Forum

Gropu Policy disabl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Gropu Policy disable usb write;

12 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
597 Görüntüleme
(@ozansimsek)
Gönderiler: 514
Prominent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Group Policy'den usb leri yazmayı engelliyebiliyorum import ettiğim bir ADM file ile.... yalnız en üst OU dan bastığım bir policy'i alltaki bir OU'ya basmasını istemiyorum bunun için ne yapmalıyım acaba?

Tşkler İyi Çalışmalar....   

Gönderildi : 18/10/2011 20:04

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam,

Alttaki OU için block inheritance diyebilir (bu şekilde yaparsanız alttaki ou'ya hiçbir policy etki etmez, etki etmesini istediğiniz gpo'ları alttaki ou için yeniden linklemeniz gerekir.) veya etki etmesini istemediğiniz computer hesaplarını (policy'nin computer bazlı olduğunu düşünüyorum.) bir gruba üye yaptıktan sonra GPO özelliklerinde bu grup için read deny verebilirsiniz.

Gönderildi : 18/10/2011 20:09

(@ozansimsek)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Selam,

Alttaki OU için block inheritance diyebilir (bu şekilde yaparsanız alttaki ou'ya hiçbir policy etki etmez, etki etmesini istediğiniz gpo'ları alttaki ou için yeniden linklemeniz gerekir.) veya etki etmesini istemediğiniz computer hesaplarını (policy'nin computer bazlı olduğunu düşünüyorum.) bir gruba üye yaptıktan sonra GPO özelliklerinde bu grup için read deny verebilirsiniz.

Merhaba Serhat Hocam, dediğiniz gibi computer bazlı yapıyorum policy'i. En üstte genel bir Ou altta ise 5 tane OU var. Bu beşinden birine block inheritance demem yeterli sanırım. diğer 4 tanesi etkilenmeyecek değil mi? çünkü hepsi sadece en üstteki OU nun içinde eşit durumdalar. Bir de şu computer etkilenmesin deme şansım yok sanırım. Policy ler bildiğim kadarıyla OU bazlı yapılıyor.

Gönderildi : 18/10/2011 20:41

(@Anonim)
Gönderiler: 0

merhaba

sendeki adm mouse ve klavye hariç usbleri mi kapatıyor öyle ise link verirmisin bende yapacağım 

Gönderildi : 18/10/2011 20:50

(@serhatakinci)
Famed Member

Merhaba Serhat Hocam, dediğiniz gibi computer bazlı yapıyorum policy'i. En üstte genel bir Ou altta ise 5 tane OU var. Bu beşinden birine block inheritance demem yeterli sanırım. diğer 4 tanesi etkilenmeyecek değil mi? çünkü hepsi sadece en üstteki OU nun içinde eşit durumdalar. Bir de şu computer etkilenmesin deme şansım yok sanırım. Policy ler bildiğim kadarıyla OU bazlı yapılıyor.

- OU Top (policy burda)

--- OU1

----- OU2

----- OU3

----- OU4

Bu yapıya göre OU 2,3,4 etkilenmesin istiyorsan OU1'de block inheritance demen yeterli. Ama policy OU1'de bağlıysa, 2,3,4 için teker teker block demen gerekir veya arabi OU oluşturup yine tek noktadan block diyebilirsin.

Şu computer etkilenmesin diyebilirsin. Bir önceki postumda bahsettim.

Gönderildi : 18/10/2011 20:58

(@serhatakinci)
Famed Member

merhaba

sendeki adm mouse ve klavye hariç usbleri mi kapatıyor öyle ise link verirmisin bende yapacağım 

Sadece USB depolama aygıtlarının çalışmasını engellemek için:

http://www.serhatakinci.com/index.php/gpo-uzerinden-administrative-template-adm-file-uygulanmasi.html

USB depolama aygıtları çalışsın ama readonly olarak çalışsın için:

http://www.serhatakinci.com/index.php/usb-diskler-readonly-kullanlsin.html

Gönderildi : 18/10/2011 21:01

(@ozansimsek)
Prominent Member
Konu başlatıcı

- OU Top (policy burda)

--- OU1

----- OU2

----- OU3

----- OU4

Bu yapıya göre OU 2,3,4 etkilenmesin istiyorsan OU1'de block inheritance demen yeterli. Ama policy OU1'de bağlıysa, 2,3,4 için teker teker block demen gerekir veya arabi OU oluşturup yine tek noktadan block diyebilirsin.

Şu computer etkilenmesin diyebilirsin. Bir önceki postumda bahsettim.

Serhat Hocam. Bendeki policy

OU(policy burda)

OU1(sadece bu etkilenmesin) buna block inher. demem yeterli sadece galiba.

OU2

OU3

Peki computer bazlı nasıl blocklayabilirm policy i ilk dediğin deny olayını bulamadım.

Gönderildi : 18/10/2011 21:16

(@Anonim)

Merhaba

Serhat hocam gerekli adm dosyasına link verirmisiniz 

Gönderildi : 19/10/2011 12:30

(@serhatakinci)
Famed Member

ADM file download için link, makalenin en altında yer alıyor.

Gönderildi : 19/10/2011 12:33

(@serhatakinci)
Famed Member

Serhat Hocam. Bendeki policy

OU(policy burda)

OU1(sadece bu etkilenmesin) buna block inher. demem yeterli sadece galiba.

OU2

OU3

Peki computer bazlı nasıl blocklayabilirm policy i ilk dediğin deny olayını bulamadım.

OU hiyerarşisi, folder hiyerarşisi gibidir. Üstten block dersen alttaki tüm OU'ları etkiler. Şimdi senin örnekte OU1, OU2 ve OU3 ile aynı seviyedeyse ve sen sadece OU1'e etki etmesin diyorsan evet, sadece OU1'de block demen yeterli.

Copmuter bazlı deny için gpmc.msc açıp ilgili policy'e git ve delegation tabında computer için deny ver.

Gönderildi : 19/10/2011 13:02

(@Anonim)

Merhaba

serhat hocam win7 de çalışmıyor. 2008 r2 de yapıyorum 

Gönderildi : 19/10/2011 20:25

(@serhatakinci)
Famed Member

deny verdiğin policy'nin delegation tab'ının ekran görüntüsünü paylaşabilir misin?

Gönderildi : 19/10/2011 20:30

Paylaş: