Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

ESXi unable to connect to the mks login

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,216 Görüntüleme
(@SerxanSherifov)
Gönderiler: 335
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

ESXi 5.5 uzerinde bugun hicbir VM-e vSphere yada vCenter uzerinden baglanamadim. "unable to connect to the mks login (username/password) incorrect" hatasi veriyordu. Security ayarlarindan SSH-i start edip SSH uzerinden baglanmak istedim ama servis start olmadi. Son yol olarak hostu restart yaptim simdi calisiyor. Problem neden olabilir? Loglarda hicbir hata yok.

Gönderildi : 04/04/2015 18:33

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

Sunucu loglarını incelediniz mi benim de mks connect sorunum DNS kaydındaki hatadan kaynakanıyordu loglarda çözülemeyen hostname görerek düzeltmiştim.

Gönderildi : 07/04/2015 18:47

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhaba,

ESXi 5.5 uzerinde bugun hicbir VM-e vSphere yada vCenter uzerinden baglanamadim. "unable to connect to the mks login (username/password) incorrect" hatasi veriyordu. Security ayarlarindan SSH-i start edip SSH uzerinden baglanmak istedim ama servis start olmadi. Son yol olarak hostu restart yaptim simdi calisiyor. Problem neden olabilir? Loglarda hicbir hata yok.

Merhaba,

Muhtemelen vCenter'a login olduktan sonra şifreyi değiştirmişssinizdir veya vCenter AD ile konuşamamıştır. Bundan dolayıda bu hatayı almışsınızdır. Böyle bir durumda host'u restart etmenize gerek yok. Management Agent'i restart ederek sorunu giderebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 07/04/2015 19:21

(@SerxanSherifov)
Gönderiler: 335
Honorable Member
Konu başlatıcı

Problem DNS kayitlarinnanmis. DNS serverde ageing ve scavenging ayarlamistim. ESXi hosta ait DNS kayitlari silindigi icin boyle bir hata veriyormus. Statik kayit olsuturdum problem cozuldu.

Gönderildi : 08/04/2015 11:53

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Ben bu problemi çözemedim yardımcı olur musunuz?

Eğer vCenter kullanıyorsanız, vCenter'ınızın hosts dosyalarına ESXi host'unuzun IP ve Hostname'inizi yazın. Sorun belirttiğimiz gibi DNS'den kaynaklanmaktadır.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 21/03/2017 13:04

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Merhaba,

Yapınızın sağlıklı çalışması için dns tanımlarınızın düzgün olması gerekiyor. Her sunucunun host dosyasına dns kaydı girmek çok doğru olmaz. Bu nedenle öncelikle şu adımları kontrol edin.

Hostlarınızda dns sunucu olarak hangi ip adresi tanımlı.

Bu IP adresinde dns sunucu var mı.

Varsa ilgili zone ve A kayıtları tanımlandın mı. 

Eğer vcenter için ayrı bir active directory ve dns kullanıyorsanız localdeki dns serverinizda bu kayıtların secondary olarak tanımlanarak güncellenmesi gerekir.

Sorununuzun nedenine vcenter console uygulamasını açtığınızda esxi sunucunuza erişiyor. Eğer burada esx1.domain.com diye bir tanım varsa bunu çözmeye çalışıyor burada doğru çözümleme yapamazsa doğal olarak console erişimi yapamazsınız.

Gönderildi : 21/03/2017 14:52

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Aldğınız hata mesajını tam olarak yazar mısınız?

Gönderildi : 21/03/2017 17:12

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Fiziksel sunucuya giril bir sanala giriş yapıyorum diğerine yapamıyorum demişsiniz. Burada tek bir sanal var. 

vsphere clientın bulunduğu yerden vmmatras2.matras1.local adresine ping atabiliyor musunuz. Eğer atamıyorsanız host dosyasına sunucu adı ile kayıt açın.

Eğer ping atabiliyorsanız yine de bağlanamıyorsanız 443,902,903 portlarına telnet erişimi varmı kontrol edin.

Gönderildi : 21/03/2017 18:07

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Buradan sonraki işlemler logları incelemek gerektiriyor. Sanal suncunun bulunduğu datastore içinde vmware.log dosyası olması gerekiyor bunu da kontrol edermisiniz.

Gönderildi : 21/03/2017 19:29

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Resmi olmayan bir kaynakta aşağıdaki çözüm önerisi sunulmuş ben test etmediğim için bir şey söylemiyorum. Eğer kritik bir sunuc değilse öncesinde hostu restart edin sorun düzelmezse aşağıdaki öneriyi gerçekleştirsiniz

--Edit config file in ESXi host
Open /etc/vmware/config with a text editor.
Add this: vmauthd.server.alwaysProxy = “TRUE”Check your firewall config/network setup. This error is caused by your vSphere client not able to communicate with the ESX/ESXi host directly.
All “Unable to connect to the MKS:” errors are network issues. Do not be fooled by the mention of certificate issues…

Gönderildi : 22/03/2017 12:21

(@YasinAktas)
Gönderiler: 75
Estimable Member

Vsphere client in en son update ini kurdum sorun düzeldi arkadaşlar. Hepinize çok teşekkür ediyorum yardımlarınızdan dolayı..

vsphere client ilgili versiyon ile erişerekde çözüm üretmişsiniz, bir yöntem daha var paylaşmak istedim vmware convert tool yardımı ile ilgili vm'in versiyonunu değiştirerek de yapabilirsiniz, Bazen convert tool ile çevrilen vmlerde bu hata ile karşılaşılmakta normal adımları uygulamanıza rağmen sorun çözülememektedir. Belirttiğim gibi convert esnasında vm versiyonunu değiştirerek de çözüme ulaşabilirsiniz.

Gönderildi : 18/10/2017 03:29

Paylaş: