayabilir.
- Sonradan aldığınız hattın sinyal kalitesi daha kötü olabilir.
- Siz bandwith'i manage etmedikçe client'lardan biri bağlantının atıyorum %80 'ini çekerek diğerlerinde ping vs sorun oluşabilir.
- Bu işi doğru yapmanın yöntemi tek dhcp bir birine doğru bağlı broadcast üretmeyen switch'ler ve 2 ayrı modem/hattı bir router üzerinden kullanmak. Bunun için ISA server da kurabilirsiniz geçmişte kullanıyorduk bir düzgün pc'ye 2 ethernet takarak bu işi yönetebilirsiniz.
Fikir açısından biz bu işi basit cafelerde 4 modem ile de yaptık olay client'ları lab'lar gibi düşünerek manuel ip farklı gateway'lerden çıkarmaktı.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/05/2015 21:37

Paylaş: