Forum

Nasıl bir Yapılandı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Nasıl bir Yapılandırma Yapmalıyım Server 2008 Foundation

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
465 Görüntüleme
(@EnginAKBAS)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.  1 Sunucu ve 3'ü local olmayan 14 Client'dan oluşan bir ağ kurmak istiyorum.. Sunucuda Foundation 2008 yüklü ve Sql 2008 Express yüklü olacak. Ben tek tek makinalarda kullandığımız yazılımı install yapmamak adına, Remote desktop service ile çalışılmasını ve kullanılacak  şirkete özel programın her kullanıcı bağlanıp çalıştırdığına yeni bir instance ile çalışmasını istiyorum.

Sorularım ise şunlar Client pc ler kendi işletim sistemleri ve masaüstleri ile pc lerini açıp manuel olarak Remote Desktop'u açıp sunucuya mı bağlanacaklar, yoksa biz ağ kurduğumuzda otomatikmen login ekranı gelecek ve sunucuda mı login olacaklar,Sql olayı nasıl olacak.? programda sa kullanıcısı ile tüm işlemler yapılmış. ek olarak az önce yapmak isteğim şeyle ilgili olarak ek yapılandırma ayarları vs varmı yapmam gereken. 

Nasıl bir yapılandırma yolu izlemem lazım,Workgroup ile böyle bişey olabilirmi, yoksa Domain mi kurmam gerek, domain kurulacaksa aynı sunucuda Active directory ile terminal service olmamalı diye bir dünya makale okudum nasıl olacak. Yada ben mi kavramları karıştırıyorum Domain kurulabilir ama Active directory mi kurmak sakıncalı terminal service yani,remote desktop service ile birlikte. 

ilgilenen herkese şimdiden teşekkür ederim. 

Gönderildi : 01/01/2011 07:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32981
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Siz domain ortamını kurduktan sonra istemci makineleri domain' e alacaksınız ve istemciler kendi makinelerinde oturum açtıktan sonra masa üstlerine yerleştirmiş olduğunuz rdp kısa yolunu kullanarak sunucuya bağlanacaklar.

Domain kurmanız sizin yönetim işlerinizi kolaylaştıracağı için tavsiye edilen bir modeldir ancak elinizdeki sunucu üzerinde zaten ad ve ts yan yana olmak zorundadır ki sizin yapınızdaki firma için bu olası bir senaryodur.

sql olayını ise anlamadım, yani insanlar neden sql' e bağlanıyorlar bunlar yazılımcı mı ? yoksa ticari bir yazılım mı kullanacaklar ki eğer öyle ise yazılımı nereden satın aldı iseniz oradan destek alın derim. Sonuç olarak her kullanıcı için bu yazılım üzerinden bir kullanıcı açmalı ve terminal ile sunucuya bağlandıktan sonra bu kullanıcılar masa üstlerindeki ticari yazılım ikonuna tıklayarak karşısına çıkan ekranda ona verdiğiniz kullanıcı bilgileri ile giriş yapmalı sa ile değil.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/01/2011 17:48

(@EnginAKBAS)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan bey çok teşekkür ediyorum biraz olsun kafamda model belirleyebildim....

Gönderildi : 07/01/2011 05:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32981
Illustrious Member Yönetici

Rica ederim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/01/2011 00:56

Paylaş: