Forum

Windows 2012 Server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows 2012 Server Foundation Uzak Masaüstü Lisans Sorunu

45 Yazılar
18 Üyeler
0 Likes
6,831 Görüntüleme
(@MercanCam)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bir müşterimize Dell marka Windows Server 2012  Foundation verdik.Müşterimiz bizden 5 kullanıcılı uzak masaüstü istedi.Lisansı aldık etkinleştirdik.Fakat lisansı etkinleştirdiğim halde lisans sağlayacak kullanılabilir bir lisans sunucu olmadığından dolayı başlayan bir hata alıyorum bunun nedeni nedir anlayamadım.Microsoft forum sitelerinde bu işletim sistemine destek var diyor.Ama kimse nasıl olduğunu bilmiyor...

Gönderildi : 29/07/2013 15:45

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

Add kısmından Lisans sunucu olarak kendisini göstermeniz gerekiyor

Gönderildi : 29/07/2013 15:51

(@MercanCam)
Eminent Member
Konu başlatıcı

uzak masaüstü sunucusunu etkinleştirdim.uzak masaüstü lisans bilgilerini girdim.durum bu şekilde..? 

şöyle bir hata alıyoruz... hata resmi aşağıda..

HATA : UZAK MASAÜSTÜ LİSANS MODU YAPILANDIRILMADI.119 gün içinde süre bitecek. 

https://i0.wp.com/i.imgur.com/vJfRVsj.png?resize=1024%2C768&quality=80

Gönderildi : 29/07/2013 16:03

(@erginilgaz)
Gönderiler: 164
Estimable Member

Merhaba ,

Powershell komut satırında sırasıyla aşağıdaki komutları çalıştırın,

Sorun çözülecektir.

Normal
0

21

false
false
false

EN-US
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Normal Tablo";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:8.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:107%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-ansi-language:EN-US;
mso-fareast-language:EN-US;}

$obj = gwmi -namespace "Root/CIMV2/TerminalServices"
Win32_TerminalServiceSetting

Normal
0

21

false
false
false

EN-US
X-NONE
X-NONE

$obj.ChangeMode(4)     ----------kullanıcı başına olduğu için aygıt başına ise (2) yapılmalıdır.

Normal
0

21

false
false
false

EN-US
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable

$obj.SetSpecifiedLicenseServerList("ComputerName")     -------------buraya bilgisayar adını yazmalısınız

Normal
0

21

false
false
false

EN-US
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable

$obj.GetSpecifiedLicenseServerList()

Teşekkürler,

İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 29/07/2013 19:11

(@halilmutlu-2)
Gönderiler: 73
Estimable Member

Arkadaşım aşağıdaki linki kontrol et orda cvp ları bulacaksın yalnız server 2012 ile beraber gelen yeni bir özellik tek bir sunucuyu hem dc hem de uzak masaüstü kuramıyorsun yapman gereken iki adet sunucu olacak biri dc olacak diğer server dc ye üye olacak üye olanı uzak masaüstü yapıcaksın yani ya 2 adet fiziksel sunucu olacak yada server 2012 standart veya datacenter lisansın olacak sanal kuracaksın.

http://blog.concurrency.com/infrastructure/remote-desktop-services-in-windows-server-2012-step-by-step-guides/  

Gönderildi : 29/07/2013 19:13

(@erginilgaz)
Estimable Member

Biraz önce kopyamadan dolayı bir sıkıntı oldu ,

aşağıdaki komutları sırasıyla yazın computer name kısmına bilgisayar adınızı yazın sorun çözülecektir.

$obj = gwmi -namespace "Root/CIMV2/TerminalServices" Win32_TerminalServiceSetting
$obj.ChangeMode(2)
$obj.SetSpecifiedLicenseServerList("ComputerName")
$obj.GetSpecifiedLicenseServerList() 

Teşekkürler.

Gönderildi : 29/07/2013 19:15

(@erginilgaz)
Estimable Member

Arkadaşım aşağıdaki linki kontrol et orda cvp ları bulacaksın yalnız server 2012 ile beraber gelen yeni bir özellik tek bir sunucuyu hem dc hem de uzak masaüstü kuramıyorsun yapman gereken iki adet sunucu olacak biri dc olacak diğer server dc ye üye olacak üye olanı uzak masaüstü yapıcaksın yani ya 2 adet fiziksel sunucu olacak yada server 2012 standart veya datacenter lisansın olacak sanal kuracaksın.

http://blog.concurrency.com/infrastructure/remote-desktop-services-in-windows-server-2012-step-by-step-guides/  

Aşağıdaki uygulamaları çalıştırmayacaksanız foundation üzerinde çalışır.

1. A Connection Broker and License Server
  2. A Gateway and Web Access server
  3. A Session Host / RemoteApp server

Gönderildi : 29/07/2013 19:28

(@halilmutlu-2)
Estimable Member

A session host ve license server olmadan nasıl lisanslama yapılacak oluyormu öyle?

Gönderildi : 29/07/2013 19:39

(@MercanCam)
Eminent Member
Konu başlatıcı

bu komutları denedim fakat problem devam ediyor..

şu linkteki makalede rds servisi kurulumundan sonra Remote Desktop Servisini Manage \ Add Role and Features bölümünden kurduysak rds yönetimi için domain ortamının gerekli olduğunu belirtiyor..gerçekten kafam karıştı..

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2012/08/12/windows-server-2012-remote-desktop-services-rds-rolleri-ve-de-i-en-kurulum-se-enekleri.aspx

Makaleden alıntı : Windows Server 2012 öncesinde bulunan bütün Remote Desktop Servisleri Domain üyesi olmayan sunucular üzerine kurulabilmekteydi. Windows Server 2012 Remote Desktop Sunucumuz domain üyesi durumunda değilse ve bizler Remote Desktop Servisini Manage \ Add Role and Features bölümünden kurduysak, kurulum işleminin ardından yapılandırma ve yönetim işlemleri için sunucumuzun Domain ortamına giriş yapmasını istemektedir.Bu uyarılar bizlere şunu işaret ediyor ki Windows Server 2012 ile birlikte Remote Desktop Servisini workgroup ortamında çalıştıramayacağız. 

---Yahya bey cevap için teşekkürler..tek bir serverımız var 2012 foundation lisanslı bu sunucuyu yalnızca rds için kullanmak istiyoruz. işletim sistemini kurduk ek rds lisanslarını aktif ettik fakat önceki mesajlarımdada belirtmiş olduğum hataları alıyoruz..vermiş olduğunuz linkteki adımlarıda denedik olmadı.. şimdi heryerde farklı açıklamalar var.. rds için domain active directory gereklimi, değilmi? yukarıdaki linkte makalede rds kurulum sonrası ac kurulumunun gerekli oldu belirtilmiş..şu anda çözüm için araştırmaya devam ediyoruz şu anda herhangi bir ilerleme kaydedemedik..rds yönetim konsolunu açamıyoruz ve hatalar alıyorum..

Gönderildi : 29/07/2013 19:44

(@halilmutlu-2)
Estimable Member

Mercan bey bende çok uğraştım gerçekten foundation server'ı tek başına Uzak masaüstü lisansı yapamazsınız belirttiğim gibi ya iki adet fiziksel sunucu olacak yada 2012 standart veya datacenter lisansınız olacak, fiziksel olan sunucuyu dc yapacaksınız sanal 1 adet daha 2012 kuracaksınız onuda dc ye üye yapacak ve yukarda verdiğim linkten adımları uygulayacaksınız gerçi çözümpark tada makaleler var bunula ilgili aratıp bulabilirsiniz.

Gönderildi : 29/07/2013 19:53

(@erginilgaz)
Estimable Member

komutları powershellden admin hakkına sahipken mi girdiniz,

aldığınız hatalar nedir?

Gönderildi : 29/07/2013 19:55

(@erginilgaz)
Estimable Member

remote desktop session host ve ,remote desktop licensing kuruluyor tabiki.

Gönderildi : 29/07/2013 19:57

(@MercanCam)
Eminent Member
Konu başlatıcı

microsoft konuyla ilgili bize şu linki gönderdi. linktekileri uyguladık fakat problem devam ediyor.işin ilginç tarafı microsoft foudnation üzerine rds lisans kurulabileceğini belirttiği halde kuramıyoruz...

http://support.microsoft.com/kb/2833839/tr  

http://blogs.technet.com/b/askperf/archive/2012/10/30/windows-8-windows-server-2012-remote-desktop-management-server.aspx  

Gönderildi : 29/07/2013 20:05

(@MercanCam)
Eminent Member
Konu başlatıcı

evet adminken girdik.. server ismini yazdığımız komutta kırmızı renkte uzun hata mesajları aldık.. diğer komutlarda herhangi bir sorun olmadı..

Gönderildi : 29/07/2013 20:06

(@erginilgaz)
Estimable Member

microsoft konuyla ilgili bize şu linki gönderdi. linktekileri uyguladık fakat problem devam ediyor.işin ilginç tarafı microsoft foudnation üzerine rds lisans kurulabileceğini belirttiği halde kuramıyoruz...

http://blogs.technet.com/b/askperf/archive/2012/10/30/windows-8-windows-server-2012-remote-desktop-management-server.aspx  

Mercan Bey ,

Ben bu konuyla ilgili çok uğraştım, ve sonuca ulaştım şuanda günde 3-4 defa aynı yapıyı kuruyorum bir problem çıkmıyor.

Siz şuanda deneme sürümüne kadar olan kısmı zaten kurmuşsunuz.Hatta lisansları girmişsiniz sadece lisans sunucusunu göstermeye kalmış iş.

Uzak bağlantı yapmaya çalıştığınız zaman hata alıyormusunuz.

Verdiğim komutları sırasıyla powershellden girdiğiniz de aldığınız hata mesajı nedir?

Gönderildi : 29/07/2013 20:09

(@halilmutlu-2)
Estimable Member

😀 benide bilgilendiren microsoft olmuştu mercan bey söylediklerimi aynen microsoft iletti bana microsoft'un çözüm ortağıyız. 

Gönderildi : 29/07/2013 20:14

(@erginilgaz)
Estimable Member

$obj.SetSpecifiedLicenseServerList("WIN-9HCP8KOE32D")

bu şekilde mi yazdınız komutu?

Gönderildi : 29/07/2013 20:16

(@MercanCam)
Eminent Member
Konu başlatıcı

son durum şu şekilde ; yukarıdaki mesajımda vermiş olduğum çözüm parkla ilgili makaleden yola çıkarak, rds kurulumu sonrası servera ac kurulumu yaptım,Fakat hala rds yönetim konsoluna ulaşamıyorum.Hata mesajı şu : Sunucu yöneticisi - Panodaki uzak masaüstü hizmetlerine tıkladığımda sunucu havuzunda rd bağlantı aracısı sunucusu yok.dağıtımı yönetmek için dağıtımdaki tüm sunucuları sunucu havuzuna eklemelisiniz..yeni dağıtım oluşturmak için rol ve özellik ekleme sihirbazını çalıştırın.uzak masaüstü hizmetleri yükelem seçeneğini belirtin uyarısı alıyorum.

ayrıca rds ile ilgili 119 günlük süre limiti alıyoruz.. 

Gönderildi : 29/07/2013 20:18

(@halilmutlu-2)
Estimable Member

remote desktop session host ve ,remote desktop licensing kuruluyor tabiki.

Ergin bey dediğiniz gibi hiç denemedim çok makale okudum bir çözüm bulamamıştım ama deneyeceğim verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Mercan bey ayrıca microsoft 'un dediği doğru foundation 'ı tek başına sadece altını çiziyorum sadece tek başına license sunucusu yapabilirsin ama session host başka bir server olmalı

Gönderildi : 29/07/2013 20:18

Sayfa 1 / 3
Paylaş: