Forum

Icinga monitoring S...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Icinga monitoring SNMP hata

18 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,284 Görüntüleme
(@MuharremAYDIN)
Gönderiler: 67
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkdaslar,

Isletim Sistemi : Debian 7 wheezy

Icinga Core version : 1.11.2
Icinga Web Version : 1.11

Localhost/icinga   ve localhost/icinga-web calisir durumda onlarda simdilik bir SIKINIT yok... 

#apt-get install snmpd   ve snmp  her ikisida sisteme kurulumunu yaptim.

ama bir türlü #snmpwalk komutu ile istedigim sonucu alamiyorum hata veriyor...

ve yaklasik 2 haftadir bu konu ile ugrasiyorum ama bir türlü bir sonuc bulamadim...

Biraz durum cok acil bu konuda yardimci olabilir iseniz ... veya yardim edecek birine yönlendire bilirseniz..

cok ama cok sevinirim

Tesekkürler 

Gönderildi : 11/05/2014 23:43

(@hasanakgoz)
Gönderiler: 62
Trusted Member

Hangi cihazdan snmp çekmeye çalışıyorsunuz ? Hata nedir ?

Gönderildi : 12/05/2014 01:20

(@MuharremAYDIN)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selam,

henüz herhangibir cihazdan cekmedim... Icinga yi kurdugum Server da SNMP calisip calismadigina baktim # snmpwalk komutu ile, yani locali test ettim ama malesef hata veriyor.....

Asagidaki komutu yazdigimda....

#snmpwalk -u icinga -1 authPriv -a SHA -A "SNMP-PASSPHRASE" -x AES -X "SNMP-PASSPHRASE" localhost.1 | head

USAGE: snmpwalk [OPTIONS] AGENT [OID]

Version: 5.4.3
Web: http://www.net-snmp.org/
Email: [email protected]

OPTIONS:
-h, --help display this help message
-H display configuration file directives understood
-v 1|2c|3 specifies SNMP version to use
-V, --version display package version number
SNMP Version 1 or 2c specific
-c COMMUNITY set the community string
SNMP Version 3 specific

Bu OPTIONs lardan birini kullanmami istiyor..

Bunu yazdigim zaman ise 

#snmpwalk -v2c -c public localhost:161

Timeout: No Response from localhost:161

Gönderildi : 12/05/2014 12:28

(@MuharremAYDIN)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Acaba Icinga daki SNMP Genel ayarlarinin nasil yapildigi konusunda yardimci olabilirmisniz ?

Gönderildi : 13/05/2014 15:48

(@hasanakgoz)
Trusted Member

Merhaba icinga kullanmadım ayarları konusunda bir fikrim yok. Öncelikle snmp servisinin ilgili sunucuda çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. Verdiğiniz çıktılara göre ilgili sunucuda snmp servisi çalışmıyor ya da gerekli izinler bulunmuyor..  http://www.it-slav.net/blogs/2009/02/05/install-and-configure-snmp-on-ubuntu/ buradaki örneği izleyerek sunucuda snmp servisinin çalışmasını sağlayın. Yazdığınız komut formatı snmp v3 için siz -1 yazarak version 1'i kullanmayı denemişsiniz. netstat -plutn |grep 161 çıktısına bakarmısınız herhangi bir udp servisi çalışıyor mu ?

Gönderildi : 15/05/2014 02:24

(@MuharremAYDIN)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba icinga kullanmadım ayarları konusunda bir fikrim yok. Öncelikle snmp servisinin ilgili sunucuda çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. Verdiğiniz çıktılara göre ilgili sunucuda snmp servisi çalışmıyor ya da gerekli izinler bulunmuyor..  http://www.it-slav.net/blogs/2009/02/05/install-and-configure-snmp-on-ubuntu/ buradaki örneği izleyerek sunucuda snmp servisinin çalışmasını sağlayın. Yazdığınız komut formatı snmp v3 için siz -1 yazarak version 1'i kullanmayı denemişsiniz. netstat -plutn |grep 161 çıktısına bakarmısınız herhangi bir udp servisi çalışıyor mu ?

Ilginizden dolayi tesekkürler... 

Sizin istediginiz rapor  : 

root@icingamon:/etc/snmp# netstat -plutn |grep 161
udp        0      0 192.168.200.244:161     0.0.0.0:*                           28355/snmpd
udp        0      0 127.0.0.1:161           0.0.0.0:*                           28355/snmpd
root@icingamon:/etc/snmp#

Simdi OID ile sikintim var söyle anlatayim size Windows Client izlemek icin örnegin CPU, HDD vs. söyle birseyi windows.cfg dosyasi icerisine yazmam gerekiyor...

Asagidaki Linke tiklar iseniz sonucu görebilirsiniz UNKNOWN

Link :  

define service{

use                              generic-service
host_name                   Test-PC
service_description        CPU
check_command           check_snmp!  ISTE BURAYA  OID GELMESI GEREKIYOR her donanim ici ayri bir OID mevcut bunlari
                                                           ariyorum ama bulamadim...!!!

}

Ben dün ICINGA ile SNMP arasinda baglantiyi kurdum yani 1 Adet Windows 7 Client ekledim.....

Asagidaki Sonuc :

root@icingamon:/etc/snmp# snmpwalk -v2c -c public 192.168.200.33 | head
iso.3.6.1.2.1.1.1.0 = STRING: "Hardware: Intel64 Family 6 Model 23 Stepping 10 AT/AT COMPATIBLE - Software: Windows Version 6.1 (Build 7601 Multiprocessor Free)"
iso.3.6.1.2.1.1.2.0 = OID: iso.3.6.1.4.1.311.1.1.3.1.1
iso.3.6.1.2.1.1.3.0 = Timeticks: (987599) 2:44:35.99
iso.3.6.1.2.1.1.4.0 = STRING: "Muharrem Aydin"
iso.3.6.1.2.1.1.5.0 = STRING: "Mann-PC.xxxxxx.com"
iso.3.6.1.2.1.1.6.0 = STRING: "Krefeld"
iso.3.6.1.2.1.1.7.0 = INTEGER: 76
iso.3.6.1.2.1.2.1.0 = INTEGER: 22
iso.3.6.1.2.1.2.2.1.1.1 = INTEGER: 1
iso.3.6.1.2.1.2.2.1.1.2 = INTEGER: 2

Gönderildi : 15/05/2014 15:01

(@hasanakgoz)
Trusted Member

Merhaba;

İstediğiniz oid değerlerine http://www.debianadmin.com/linux-snmp-oids-for-cpumemory-and-disk-statistics.html buradan bakabilirsiniz. 

Gönderildi : 19/05/2014 06:16

(@MuharremAYDIN)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

İstediğiniz oid değerlerine http://www.debianadmin.com/linux-snmp-oids-for-cpumemory-and-disk-statistics.html buradan bakabilirsiniz. 

Tesekkürler Hocam

Bugün deniyecgim umarim basara bilirim :))

Gönderildi : 19/05/2014 12:25

(@MuharremAYDIN)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Hasan Bey merhaba,

SNMP ile monitorüng sistem calisiyor ama cok fazla OID ve MIB lerle ugrasmaya gerek kalmadi. bunun ile ilgili hazir yazilmis scriptler mevcuttu onlari kullanarak yaptim....

Adres :  http://exchange.nagios.org/#/popup     burada gerekli Pluginler var onlari kullandim

Örnek :

check_snmp_memory
check_snmp_disk

ve bu sekilde devam eden bir cok calisma mevcut

belki bir baska arkadasinda isine yariyabilir diye burada paylasdim

Kolay gelsin sagolun 

Normal
0

21

false
false
false

DE
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Normale Tabelle";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-language:EN-US;}

Normal
0

21

false
false
false

DE
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Normale Tabelle";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-language:EN-US;}

Gönderildi : 23/05/2014 15:50

(@MelihOZTOK)
Gönderiler: 5
Active Member

Muharrem hocam selamlar, yeni konu açmak istemedim o yüzden buradan sormak istedim. İndirdiğiniz plug-in leri hangi klasörde depoladınız ve nasıl bir konfigürasyon yaptınız? saygılar....

Gönderildi : 26/01/2015 13:56

(@MuharremAYDIN)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

anladigim kadari ile SNMP calisir vaziyette dogrumu ? öyle varsayarak sadece Plug-in ler icin  yaziyorum.. Aslinda yukarida verdigim link kaynak olarak güzel ..

Kilasor olarak ben bu sekilde yaptim... ama buna mecbur degilsiniz cunku istediginiz sekilde bir Klasor altina kopyaliya bilirsiniz sadece SNMP Plug-in ler konusturmak icin snmp.conf icerisindeki Path yani yolu plug-in ler oldugu kilasöre yönlendirmeniz yeterli olacak... 

#/usr/lib/nagios/plugins/

Plug-in ler calistirir iken iki ana konuya dikkat etmeniz gerekiyor...

1.   command.cfg  

dosyasi bunun icerisine yazacaginiz komut ve plug-in lerr su sekilde örnek...

# 'snmp_win_disk' Disk ler kontrol eden bir Plug-in

define command{
        command_name check_snmp_storage
        command_line /usr/lib/nagios/plugins/check_snmp_storage.pl -H $HOSTADDRESS$ -C $ARG1$ -m $ARG2$ -w $ARG3$ -c $ARG4$
        }

2.    windows.cfg
Buraya yazdiginiz komut command.cfg icersindeki Argumentlere göre size rapor sunacak..
define host{
        use                           generic-host            ; Name of host template to use
        host_name               test
        alias                         test
        address                   192.168.200.21
        }

define service{
        use                                   generic-service         ; Name of service template to use
        host_name                       test
        service_description          Disk_o
        check_command             check_snmp_storage!public![^C]:!80!90
        } 
burada dikkat etmen gereken nokta snmp.conf icerisindeki ayarlari da dogru yapmaniz...
Dedigim gibi yukaridaki Adres incelerseniz Linux icin Windows icin Switch icin  ayri ayri Argumentler yazmaniz gerekiyor...
Basta SIKICI ama sonra mantigini cözdügünüzde cok kolay oldugunu göreceksiniz...
yukarida verdigim örnek SNMPv2 icin
umarim yardimci olur 

Kolay gelsin 

Gönderildi : 27/01/2015 03:09

(@MelihOZTOK)
Active Member

Öncelikle zaman ayırdığınız için teşekkür ederim, elinize sağlık. Ben daha önceden kurulumu yapılmış ve konfigurasyonu karma karışık bir durumu devir aldım. Sunucu içerisinde nagios, icinga,icinga2, icinga web klasörleri mevcut. monitor edeceğimiz panelin adresi ise  http://domain-adresi/icinga-web/ şeklinde. Nagios üzerinde yapılan değişiklikler sanırım etki etmeyecek değil mi? icinga üzerinden mi gitmem gerekiyor acaba?

Gönderildi : 27/01/2015 14:37

(@MuharremAYDIN)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tam olarak neyi monitoring edeceginizi ve yapinizi biraz daha ayrinti verirseniz daha iyi olur. Nagios ve icinga mimarisi aynidir... nagios ta yaptiginiz degisiklik icinga baglamaz ama siz sistemi sanirim icinga-web ile monitoring yapiyorsunuz nagios ta yaptiginiz ayarlar icinga etkilemez nagios.cfg      ama command.cfg veya snmp yaptiginiz degisiklikler etkiler. Bu yuzden yapinizi tam bilmem gerekiyor.

Gönderildi : 28/01/2015 00:54

(@MelihOZTOK)
Active Member

Monitoring edeceğim cihazlar şimdilik 2 adet QNAP cihaz 2 adet Dell PowerConnect switch vb cihazlar. Ben bunlar için 2 konfig bulup kendime göre editleyip koydum, panelden de görebiliyorum fakat verdiği bilgiler çok bir işime yaramıyor.cpu load, connected users gibi.. sizin commands.cfp dosyanızın bir kopyasını almam mümkün müdür? ve pluginleri ve cfp dosyalarını hangi klasörlerde tuttuğunuzu öğrenebilir miyim?

Gönderildi : 28/01/2015 20:15

(@MuharremAYDIN)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Öncelikle Monitoring edeceginiz Cihazlardan ne Tür bir Bilgi almak istiyorsunuz eger bana onu yazarsaniz tek tek Plugin lerle ugrasmayiz size lazim olan bilgileri paylasiriz daha güzel olur..

Kilasörlere gelince :

/etc/snmp/snmp.conf

/etc/snmp/snmpd.conf 

/etc/nagios-plugins/config/snmp.cfg 

/etc/icinga/objects/windows.cfg 

/usr/local/icinga/etc/commands.cfg 

Örnek Site :   http://docs.icinga.org/latest/de/configmain.html 

Gönderildi : 29/01/2015 00:59

(@MelihOZTOK)
Active Member

Muharrem hocam şimdilik monitor etmek istediğim cihazlar ve bunlardan istediğim bilgiler şu şekilde;

2 x Qnap TS-459U+ (Disk bilgileri, interface up/down bilgisi)

2 x Dell PowerConnect 5548 (Portların up/down bilgileri) 

1 x NetAPP  (Port bilgisi, disk bilgileri)

1 x WatchGuard (Interface up/down kontrol, CPU load)

1 x Windows 7 desktop (disk bilgileri, host durumu) 

Şimdiden teşekkür ederim çok zahmet verdim. Yabancısı olduğum için bu kadar soru sordum hakkınızı helal edin. 

Gönderildi : 29/01/2015 12:35

(@MuharremAYDIN)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Simdi Icinga ve SNMP calistigini düsünerek yapman gerekenleri anlatmaya calisacagim. Tekrar ediyorum yukarida verdigim Link inclemeni tavsiye ediyorum, cünkü bende kaynak olarak ordan faydalandim. 

CPU icin : http://nagios.manubulon.com/snmp_load.html

check_snmp_load.pl

Örnek tablo yukaridaki Linkte mevcut ama yinede örnek verecegim:

# 'snmp_win_cpu' command definition

define command{
        command_name snmp_cpu
        command_line /usr/lib/nagios/plugins/check_snmp_load.pl -H $HOSTADDRESS$ -C $ARG1$ -w $ARG2$ -c $ARG3$
}
 DISK icin :  http://nagios.manubulon.com/snmp_storage.html 
Örnek :
 # 'snmp_win_disk' command definition

define command{
        command_name check_snmp_storage
         command_line /usr/lib/nagios/plugins/check_snmp_storage.pl -H $HOSTADDRESS$ -C $ARG1$ -m $ARG2$ -w $ARG3$ -c $ARG4$
INTERFACE :  http://nagios.proy.org/snmp_int.html 
check_snmp_int.pl
Örnek : 
 # 'snmp_win_interface_up' command definition
define command{
        command_name snmp_int
        command_line /usr/lib/nagios/plugins/check_snmp_int.pl -H $HOSTADDRESS$ -C $ARG1$ -n $ARG2$
}
 RAM :  http://nagios.proy.org/snmp_mem.html 
check_snmp_mem.pl
örnek :
 # 'snmp_win_memory' command definition
define command{
        command_name snmp_mem
        command_line /usr/lib/nagios/plugins/check_snmp_mem.pl -H $HOSTADDRESS$ -C $ARG1$ -w $ARG2$ -c $ARG3$
}
Simdi dikkat etmen gereken nokta windows tarafinda bunlari izlemek koilay olacak ama ( Dell PowerConnect 5548 ve WatchGuard )  
Bunlarda SNMP iyi ayarlaman gerekiyor verdigim ve verecegim Linklerde Cisco icin örnekler mevcut burada $ARG$ icin yazman gereken sayisal deger örnekleri mevcuttur.
O degerleri kendi cihazlarinda deneyip testini yapacaksin.
LINK :  http://nagios.proy.org/index_snmp.html 

Birde bana su komutlari yazip cikan sonucu göndermeni istiyecegim.
# snmpwalk -v2c -c public (izlenecek Bilgisayarin veya Switch IP)  | head
# ./check_snmp -P 3 -L authPriv -U "UserName" -a SHA -A "Password" -x AES -X "Pasword" -H localhost -o .1.3.6.1.2.1.1.1.0 
sizden Ricam su an hangi asamadasiniz ? yani bastan sonra yeni yapilacak bir Kurulumu bu sekilde saglikli bir cözüm sunamiya bilirim. Herseyi sifirdan buradan bu sekilde kurmakta zorlanabiliriz.
Örnek: SNMP calisiyordur Disk izliyorsunuzdur ama Argumentlerdeki degerler yanlis yazdiginiz icin hata aliyorsunuzdur ona cözüm üretmek kolay olur.
 Ama sifirdan kurulum detaylandirmak yanlis olur bunun icin ciddi bir alt yapi calismasi ve bunun ön hazirligini yapmakta sizin isinizi daha cok kolaylastirir.
Bu Projeyi yaptigim yerde su an 1000 üzerinde ( server , Router ve Switch izlenmekte) ama size dedigim yolu izledim cok takildim ama bir Plan yaparak
ve bunu kagida dökerek isi daha cok kolaylastirdim.  Örnek yaptigim Plan :  http://www.bilder-upload.eu/show.php?file=945b5c-1422734016.jpg 
Umarim beni yanlis anlamamisinizdir benimkisi sadece tavsiye.
Kolay gelsin

Gönderildi : 01/02/2015 00:52

(@MelihOZTOK)
Active Member

Muharrem hocam öncelikle eline sağlık. Config dosyalarını başka bir şekilde yazarak şimdilik 1 cihazı monitor etmeyi başardım fakat benden istenileni başaramadım. yani icingadan cihaza gidip ben soruyorum bilgileri, aslında istenen cihazın yolladığı snmp trap leri icinganın otomatik alması şeklinde. müsait olduğunuz zaman team viewer ile bağlanıp olan konfigürasyona göz atma şansınız olur mu acaba ? bir bilenin görüp şuralar yanlış demesi lazım sanırım 🙂

Gönderildi : 04/02/2015 20:26

Paylaş: