Forum

Plesk panel kurulum...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Plesk panel kurulumu ve sonraki adımlarda yapılması gerekenler

23 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
3,808 Görüntüleme
(@umitokutan)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Ben boş zamanımı değerlendirmek adına ve bir yandan da hobi çalışması olarak boşta olan bir bilgisayarımı sunucu olarak değerlendirmeyi düşünüyorum.

Bilgisayara CentOS 5.5 kurdum (firewall ve selinux kapalı)  ve üzerine de plesk panel 9.5 sürümünü kurdum.

Diğer yapılması gereken ayrıntılar internet ortamında açıkça anlatılmış gibi ama her aşamanın bir sırası olmalı.

Bende bu gerçekleştirdiğim kurulumdan sonra gerçekleştirmem gereken diğer adımlar sırasıyla ne olmalıdır?[^o)]

Dipnot olarakda vdsl internet hattına sahip olduğumu belirtmek isterim.

Gönderildi : 05/12/2011 23:51

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

DNS tanımlamalarınızı name server ayarlarınızı yapmanız gerekiyor. Eğer sunucu üzerinde mail server testi yapacaksınız PTR kaydınızında olması gerekmektedir. Aynı zamanda bunun için DNS serverinizde bir kayıt oluşturmalısınız. Yapacaklarınızın içinde ilk işlem dns ayarlarınız. Sonrasında updatelere bakabilirsiniz. PLEK üzerindeki herşeyi kendi kurduğu için pek müdehale yapılmasını istemez ilk etapta pek sorun çıkarmıyor kullandıkça sorunları ile karşılaşırsınız.

Nacizhane önerim eğer bir panel ile ilgili test çalışması yapıyorsanız ve sunucunuz Linux ise Cpanel den başlamınızı öneririm. Zaten kullanırsanız pleske teste ihtiyaç bile duymayabilirsiniz 🙂

Gönderildi : 06/12/2011 12:14

(@TanBora)
Gönderiler: 357
Reputable Member

Size alternatif olarak bir tavsiyede bulunacağım. Adım adım nasıl kurulum yapacağınız anlatılıyor ve bir çok alternatif mevcut. (Debian üzerine ispconfig 3 adlı başlıktaki işinizi görecektir). http://www.howtoforge.com/howtos/control-panels/ispconfig . Plesk yerine ispconfig kullanılıyor panel olarak ve genel olarak gayet başarılı bir çalışma ve ücretsiz. Destek amaçlı kullanım kitapçıklarını para ile satıyorlar ama almak zorunda da değilsiniz. Bugüne kadar gördüğüm en detaylı anlatımlara sahip bir site.

Gönderildi : 06/12/2011 12:51

(@umitokutan)
Active Member
Konu başlatıcı

name server olayını araştırdım ve bir domain aldım,

domain panelden 

ns1.xxx.com => ipadresim

bu şekilde tanımlama yaptım domain firmasına da dedim teyid etsinler diye

dediler ns doğru bir şekilde oluşturdunuz.

Şimdi sunucuda ne yapmak gerekecek ki bu ns adreslerini açmanın bir anlamı olsun?

Gönderildi : 06/12/2011 16:28

(@ErdoganPALA)
Gönderiler: 158
Estimable Member

Merhaba, sunucu üzerinde çalıştıracağınız bir script var ise ve bu script ioncube ile şifrelenmişse mutlak kurmanız gereken iki tane modül vardır.

1. Zend optimizer

2. Ioncube

Kurulumları hakkında google araştırma yapabilirsiniz.

Gönderildi : 07/12/2011 11:46

(@umitokutan)
Active Member
Konu başlatıcı

dış ip'den 8443 ve 8880 portlarını girdiğimde giriş neden başarısız diyebilir?

Gönderildi : 09/12/2011 03:39

(@TanBora)
Gönderiler: 357
Reputable Member

Adsl modeminizden gerekli port yönlendirmelerini yaptıysanız, modeminiz gerekli yönlendirmeleri yapamıyor olabilir. Standart modemler bu işler için yeterli değil. Bir diğer ihtimal de yazılım tarafında konfigurasyon hatanız olabilir.

Gönderildi : 09/12/2011 12:40

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

dış ip'den 8443 ve 8880 portlarını girdiğimde giriş neden başarısız diyebilir?

Modeminizde 8443 portunu servisinizin çalıştığı local pcnize yönlendirdiniz mi. Web servisinde bu ip için gerekli tanımlama yapıldımı. Local sunucuda firewall varmı varsa gerekli tanımlamalar yapıldımı. Bunları kontrol etmeniz gerekecektir.

Gönderildi : 09/12/2011 20:36

(@umitokutan)
Active Member
Konu başlatıcı

firewall vs bu tip şeyler halledildi, zaten sunucuda 8443 portuyla hertürlü işlemi yapıyorum localde en ufak bir sıkıntı yok.

Sıkıntı ben bu işlemleri nat ayarlarını yapmama rağmen dışardan yapamamam.

Gönderildi : 10/12/2011 02:24

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Localden bağlanıyorsanız ama dışarıdan bağlanamıyorsunuz ya nat tanımlamasında bir sorun olabilr. Modeminiz yada işlemi yaptığınız cihaz nedir.

Gönderildi : 11/12/2011 13:46

(@umitokutan)
Active Member
Konu başlatıcı

sonunda o sıkıntıyıda hallettim ama şimdide plesk panel ns ayarları çıktı karşımıza.

Nede çok şey gerekiyormuş. ns3.xxx.com diye ns oluştursum ama ona yönlendirdiğim site çalışmadı.Bunun için plesk panelde ne yapmamız gerekir?

Gönderildi : 12/12/2011 02:32

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Plesk panelin dns ayarlarında templatelere default kullanacağınız ns leri eklemeniz gerekmektedir.

Örn: ns1.cozumpark.com ns2.cozumpark.com

daha sonra cozumpark.com domaini aldığınız yerden name server tanımlaması yapacaksınız oluşturacağınız ns1.cozumpark.com ns2.cozumpark.com ns leri için sunucunuzun ip adresiniz yazacaksınız. Daha sonrasında bu nsleri gören alan adı sizin sunucunuz dns sorgusunda zone dosyası varsa gelen isteğe yanıt verecektir. Test edin sorun olması durumun alan adınızı paylaşın dns kayıtlarında bir sorun varmı beraber kontrol ederiz.

Gönderildi : 03/01/2012 14:19

(@yalcinsoft)
Gönderiler: 244
Reputable Member

@ozgurmazlum merhabalar bunu nasıl yapabilirim anlatımı var mı veya yardımcı olma şansınız var mı 

Gönderildi : 02/06/2021 16:19

(@yalcinsoft)
Reputable Member

@ozgurmazlum merhaba aslında şöyle anlatsam daha detaylı olur server dc makinem var  dns kurulu statip ip mevcut,plesk panel kurup hosting gibi yönetmek istiyorum(plesk pane de kurulu) domain adımıda aldım eposta servisi falan hepsi yönetmek istiyorum ilk ns oluşturmamız gerekiyor bu ns leri nasıl oluşturuyoruz nerden başlamamız gerek teşekkürler

Gönderildi : 02/06/2021 16:52

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

plesk panel için kendi sitesindeki dokumanlar son derece yeterli.

örnek DNS işlemleri için aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz.

Configuring DNS For A Domain With Plesk

Kurulum sonrasında ilk web sitenizi nasıl kuracağınızı buradan bakablirsiniz

Plesk Tutorial | Plesk Onyx documentation

Bu son linkin devamında sırasıyla zaten mail hesabı,

DNS işlemlerini görebilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/06/2021 21:12

(@yalcinsoft)
Reputable Member

@hakanuzuner hakan hocam sunucu pc uzerinden ns isimlerini nasıl oluşturmam gerek onu bulamadım 

Gönderildi : 02/06/2021 22:29

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Bu konular forumda çok defa geçti arama yapınız.

https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/25027/
https://www.cozumpark.com/community/hosting-4/coklu-ns-hakkinda-bilgi/
https://www.google.com.tr/search?q=cozumpark.com%20NS1

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/06/2021 02:33

(@yalcinsoft)
Reputable Member

@ibrahimyildiz hocam benim asıl demek istediğim server 2016 sunucu var plesk kurulu bunda ns ler nasıl kurulacak ne yapmalıyım teşekkürler 

Gönderildi : 03/06/2021 23:17

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Aynı soru çok kere gelmiş onu belirtmiştim.
https://www.cozumpark.com/dns-domain-name-system/
Bence buradan başlayın adım adım arayarak kalan kısımları çözersiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/06/2021 00:32

Sayfa 1 / 2
Paylaş: