Forum

Network Attached St...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network Attached Storage (NAS) Nedir?

10 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
1,069 Görüntüleme
(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder
Konu başlatıcı

Network Attached Storage (NAS) ile ilgili Türkçe bilgi içerir.

http://rapidshare.com/files/94041700/NAStr.pdf.html

Gönderildi : 23/02/2008 00:49

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Teeşkkürler Mesut Bey .....

Gönderildi : 23/02/2008 01:15

(@CemC.ERCAN)
Gönderiler: 15
Active Member

Bilgi için teşekkürler. Beta süresi sonunda sitede bu tip dökümanların paylaştırılacağı bir bölüm olacak mı ? (Rapid vb programlara ihtiyac duymadan)

Gönderildi : 23/02/2008 13:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32982
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

evet dosyalar bölümünde 500gb a kadar direk sunucumuzun ftp hesabı üzerinden dosya , video paylaşımı yapılacaktır.

ilginiz için teşekkür ederim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/02/2008 13:11

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member

Döküman için teşekkürler ancak SAN ve NAS Arasındaki farkı çıkartamadım. Bu farklar nelerdir acaba?

Gönderildi : 17/05/2008 13:46

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam. Çok uzun bi konu. Ama birkaç cümle söylemek gerekirse.

NAS: Direk ağa bağlı depolama birimidir. Ağa bağlı diğer tüm sistemer tarafından kullanılabilir. Aslında şöyle desek daha net anlaşılabilir sanırım, File Server'ın evrimleşmiş halidir. Sende bir NAS ünitesi yapabilirsin.

SAN: ise birbirine bağlı disk gurubudur. Kullandığı bağlantı tipine göre (iSCSI , FC) sunucular arasında ortak bir depolama alanı olarak kullanılır. Yani ağ üzerindeki her sistem SAN'e yazamaz. iSCSI yada FC ile SAN'e erişebilmesi gerekir.

Ayrıca; NAS üzerindeki file system'i NAS ünitesi yönetir, SAN de ise file system sunucular tarafından yönetilir.

Gönderildi : 17/05/2008 14:17

(@ugurtezel)
Gönderiler: 38
Trusted Member

Mesut hocam yine güzel bir paylaşım teşekkür ederiz.

Gönderildi : 01/07/2008 00:02

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder
Konu başlatıcı

Rica ederim.

Gönderildi : 01/07/2008 12:59

(@leventsezer)
Gönderiler: 4
Active Member

Açıklamalar için teşekkürler. ben de bir soru sormak istiyorum. Bu NAS ünitesini kurduğumuz takdirde, kullanıcıları herhangi bir şekilde kısıtlama ihtimalimiz var mı? yani, bir kullanıcı tam yetkiye sahipken read/write gibi, bir başka kullanıcı sadece read, bir başka kullanıcı A klasörüne erişemesin, B klasörüne erişşin ama sadece okusun gibi?

Gönderildi : 02/02/2012 19:05

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Açıklamalar için teşekkürler. ben de bir soru sormak istiyorum. Bu NAS ünitesini kurduğumuz takdirde, kullanıcıları herhangi bir şekilde kısıtlama ihtimalimiz var mı? yani, bir kullanıcı tam yetkiye sahipken read/write gibi, bir başka kullanıcı sadece read, bir başka kullanıcı A klasörüne erişemesin, B klasörüne erişşin ama sadece okusun gibi?

Synology cihazlarında kolayca yapabilirsiniz hatta ACL desteği sayesinde, Windows domain ortamında bulunan tüm yetkileri kullanabilirsiniz.

http://www.synology.com/tutorials/how_to_manage_ACL_permissions.php?lang=enu

Gönderildi : 02/02/2012 23:25

Paylaş: