Forum

Varsayılan yazıcı s...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Varsayılan yazıcı sorunu 0x00000709

13 Yazılar
7 Üyeler
2 Likes
20.9 K Görüntüleme
selcukpeksen
(@selcukpeksen)
Gönderiler: 73
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Domaine tanımlı bir windows 7 pro bilgisayarda her hangi bir yazıcıyı varsayılan yazıcı olarak atamak istediğim şu hata kodunu alıyorum.

0x00000709 Varsayılan yazıcı ayarlanamıyor hatası ve hiç bir yazıcıyı varsayılan yapamıyorum. Sorun ne olabilir?

Gönderildi : 14/11/2013 19:47

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Bağlanmaya çalıştığınız Cihaz Adı 15 Karakterden fazla olabilir mi? Değilse:

• Hkey_current_user - software - microsoft  -windows NT - Current version
  • Windows klasörüne sağ tuş izinler
  • Ekle - Restricted yazıp tam yetki verin
  • System yazıp tam yetki verin
  • Everyone yazıp tam yetki verin
  • Domain Kullanıcı Adını yazıp tam yetki verin
  • Kaydedin
  • Device kısmında tanımlı yazıcı varsa silin
  • Regedit  kapatın
  • Başlat - Yeniden Başlat
  • Yazıcıyı tekrar deneyin.

Gönderildi : 14/11/2013 20:30

selcukpeksen
(@selcukpeksen)
Gönderiler: 73
Estimable Member
Konu başlatıcı

teşekkürler, regedit den Everyone Tam Yetki  verince düzeldi.

Gönderildi : 14/11/2013 21:06

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Rica ederiz. Kolay gelsin.

Gönderildi : 15/11/2013 11:20

(@BatuhanCOSAR)
Gönderiler: 5
Active Member

Aynı sorun Windows 7 üzerinde paylaşımdan yazıcı alırken de oluştu. belirttiğiniz yolları izledim sorun çözüldü fakat iki tane restricted kullanıcısı oluştu bir tanesi kaldırılıyor diğerinde kaldır tuşu pasif herhangi bir sorun oluşturur mu?

Teşekkürler. 

Gönderildi : 02/04/2018 19:56

(@mehmetkus)
Gönderiler: 5
Active Member

Windows 7 bazı süsürmlerinde bu hatayı veriyor 

fakat register üzerinden düzeltme şansın var.

Gönderildi : 05/09/2018 19:55

(@emresertli)
Gönderiler: 3
New Member

@sinankahraman Merhaba hocam aynı sorunu bende firmamda yaşıyorum ancak dediklerinizi uygulamama rağmen sonuç alamadım. 

Bu ileti 1 yıl önce yunusemre sertli tarafından düzenlendi

Gönderildi : 25/10/2022 18:20

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Sorun W10 da ise portal da diğer konularda birçok çözüm paylaşıldı W7 de ise aşağıdaki ve spool temizliği yapıp tekrar kurun.

https://ahmetdoruk.medium.com/i%CC%87%C5%9Flem-tamamlanamad%C4%B1-hata-0x00000709-varsay%C4%B1lan-yaz%C4%B1c%C4%B1-veya-ba%C4%9Flanma-%C3%A7%C3%B6z%C3%BCm%C3%BC-fca033079bca

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/10/2022 21:41

(@emresertli)
New Member

@ibrahimyildiz Merhaba hocam makaledeki yazılanların hepsini denedim ancak sonuç alamadım pc deki işletim sistemleri win 10 pro ile win 11 pro

Gönderildi : 15/11/2022 18:17

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/windows-10daki-tum-yazici-sorunlarini-ve-cozumlerini-sizin-icin-derledik/
https://www.cozumpark.com/microsoft-agdan-yazdirma-sorunlarini-gidermek-icin-guncelleme-yayinladi/

Aslında bu kadar zamanda temiz sistem kurarak deneyebilirdiniz. Böylece sürücü kaynaklı mı sistem kaynaklı mı anlaşılır. Güncel bir OS da çıktı alıyor ama default olmuyorsa o sistemin register'ında mutlaka sorun var demektir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/11/2022 19:45

(@emresertli)
New Member

@ibrahimyildiz Merhaba Temiz bir windows kurulumu yapıp denedim ancak sonuç aynı 🙁

Gönderildi : 02/12/2022 16:55

(@omeraksu)
Gönderiler: 50
Trusted Member

ben bu konu üzerinde çok kafa yordum ve sorunun kaynağını buldum arkadaşlar sorun tamamen windows 11 22H2 ye gelen ilk güncelleme ile alakalı ve ilk güncelleme ile hatırlarsanız en köklü değişiklik araç çubuğuna görev yöneticisinin gelmesiydi ne olduysa windows 11'e bu sürümden sonra oldu

ilk çıkan görev yöneticisi olmayan 22H2 iso kalıbına ulaşırsanız sorunu çözersiniz

yazıcı paylaşımı ile alakalı ayar regeditten

• Hkey_current_user - software - microsoft  -windows NT - Current version - Device klasörüne sağ tuş izinler diyip everyone yetkisi verip yeniden başlattığınızda klasöre verdiğiniz yetki silinmiş oluyor windows 11 bu ayarı kabul etmiyor

tıpkı windows 7 gibi sorunsuz çalışan windows 11 sürümü bu arkadaşlar fotoğraflarda sürüm bilgisini gösteriyorum

1111
2222
3333
Bu ileti 1 yıl önce ÖmerAksu tarafından düzenlendi

Gönderildi : 20/01/2023 11:53

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Konunun bağlamları kopuk arkadaşlar konu Win7 ile başlıyor 10 ile devam ediyor 7 yakın dönemde bu konuda güncelleme almadı yani yukarıda paylaştığım link gibi sorunun kaynağı sistemlerinizin sihhat problemi olmasıdır. Yukarıda paylaştığım link gibi register yetki sorunu kaynaklı olduğu doğrudur fakat yazıcıları yöneten çok fazla reg ağacı var HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Print\Environments
gibi. Deneyiminiz yoksa bunları düzeltmeniz zor ve varsayılan sorunu spool klasöründe ki yetki ve driver üstüne yazılamaması, bozulması kaynaklı da gerçekleşir. Yani kolay yöntemi temiz kurulum yapılması.

Örneğin bunun aynısı değil paralel benzer bir sorunda sadece bahsettiklerim değil System32\DriverStore\FileRepository altındaki sürücülerin bozulması, yazılamamasını da çözümlemiştik yani yazıcı sürücülerinin çalışma mantığını öğrenmeden bilindik çözümleri uyguladığınızda çözülmüyorsa çözmek bazen çok yorucudur o yüzden kolayı temiz sistem.. 

W7 ile 8 benzer bu konuda. Win10 itibariyle ise yine sihhat, register, spool sorunu kaynaklı olabileceği gibi konunun kaynağı geçen yıl mayıs ve yaz dönemi duyuruları, uygulamaları ile tamamen değişti. Yani konu 22H2 ile ilgili değil sadece, Microsoft güvenlik kaynaklı sürücü yetkilendirmesini tamamen değiştirdi buna paralel bu varsayılan sorunu değil sadece portal da bulabileceğiniz uyumlu olmayan sürücülü yazıcılarda çok fazla sorun çıktı. Bunların kimisi düzeltildi kimisi yazıcı üreticilerinin çözümlemesine bırakıldı. Ben ilgili alanı ve ne yaptığını check etmedim yetkisinin sıfırlandığını söylüyorsunuz bu normaldir özetle yazıcılarla ilgili everyone vererek her reg alanında çözüm sağlayamazsınız çünkü zaten policy değişikliği buna istinadendi, yetkilendirmeyi değiştiriyor admin. için dahi.

10 itibariyle yeni OS'larda kısa çözümlememiz şu olur yine temiz sistem ve üreticiden güncel sürücüyü uygulamalısınız, yine yaşıyorsanız sürücü çok eski tarihlidir yöntem değişikliğine uyumlu değildir. Yazıcıyı varsayılan win. sürücüleriyle kullanabiliyorsanız kullanırsınız yoksa bu tip başka sorunlar da oluşacağından cihaz yenileme yoluna gitmek gerekiyor.

Bu genel bir yazımdır dediğim gibi 7 ile 10, 11 ilişkisi tek bir noktada var genel olarak yok, paylaşılan çözümlerle çözülmüyorsa o sistemde sorunun kaynağının net bulunması lazım bu da uğraştırıcı ve genellik olmayabiliyor. Genel çözüm yönteminin uygulanması ise bazen çözüme yeterlidir. Tüm yazıcı sürücülerini, ilgili olabilecek uygulamaları kaldırır, spool altını temizler, Administrative Tools\Print management altından var olmadıklarına dair kontrollerinizi yapar restart sonrası temiz sürücü kurulumu yapar, varsayılan yapma değişikliklerini uygular ve çözüldüğünü görebilirsiniz.

Gönderildi : 20/01/2023 13:09
Hakan Uzuner reacted

Paylaş: