Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Citrix MCS mi PVS mi ?

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
369 Görüntüleme
(@KemalTurkoglu)
Gönderiler: 170
Reputable Member
Konu başlatıcı

selamlar ,

Machine creation sefvices & Provisioning Server arasında fark nedir ? hangi durumlarda hangisini tercih etmeliyiz ?

Gönderildi : 24/04/2014 16:28

(@EnginBacak)
Gönderiler: 169
Estimable Member

Merhaba hocam,

MCS kullandıgında her user için ayrı bir imagin olur. PVS de ise bir image den binlerce makina çalıştırabilirsin. En temel özelligi bu. Fiziksel makinalarini PXE den boot edip disksiz bir şekilde PVS üzerinden stream ettigin pclere baglanabilirler. Ayrıca Streaming the XenDesktop özelligi ile network üzerinde ki yogunlugu da alabilirsin. Benim önerim şu olacaktır max. 400- 500 vdi kadar ise MCS kullanabilirsin. Ama rakam daha yukarlarda olacaksa kesinlikle PVS kullanmalısın çünkü bu rakanmlarda IOPS sana sorun çıkarıcaktır ve PVS bu konuda MCS de daha az IOPS üretir ve o sayılarda ki VDI ları PVS ile yönetmek daha kolaydır.

Gönderildi : 24/04/2014 20:55

(@KemalTurkoglu)
Gönderiler: 170
Reputable Member
Konu başlatıcı

Engin hocam teşekkür ederim cevapların için...

Bu konuda birda kafama birşey daha takıldı..PVS kullanmak istersek ayrıca Provisioning server mi kurmamız gerekiyor ? 

Gönderildi : 25/04/2014 00:04

(@EnginBacak)
Gönderiler: 169
Estimable Member

Merhaba Hocam,

Evet bir PVS server kurman gerekiyor ve master image da target machine kurulumu yapman lazım. Ayrıca fiziksel yada sanal makinalarin PXE boot edip PVS üzerinden stream ettigin makinalara erişmesi içinde DHCP server da ufak bir ayar yapman gerekir. 

Gönderildi : 25/04/2014 11:51

(@ilkerkaraoglan)
Gönderiler: 3
New Member

Ben yeni gordum mesaji 🙂 Forum'da pek aktif degilim.

Versiyonlama ozelliginden dolayi ben PVS'i tavsiye ederim. MCS'de bu opsiyon malesef yok.

Saygilar 

Gönderildi : 08/09/2014 18:30

(@fatihozyalcin)
Gönderiler: 167
Estimable Member

Engin olayı özetlemiş zaten 🙂

Bende ek olarak PVS in Storage tarafında I/O kazancı sağladığını ekleyebilirim.

Gönderildi : 09/09/2014 01:19

Paylaş: