Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

esxi 5 cpu

16 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
2,877 Görüntüleme
(@KenanDogan)
Gönderiler: 938
Noble Member
Konu başlatıcı

bir fiziksel makinam var bu makina üzerinden 

cpu : E5640  @ 2.67 ghz

cpu cores : 8 cpus X 2.666ghz

processor sockets : 2

cores per socket : 4

logical processors : 16

görülüyor bunların tam olarak anlamı nedir. Bir guestte edit settings dediğimde cpu bölümünde  

number of virtual socktes 1 den 16'ya kadar

number of cores per soket : 1 den 8'e kadar

total number of cores : veridğimiz değerlere göre değişiyor.

yukardaki bilgilere göre bir makina oluştururken kendi sistemimde bu değerleri nasıl ayarlarım . hangi bilgi olması lazım elimde buraları düzenleyeyim doğru.  2-3 1-5 2-2 vs.... neye göre yapacağım. bir örnek verebilirmisiniz. bende bu makina var bu değerleri suradan aldım ve buraları buna göre değiştirdim. genel bilgi değilde biraz örnekli gidip neyi neye göre değiştiririz detaylı anlatabilirmisiniz.

tesekkurler 

Gönderildi : 22/01/2013 13:23

(@sercansadikoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

cpu : E5640  @ 2.67 ghz (4 çekirdekli bir işlemci)

cpu cores : 8 cpus X 2.666ghz (çift cpu olduğu için core sayısı 4x2=8)

processor sockets : 2 (anakart üstündeki işlemci soketi sayısı)

cores per socket : 4 (işlemci başına çekirdek sayısı)

logical processors : 16 (kullandığınız işlemcide çekirdek başına 2 adet mantıksal (sanal) işlemci var.Buda 8x2=16 yapar)

Bunların anlamı,  

number of virtual socktes : Mantıksal Birim Sayısı

number of cores per soket : Fiziksel Çekirdek sayısı

total number of cores : Toplamdaki verilen çekirdek sayısı (verdiğiniz değere göre çarpılarak bulunur)

Buradaki amaç kullanılacak olan sanal makineye ihtiyacı kadar işlemci gücü verip sistem kaynağınızı mümkün olduğu kadar ekonomik kullanıp verimliliği arttırmak.Bu sayıyı işletim sistemi üzerinde çalışacak uygulamaya göre kendiniz belirlersiniz.İlk olarak üzerinde çalışacak programın minimum sistem gereksinimleri kısmını baz alarak ilerleyebilirsiniz.

Gönderildi : 22/01/2013 14:56

(@Anonim)
Gönderiler: 0

hocam yani server 2008 r2 için cpu ihtiyacına bak ve uzerinde çalışacak uygulama için üreticinin önerdiği değere bak diyorsunuz. 

mantıksal işlemci sayısı fizikselden fazla olursa sorun olmamı yani fiziksel değerin üstüne cıkmamıza izin veriyor o zaman bunun avantajı dezavantajı nedir. o tarafadaki teknoloji nasıl oluyor 

Gönderildi : 22/01/2013 15:10

(@sercansadikoglu)
Honorable Member

hocam yani server 2008 r2 için cpu ihtiyacına bak ve uzerinde çalışacak uygulama için üreticinin önerdiği değere bak diyorsunuz. 

mantıksal işlemci sayısı fizikselden fazla olursa sorun olmamı yani fiziksel değerin üstüne cıkmamıza izin veriyor o zaman bunun avantajı dezavantajı nedir. o tarafadaki teknoloji nasıl oluyor 

Sorun olmaz çünkü orada karşınıza çıkan seçenekler zaten sizin sahip olduğunuz değerler.Ama fiziksel çekirdek sayısı gücü belirlemede daha önceliklidir. 

Gönderildi : 22/01/2013 15:38

(@KenanDogan)
Noble Member
Konu başlatıcı

number of virtual socktes : Mantıksal Birim Sayısı

number of cores per soket : Fiziksel Çekirdek sayısı

serverda 2 fiziksel cpu var yukarılardan hangisi fiziksel cpu 'dur   ve hangisi fizikselin içindeki çekirdek sayısıdır

Gönderildi : 09/02/2013 23:55

(@sercansadikoglu)
Honorable Member

Bunlar sizin sunucunuz üzerinde takılı olan işlemcilerin toplam fiziksel ve sanal çekirdekleri, 2 işlemciniz varsa yukarıda yazan değerlerin 2 katını görürsünüz.Number of cores per soket fiziksel çekirdeği belirtir.

Gönderildi : 10/02/2013 14:03

(@KenanDogan)
Noble Member
Konu başlatıcı

i5 makinaya kurulu bir esxi5 var. bu i5 makinasında bir fiziksel cpu var . sanal makinaya gelip edit dediğimde  number of virtual socktes : 8 'e kadar gidiyor burası 1 olmayacakmı. neden bir fiziksel cpu var ken 8 görüyoruz

Gönderildi : 11/02/2013 11:28

(@sercansadikoglu)
Honorable Member

i5 makinaya kurulu bir esxi5 var. bu i5 makinasında bir fiziksel cpu var . sanal makinaya gelip edit dediğimde  number of virtual socktes : 8 'e kadar gidiyor burası 1 olmayacakmı. neden bir fiziksel cpu var ken 8 görüyoruz

Kenan bey,

Simdiye kadar anlattklarmdan anlamadnz sanirim ki boyle bir soru soruyorsunuz.Size daha basit anlatayim,esx size islemcinizin ne kadarinin kullanilacagini belirlemenizi sagliyor.sizin islemciniz 8 sana birime sahip oldugu icin 8 goruyorsunuz.8 secerseniz islemcimin tum gucunu kullan demek olacak 

Gönderildi : 11/02/2013 11:56

(@KenanDogan)
Noble Member
Konu başlatıcı

number of virtual socktes serverın neyine göre vereceğiz deneme yanılma mı yapacağız performans için. acıkcası tam anlıyamadım. 1 fiziksel cpu var 8 birim sahip belkide cpu içini ve mantığını tam bilmiyorum hocam

Gönderildi : 11/02/2013 12:13

(@sercansadikoglu)
Honorable Member

number of virtual socktes serverın neyine göre vereceğiz deneme yanılma mı yapacağız performans için. acıkcası tam anlıyamadım. 1 fiziksel cpu var 8 birim sahip belkide cpu içini ve mantığını tam bilmiyorum hocam

Üzerinde çalışacak uygulamaya göre belirlersiniz.Dediğiniz gibi deneme-yanılma yöntemiyle vermeniz gereken optimum gücü bulabilirsiniz.Siz bunu belirlerken number of cores per socket (fiziksel) üzerinden gidin daha sağlıklı olur.

Gönderildi : 11/02/2013 12:30

(@KenanDogan)
Noble Member
Konu başlatıcı

makinada bir fiziksel varsa number of virtual socktes 1 sec ve diğer seceneklemi oyna diyorsunuz ?

Gönderildi : 11/02/2013 12:46

(@sercansadikoglu)
Honorable Member

makinada bir fiziksel varsa number of virtual socktes 1 sec ve diğer seceneklemi oyna diyorsunuz ?

1 seçin demiyorum, işlemci gücünü verirken sizin için diğer seçenek daha öncelikli olsun.

Gönderildi : 11/02/2013 13:17

(@erenbalta)
Gönderiler: 170
Reputable Member

windows server 2008 r2 boş sadece dc olarak çalışan 20 makinaya hostluk eden bi server'ın ihtiyacı nedir?

Arkadaşın bilgisayarında 8 çekirdek var ve 2.5ghz frekansına sahip diyelim. 2.5ghz x 8 mi demek oluyor? yani toplamda 20ghz bi işlemci gücü mü var?

Eğer öyleyse;
20ghz'in 5 ghz'ini bu bilgisayar vermek isterse arkadaş,

1. number of virtualden ne seçmeli?
2. number of socketten ne seçmeli?

Bu işin bi matematiği yok mu yani?

Gönderildi : 14/06/2014 05:47

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

1. 1 processor 2 yada 4 core yeterli olabilir. Bellek 8 Gb+ Burada performans ihtiyacını uygulanan Roll'ler belirler.
2. evet 2.5 x 8 oluyor ama = 20 ghz olmuyor. O işlemcinin ghz hızı yine 2.5'dur bunu anlamak için core mimarisini öğrenmeniz gerekir.
3. Atama ghz üzerinden değil core-vcore üzerinden yapılır.
4. Bu işin bir matematiği var ama sabitlerini öğrenmek için requirements ve core/system resource kaynaklarını yönetmeyi öğrenmeniz lazım.

http://intel.pclabs.com.tr/413/hyperthreading-nedir/
http://intel.pclabs.com.tr/intel-core-i5-islemci/
ilk olarak bunun gibi konularla işin temel mantığını öğrenmeye çalışın.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/06/2014 17:31

(@cagriisbuga)
Gönderiler: 2
New Member

Konuyu biraz hortlatacağım ama ilginç bir sıkıntı yaşıyorum ve Datacenterımda bu konu hakkında bir fikir sahibi değil. Öncelikle şöyle belirteyim i7 870 birinci nesil cpu üzerinde esxi 5 kurulu. toplamda 8 core olan cihaz nedense vsphere summary üzerinde 1 socket 4 core 8 logical processors olarak gözükmekte. Bu ironik duruma kendi açımdan tatmin edici bir yanıt bulamadık. Ama asıl keşfettiğim ve çare bulamadığımız konu şudur. HYPER-V üzerinde çalışan aynı konfigurasyonlu cihaz ile ESXI yüklü cihazda iki sanal sunucum var. ESXI üzerindeki sunucu 1 socket 4 core yani toplamda 4 çekirdek ile çalışıyor. HYPER-V üzerindeki sanal sunucuda ise sadece 2 çekirdek ekli. Şimdi ikisinide incelerken garip bir şey keşfettim. Örn: Mozilla procces olarak açık iken ESXI üzerinde %25 i geçmiyordu ama HYPER-V %100 e kadar kullanıyor USAGE limitini herhangi bir process durumunda. Sonra denemelerim sonucudan ESXI ın üzerinde bu sefer aynı anda IE ve MOZ açarak işlem yaptırdım ve bu sefer her iki procces te yine ayrı ayrı %25 lere dayanıyor, aynı anda Antivirusu aktif ettim oda %25 te limitledi. Yani Çekirdekler ellerindeki işlemi bitirip sıradaki işleme HYPERTHREADING açık olmasına rağmen dokunmuyorlar. Resmen bir Procces %25 de 1 çekirdek içinde tamamlanana kadar oturup çay içiyorlar 🙂 Ama hyper-v de durum böyle değil. Muntazam şekilde işlemler çekirdekler üzerinde bölünüyor. Gidip ESXI da 2 socket 4 core veya 4 socket 2 core, 8 core, 8 socket... her şeyi denedim ama bir türlü sıkıntıyı giredemedim. 8 Ayrı SQL çalıştırsam 8 ayrı çekirdekte işlense mantık doğru ama 1 sql varken %25 ile 1 çekirdekte çalıştırıp 3 çekirdeğin oturmasına çare bulamadım 🙂

Ve dahası zombi sunucular ile her iki sunucudaki herhangi birer sitenin performansına baktığım zaman hyper-v üzerinde hmail-wsp-sql-mysl-php bir arada 140-150 site + 100 lerce mail accountu ve 100 gb lık 4 gb ram e sahip 2 çekirdekli i5 2.4 ghz üstünde ayrı app poola sahip bir site Procces i % 50 ye dayanıp 2 dakika sonra kendini atak şüphesi ile kill edene kadar 1400-1500 hite ulaşıyor saniye bazında.

ESXi ise i7 870 8 çekirdek kombinasonlu 8 gb ram ve aynı Hosting eklentilerine sahip fakat 5-10 internet sitesinin yer aldığı ayrı app pool ve aynı kill kuralı içerisinde zombi atak ile 300-400 hite geldimi Cpu %25 üzerine çıkamadığı için kendini bile kill edemeden browserlar tarafından yanıt süresi hatalarına başlıyor uzak bilgisayarlarda. RDP ile ise içerde %25 tek çekirdek işlem yaparken diğer çekirdekler arada bir anlık işlemler ile dalgalanıyorlar. ikinci siteye zombiler ile eş zamanlı atak yaptım. 1. çekirdek %25 3. Çekirdek %25 diper 2 ve 4. çekirdek yine boş 🙂

Support için ticket açtım acaba bu konuda böyle bir tecrübe edinen varmı çok merak ediyorum.

Gönderildi : 16/09/2014 20:13

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

1. gösterim doğru o cpu da 4 core var sadece hyperthreading ile konuyu karıştırıyor olabilirsiniz.
http://ark.intel.com/tr/products/41315/Intel-Core-i7-870-Processor-8M-Cache-2_93-GHz
2. yeni browserlarda ve firefox da (about:.... ile başlayan) hardware opsiyonları bulunuyor bunları kurulduğu sisteme göre belirliyor core ve gpu kullanımına bakınız.
3. Bundan sonrakiler biraz karışık olmuş ayrıntılı incelemek lazım. Çoklu çekirdek kullanımı, sorunu ile ilgili bios, windows ve sanal ortam kernel'ine, uygulamanın yeteneğine, update'lere bakmak lazım.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/09/2014 16:26

Paylaş: