Forum

Bilgisayarların oto...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Bilgisayarların otomatik kapanması için GPO ile Zamanlanmış görev tanımlama

35 Yazılar
13 Üyeler
1 Likes
6,335 Görüntüleme
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Enerji tasarrufu amacı ile GPO üzerindeki güç tasarrufu seçenekleri ile bilgisayarlarınızın belirli bir süre içerisinde kullanılmaması durumunda uyku moduna alma, monitörü kapatma gibi seçenekleri kullanabilirsiniz. Ancak uzak ofis veya şube gibi gece herhangi bir şekilde kullanılmayan bilgisayarların açık kalması gerçekten gereksiz bir enerji sarfiyatı olacaktır.

Bunun engellemek için bir bat dosyası yapabilirsiniz, ancak çok fazla sayıda bilgisayarınız var ise bu bat dosyasını bu bilgisayarlar için zamanlamak gerçekten zor olacaktır.

Bunun kolay bir yolu ise aşağıdaki gibi bir komut seti ile bir bat dosyası yapmak ve bunu GPO ile logon script olarak kullanıcılara dağıtmak.

Bu script bir kullanıcı hesabı yardımı ile ( domain user olması yeterli, ancak bilgisayarları kapatma yetkisine sahip olmalı, bunuda GPO dan bu bat dosyasını uygulayacağınız makinelerin olduğu OU üzerine uygulayacağınız bir GPO ile belirleyebilirsiniz, veya kolay yolu yönetici hesabına sahip bir hesap kullanın ancak şifre açık bir şekilde görüldüğü için bunu tavsiye etmiyorum. ) bilgisayarı kapatacaktır.

Bu bat bir kez çalışması yeterli olup bat çalıştığı bilgisayarda bu kullanıcı yetkisi ile bir zamanlanmış görev tanımlayacaktır. Bu görev ise artık her akşam 21:00 da bu bilgisayarı kapatacaktır.

@echo off

SCHTASKS /Create /RU SHUTDOWNUSER /RP Abcd1234 /SC DAILY /TN Kapat /TR "C:\windows\system32\shutdown.exe /s /t 015 /f /d P:02:04" /SD 07/01/2011 /ST 21:00:00

exit

Silmek için

schtasks /Delete /TN "<task folder path>\<task name>" /F

PS için;

Unregister-ScheduledTask -TaskName "<task name>" -Confirm:$false 

Bu konu 9 ay önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/08/2012 13:40

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Bilgi süper, Teşekkürler Hakan Abi.

Gönderildi : 02/08/2012 15:52

(@tolgaasik)
Gönderiler: 383
Illustrious Member

Green IT günümüzün trendi .Yayınladığınız post bu nedenle güzel, teşekkürler.

Ancak firmalarda hala kapanan makine açılmayacak korkusu olduğu için ve eskiden gelen kötü tecrübelerimiz kafamızda yer ettiğinden , bu işlemler pek uygulanmıyor, ne yazık ki.

Halbuki tasarruf göz ardı edilmemesi gereken önemli bir nokta. 

VMware Distributed Power Management özelliğini mesela hiç bir zaman kullanmak nasip olmadı. Bilmiyorum , hiç kullananda duymadım. 

Gönderildi : 05/08/2012 22:30

(@burakaltinok)
Gönderiler: 5
Active Member

Hocam ,

peki sadece kullanılmayan bilgisayarları kapatmak istersek,yani bilgisayarı kullanan biri varsa,kullanıcı kapatma işlemini iptal edebilecek,bunu yaptırma şansımız var mı ?

Gönderildi : 26/11/2013 18:47

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Api'lerden faydalanarak Excel üzerinde, ağdaki açık olan tüm bilgisayarları listeleyip istenilen bilgisayarı kapatabilirsiniz. 

Gönderildi : 26/11/2013 19:00

(@burakaltinok)
Active Member

Murat bey bu biraz uğraştıracak cinsten,hergün buna bakmak zaman alır sanırım.

Benim istedigim ben gpo yu uyguladıktan sonra zamanı geldiginde bilgisayar kapatılacak şeklinde bir uyarı verip,kullanıcının bunu gördükten sonra iptal etme hakkının olmasıdır.

Gönderildi : 26/11/2013 19:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Konu başlatıcı

Burak bey bilgi teknolojilerinde olmaz diye bir şey yoktur, ama bu sizin isteğiniz size özel olduğu için bu noktada otorup uygun bir komut seti yazmalı.

Hazır olan komut setleri bunlar.

Veya mutlaka 3 parti yazılımlar vardır ama anladığım kadarı ile siz ücretsiz ve hazır bir şeyler arıyorsunuz ama malum özel istekler özel çaba gerektirir.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/11/2013 19:53

(@Anonim)

Murat bey bu biraz uğraştıracak cinsten,hergün buna bakmak zaman alır sanırım.

Benim istedigim ben gpo yu uyguladıktan sonra zamanı geldiginde bilgisayar kapatılacak şeklinde bir uyarı verip,kullanıcının bunu gördükten sonra iptal etme hakkının olmasıdır.

[b]Hakan Bey[/b] size uygun bir yanıt vermiş ama eğer istediğiniz çözümü bulamazsanız yardimci olmaya çalışırım.  Düşündüğünüz gibi uğraş gerektirecek bir durum yok aslında, olsa bile kodlarla istediğiniz sisteme uyugun hâle getirilebilir.

Hoşça kalın ! 

Gönderildi : 27/11/2013 04:27

(@burakaltinok)
Active Member

Teşekkürler arkadaşlar yorumlarınız için,özel istekler özel çaba gerektirir dogru o konuda hem  fikiriz,ben sadece yönlendirme istemiştim,saolsun Murat hocam bir yöntem söyledi,bana uymadıgını belirttim,varsa başka yolu paylaşırsınız diye düşünmüştüm.Artık kendi yöntemimi kendim bulmam gerek sanırım 🙂 tekrardan teşekkürler... 

Gönderildi : 27/11/2013 11:46

(@Anonim)

Bir çözüm yolu bulabilirseniz bizimle de paylaşmanızı isterim.

Iyi çalışmalar.  

Gönderildi : 27/11/2013 14:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Konu başlatıcı

Murat eğer uğraşmadan olacak diyorsan yapıp bizim ilede paylaşırsan sevinirim.

Ben yapılır diyorum çünkü powershell ile yaparım ama bunun için oturup kasmam lazım. Sen bu kadar iyi biliyorsan ki uğraşmaya gerek yok demişsin yaparsan bizde memnun oluruz.

Bir makinede kullanıcı olup olmadığını nereden alacaksın? bunun birden farklı yöntemi var, sonra bunu nasıl aldığın ile iligli olarak bu servisin veya bilgisinin tüm istemci makinelerde olması lazım, örnek windows 7 den alırsın ama XP de yoktur.

Burak bey sizde alınganlık göstermişsiniz ama hiç kusura bakmayın, ben zaten size istediğinizi verdim, yani yöntem dediniz; yöntem = komut seti yazcaksınız, ben zaten bu komutu size yazıp verirsem bu yöntem değil çözüm olur.

Yani sizin yazdığınızdan biz yardımcı olmamışız gibi bir yorum yapmşınız ama bence hiç hoş olmamış, sadece size löp et çözüm istemeniz doğru değil yazmam dokundu sanırım.

Gönderildi : 27/11/2013 17:14

(@Anonim)

Murat eğer uğraşmadan olacak diyorsan yapıp bizim ilede paylaşırsan sevinirim.

Ben yapılır diyorum çünkü powershell ile yaparım ama bunun için oturup kasmam lazım. Sen bu kadar iyi biliyorsan ki uğraşmaya gerek yok demişsin yaparsan bizde memnun oluruz.

Bir makinede kullanıcı olup olmadığını nereden alacaksın? bunun birden farklı yöntemi var, sonra bunu nasıl aldığın ile iligli olarak bu servisin veya bilgisinin tüm istemci makinelerde olması lazım, örnek windows 7 den alırsın ama XP de yoktur.

[b]Hakan Bey[/b] uğraşmadan olacak dediğim kısım: çalışmayı bitirdikten sonra [b]Burak Bey[/b]'in kullanacağı kısımdı.. 
Bu arada, [b]Burak Bey[/b]'in çalışmayı istemediği, kendisini yoracağını düşündüğü için yazmaktan vazgeçmiştim ama ilgilenen biri(leri)nin olması beni sevindirdi. Bu tarz özel çalışmalarla uğraşmak, gün içinde hep aynı işlere yorulan zihnim için iyi geliyor.  

Elbette ki hazırlama süreci biraz kasacaktır ama yarın bu konu ile ilgilenip geri dönüş yapmaya çalışacağım. 

[b]Saygılar,[/b]  

Gönderildi : 28/11/2013 00:56

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Konu başlatıcı

Bu durumda ortada bir yanlış anlama var, ama okuyunca öyle anlaşılmadığı için ben durumu açıklama gereği duydum.

Eğer sakin kafa ile okursan aşağıdaki gibi bir durum çıkıyor

Kullanıcı - nasıl yaparız

Hakan - o iş zor

Murat - aslında zor değil

[;)] 

Gönderildi : 28/11/2013 12:22

(@huseyinsorkun)
Gönderiler: 40
Trusted Member

Hakan Bey,

Policyi pc bazlı uyguladım w7 /8 işletim sistemlerinden çalışıyor ancak xp işletim sisteminde hata alıyorum.

@echo off
SCHTASKS /Create /RU USAK\bsortak /RP 12345 /SC DAILY /TN Restart /TR "C:\windows\system32\shutdown.exe /s /t 030 /f /d P:11:46" /SD 15/02/2014 /ST 19:00:00
pause
exit

Hata şu şekilde;

GEÇERSİZ ZAMANLAMA TÜRÜ BELİRTİLDİ.

Gönderildi : 15/02/2014 13:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Konu başlatıcı

Bölgesel ayarladan, ya bölgesel ayarları diğerleri ile aynı yağ yada tarih yazılımını xp makineler için değiştir.

Gönderildi : 16/02/2014 23:17

(@huseyinsorkun)
Trusted Member

Hakan Bey Format Aynı... sorun neden acaba.. :S

Bu ileti 4 ay önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi

Gönderildi : 17/02/2014 12:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Konu başlatıcı

Sorun belli, çözüm bende değil sizde.

Sorun komut setine uygun olmayan bir bölgesel ayar kullanıyorsunuz

Çözüm

A - ya komutu kendi bölgesel ayarlarınızı göre değiştireceksiniz

B - ya da bilgisayarın bölgesel ayarlarını komuta göre

Sorun sadece tarih ve saat formatı değil yazılışları da olabilir bunu aklınızda tutun lütfen.

Gönderildi : 17/02/2014 16:49

(@huseyinsorkun)
Trusted Member

Anladım Hakan Bey, bölgesel ayarlardan check edip size dönüş yapacagım çok teşekkür ederim ilginiz için.

Gönderildi : 17/02/2014 19:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Konu başlatıcı

Rica ederim.

Gönderildi : 18/02/2014 11:47

Sayfa 1 / 2
Paylaş: