Forum

Data Deduplication ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Data Deduplication Hk.

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
533 Görüntüleme
(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY
Konu başlatıcı

Merhaba,

Data Deduplication ile ilgili bir kaç sorum olacak. 

2u Sunucu üzerine HBA ile bağlanmış bir adet DAS storage yapımız var. Bu storage yapısında şu an mevcutta 80 TB kadar disk var ve storage yapısını dahada genişleterek 150 TB kadar yükselteceğiz.

Bu storage yapısında deduplication kullanarak yapılandırmak istiyorum. Yanlış bilmiyorsam deduplication tek volume 'de 64 tb kadar destekliyor. Her volume 60 TB olarak yapılandırsak bu özelliği kullanabilirmiyiz ? 

Ayrıca deduplication için 60 TB x 3 volume için ortalama ne kadar bir ram gereksinimine ihtiyaç duyarız ? Deduplication için volume'ler üzerinde vss aktif etmem gerekiyor mu ? Bir kaç yerde bunun ile ilgili bir uyarı gördüm'de. Ancak çözümpark daki deduplication anlatımında bu konuda bir bilgi bulunmuyor.

Storage backup için kullanılacağından dolayı volume'leri yapılandırır iken allocation unit size yüksek tutmam daha faydalı olur mu ? 

Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 31/01/2015 01:06

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Okan bey merhaba,

Siz ortamınızda bu deduplication işlemini storage tarafındamı yoksa işletim sistemi tarafıdamı yaptırmayı düşünüyorsunuz?
Ona göre verilecek kullanılacak yazılımlar ve teknolojiler göre cevaplar değişebilecektir. Elinizdeki donanımların ve işletim sistemlerinin bilgisini verebilirseniz bazı öneriler gelebilir belki.

Saygılarımla. 

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/02/2015 00:52

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY
Konu başlatıcı

Okan bey merhaba,

Siz ortamınızda bu deduplication işlemini storage tarafındamı yoksa işletim sistemi tarafıdamı yaptırmayı düşünüyorsunuz?
Ona göre verilecek kullanılacak yazılımlar ve teknolojiler göre cevaplar değişebilecektir. Elinizdeki donanımların ve işletim sistemlerinin bilgisini verebilirseniz bazı öneriler gelebilir belki.

Saygılarımla. 

Data Deduplication Storage üzerinde aktif edildi. 8 TB'lık bir veri tamamen tekilleştirildikten sonra 670 mb yer kaplıyor şu an. 

Gerçekten rakamlar harika. 

Kesinlikle kullanılması gereken bir teknoloji bence.

Teşekkür ederim.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 15/02/2015 17:32

(@keremgoktay)
Gönderiler: 117
Üye

Merhaba,

Dedup yaptıktan sonra storage tarafında herhangi bir performans kaybı yaşadınız mı? Rakip firmalar, deduptan sonra storage üzerinde performans problemleri yaşanabileceğini söylediler.

ÇözümPark

Gönderildi : 27/02/2015 12:17

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY
Konu başlatıcı

Merhaba,

Dedup yaptıktan sonra storage tarafında herhangi bir performans kaybı yaşadınız mı? Rakip firmalar, deduptan sonra storage üzerinde performans problemleri yaşanabileceğini söylediler.

Merhaba,

Kesinlikle bir disk performas sorunu oluşmamaktadır. Hatta bir süre sonra performans normal'e göre daha yüksek dahi olabilmektedir. Yaptığım testler bu yöndedir.

http://www.okanozbey.com/data-deduplication-disk-performansi.html

İncelemenizi rica ederim. 

Kolay gelsin.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 27/02/2015 12:49

(@keremgoktay)
Üye

Storage üzerinde bir yük bindi mi peki? Genelde storage ölür şeklinde bilgi veriyorlar, o yüzden biraz garipsedim. Hani %5 lik bir yük belki olabilir ama %20-%30 luk bir artış oluyor mu? Bunu gözlemlediniz mi? 

ÇözümPark

Gönderildi : 27/02/2015 14:15

(@keremgoktay)
Üye

Birde hangi ürünü kullanıyorsunuz? Dedup netapp da var gibi biliyorum ama sitenizdeki resimde 3par gibi gördüm. Tam model verme şansı varsa alabilir miyim?

ÇözümPark

Gönderildi : 27/02/2015 14:30

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY
Konu başlatıcı

Tekilleştirme işlemi zaten RAM gereksinimi duyan bir işlemdir. Sunucunuzda disk kapasitenize göre RAM takviye etmeniz gerekebilir. 

Yani Storage kullanılmayacak seviyede değil ancak RAM tüketimi var yok diyemem. Çünkü tekilleştirme işlemi yaparken RAM'i cache olarak aktif şekilde kullanıyor. Zaten kaldı ki storage üzerinden bir web sitesi yayınlamayı yada normal disk üzerinde vm koşturmayı düşünmüyorsanız bir handikap değil. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 27/02/2015 14:34

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY
Konu başlatıcı

Birde hangi ürünü kullanıyorsunuz? Dedup netapp da var gibi biliyorum ama sitenizdeki resimde 3par gibi gördüm. Tam model verme şansı varsa alabilir miyim?

O sadece Storage temsili olarak konulmuş bir resim. Bizim yapımızda SuperMicro Storage var. detaylar ilk mesajımda mevcut  

www.okanozbey.com

Gönderildi : 27/02/2015 14:35

Paylaş: