Forum

Domain İsmi Değişti...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domain İsmi Değiştirme ve Exchange Kurulum Seçimi

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
990 Görüntüleme
(@EmirYorulmaz)
Gönderiler: 64
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Hali hazırda kurulu olan bir domainim var. Bu domain ismi şirket değişikliğinden dolayı değişmesi gerekiyor.

Şu anda "adata" olan isim "bdata" olacak. adata.local olarak işlemekte ve gpo lar oluşturulmuş, 4 sunucu 30 client bağlı.

Yakın zamanda da Exchange 2013 eklenmesi gerekyor. Şu anda pop3 olarak kullanılıyor.

Sorularım ise;

1- adata.local ismini bdata.local mi yoksa bdata.com mu yapmalıyım. Exchange için .com olması daha mı kolay olacaktır.

2- isim değiştirmek yerine ikinci bir domain kurup zamanla tüm kullanıcıları yeni domaine geçirdikten sonra ortamdan izole mi edeyim? (printserver,fileserver,terminalserver sunucuları hizmet ediyor.)

3- exchange 2013 server esxi üzerinde çalıştırmamda bir sorun olur mu? Domain fizikselde duracak ve adc,exchange,muhasebe programını esxi ile yapmayı planlıyorum. Sakıncası var mı? 

4- internet bağlantısı 8 mbit adsl. Exchange için 2 mbit ghdsl almayı planlıyorum. Exchange için bu bağlantı sağlıklı mıdır, adsl de kalması uygun olur mu? ADSL ve ghdsl harici bir seçeneğim yok.

5- tüm giden ve gelen maillerin yedeklemesini yapmak istiyorum. exchange lisansı standart, cal lisansı da standart olursa yedeklemeyi yapabilir miyim?

6- exchange dosya paylaşımında en yüksek sınır nedir? (ortak klasör)

7- exchange kullanıcıları için resim eklenebiliyor mu?

Teşekkürler şimdiden.

site yöneticisine Not: ismimi değiştiremiyorum. Emir Yorulmaz olarak yapmanızı rica ederim.

Gönderildi : 19/07/2014 20:28

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar,

1) bdata.local olmasında fayda var. internal name ile external name farklı olması önerilir. Olayın Exchange ile alakası yoktur. Exchange üzerindeki policyler ile hareket eder. adata.local'e de bdata.locale de cdata.locale de hizmet edebilir sorunsuz aynı ortamda.

2) cross forest domain geçişi yapabilirsiniz. Şuan ona engel görünmüyor.

3) hiç sorun olmaz, dünyada bir sürü firma sanal platformlarda bu ürünleri sorunsuz bir şekilde kullanıyor. hatta daha iyi olur.

4) ghdsl olmasında fayda var, çünkü ADSL hatların ip adresleri blacklistlerde. mümkünse exchange için smarthost hizmeti alın daha sağlıklı olur.

5) Journaling'i standart CAL lisansı ile yapamıyorsunuz malesef ancak standart CAL lisansınız var diye bu özellikler kapalı gelmiyor, özellikler aktif kullanabilirsiniz sorun olmaz ancak BSA denilen kendisinin bile yasal olmadığı kurum size gelirse bunun için lisans almalısınız derse iki clik yaparsınız artık kullanmıyorum diyebilirsiniz ama kullanmaya onlar gittikten sonra devam edebilirsiniz. yada Transport rule ile gelen giden bütün mailleri bir posta kutusuna yönlendirebilirsiniz. bunun için lisans gerekmez.

6) Diskine bağlı, Exchange database limitleri TB destekler. Ancak Exchange serverı bir file server olarak görmeyin ve o şekilde kullanmayın. Public Folder derseniz dediğim gibi limitler TB'ları görebiliyor.

7) Exclaimer firmasının Photos for Outlook uygulaması var ücretsiz iki click ile bütün herkese resim basabilirsiniz değiştirebilirsiniz vs. Yada kendiniz bir iki komutla active directorydeki niteliğe resim ekleyebilirsiniz. Ancak bahsettiğim ürün ücretsiz ve dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

kolay gelsin 

Gönderildi : 20/07/2014 02:38

(@EmirYorulmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Mümin bey teşekkür ederim, çok açıklayıcı cevaplar.

Domain ismi değiştirmek yerine cross geçişi yapmam daha mı sağlıklı bir durum oluşturur. Kafama takılan nokta, dns server tam olarak sağlıklı mı bilemiyorum. Nasıl test etmem gerektiğini de bilemiyorum.

Gönderildi : 21/07/2014 12:53

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

rendom yapılabilir şuan exchange kurulu değil ortamda. konu hakkında makaleler bölümünde makale mevcut onları bir inceleyin isterseniz. ama illa da isim değiştirelim dersen cross forest migration yapabilirsin.

Gönderildi : 21/07/2014 17:55

(@EmirYorulmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba,

Domain ismimi değiştirdim. Fakat dns sunucuma baktığımda eski domain ismimin yazılı olduğunu gördüm. kullanıcıda eskidomainismi/user olarak oturum açmaya çalıştığımda, sorunsuz açılıyor. Bilgisayar özelliklerinde isim adında user.yenisunucu.local ismini görüyorum. Ama yenidomainismi/useradı olarak oturum açmaya çalıştığımda "oturum açma isteğine cevap verebilecek sunucu yok" gibi bir mesajla karşılaşıyorum.

Sorun, dns server ın yeni domain ismini görmemesinden kaynaklı sanırım. Çünkü dc sunucumun ismi server.eskidomainismi.local olarak gözüküyor.

acaba netdom komutunu mu kullanmam gerekiyor dc sunucuda

bu sorunu nasıl çözerim.

Gönderildi : 01/08/2014 17:26

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

dns uzerinde yeni domain ismi ile bir zone oluşturup

sunucuda ipconfig /registerdns komutlarını çalıştırmanız gerekiyor 

ben domain rename işlemlerinde bu yeni isim ile zone oluşturma işlemini ilk başta yapmayı yeğliyorum.

iyi çalışmalar 

Gönderildi : 01/08/2014 18:18

(@EmirYorulmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet bu şekilde çözüldü hocam. Fakat her kullanıcıda register etmem gerekiyor mu yoksa sonraki oturum açmada otomatik dns e kaydederler mi kendilerini.

Gönderildi : 01/08/2014 18:41

(@vasviuysal)
Üye

kullanıcı bazlı bir durum değil bu

makina adı dns üzerinde bir defa kaydolmuş ise yeterlidir 

dhcp ile ip dağıtıyor iseniz clientleriniz için de domain name olarak yeni dns ismini dağıtabilirsiniz

iyi çalışmalar 

Gönderildi : 01/08/2014 19:30

(@EmirYorulmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

kullanıcıları  domainden çıkarıp tekrar domaine alınca yeni sisteme girebiliyorlar. Acaba eski dns alanını silsem bu sorundan kurtulmuş olur muyum?

ayrıca dc nin ismi dc.eskidomainismi.local olarak kaldı.ben onu  nasıl dc.yenidomainismi.local yapabilirim.

Gönderildi : 04/08/2014 13:07

(@vasviuysal)
Üye

-> 'System Properties'

-> 'Computer Name'

-> 'Change'

-> 'More'

kısmından 

veye netdom komutu ile 

1- netdom computername hostname.domain.com /add:newhostname.newdomain.com

2- netdom computername hostname.domain.com /makeprimary:newhostname.newdomain.com

3 - netdom computername newhostname.newdomain.com /remove:oldmachine.domain.com

Gönderildi : 04/08/2014 13:25

Paylaş: