Forum

W2003 Server Std R2...

Bildirimler
Hepsini Temizle

W2003 Server Std R2 arayüzde erişim yavaşlama sorunu(çözüldü)

21 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
971 Görüntüleme
(@leventkaragoz-2)
Gönderiler: 389
Honorable Member
Konu başlatıcı

Windows 2003 Server Std R2 işletim sistemli sunucumuzun  kendi arayüzü hantallaştı.

Örneğin;

"Bilgisayarım -> D sürücüsü -> X klasörü" hareketlerini yaparken, her harekette 3-4 sn bekleme yapıyor.

Ve ya "Active directory kullanıcları kısayolu" en az 5 sn bekelemeden sonra yanıt veriyor.

Bu sunucuda paylaştırılmış dosyalara başka bilgisayardan erişim çok hızlı ve sorunsuz oluyor. Çalışan sql  server hızlı yanıt veriyor,

ancak sunucu kendi arayüzünden çok yavaş yanıt veriyor.

Bu durumun ie7 yüklemesinden sonra (otomatik güncellemeden) oluştuğunu düşünüerek, ie7 kaldırdım ancak durum değişmedi.

Ağ üzerinden server'a remote desktop yaptığımda da bu hantallık var.

Server HP proliant ML150, üzerindeki diskler raid çalışıyor ve 3 parçaya bölümnüştür. İşletim sisteminin yüklü olduğu bölümün %70 boş durumda.

CPU yükü %10 cıvarlarında, ram %30 boş (3GB).

Bu durumda ne yapmamı öneririsiniz.

Gönderildi : 21/06/2010 18:38

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Merhaba ,

Update durumları nedir? Full update eder misniz.

Ayrıca loglar ne diyor?

Kolay gelsin.

Gönderildi : 21/06/2010 19:49

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Ekran kartı sürücüsü kaynaklı olabilir. Kontrol ediniz.

IE7 harici mutlaka başka update'ler de yüklenmiştir yeni yüklenen update'leri kaldırarak denemeler yapın. Ama çalışmalardan önce mutlaka bir yedek alın.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/06/2010 20:11

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Update durumları nedir? Full update eder misniz.

Ayrıca loglar ne diyor?

Kolay gelsin.

Yüksek öncelikli güncellemelerin tüm alınmış.

Tercihli güncellemelerde önemsiz 5 güncelleme var (frameworks ve win search ile alakalı)

Log'larda, uygulama tarafında çok miktarda Olay:1041 hatası var.

[URL= http://img541.imageshack.us/img541/2545/1041r.jp g" target="_blank">http://img541.imageshack.us/img541/2545/1041r.jp g"/> [/IMG][/URL]

Uploaded with [URL= http://imageshack.us ]ImageShack.us[/URL]

[URL= http://img541.imageshack.us/img541/2545/1041r.jp g" target="_blank">http://img541.imageshack.us/img541/2545/1041r.jp g"/> ][/IMG][/URL]

Uploaded with [URL= http://imageshack.us ]ImageShack.us[/URL]

Gönderildi : 21/06/2010 20:20

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

http://support.microsoft.com/kb/957700/tr

Verdiğiniz event'lar IE kaynaklı görünüyor. Söylediğiniz üzere Search gibi eklentilere verin dikkatinizi. Bu tip bir yavaşlama bunlar gibi eklentiler ve otomatik yüklenen vga driver'ı kaynaklı olabilir. Adım adım ilerlemenin dışında net tespit zor görünüyor. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/06/2010 20:45

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

IE8 ile ilgili tüm yüklemeleri iptal ettim ve temizleme yaptım. IE7 de kaldırdım ve makinada IE6 kaldı sadece.

Event 1041 ile ilgili ms support'tan ilgili ipuçlarını alarak uyguladım (registerde 2 anahtar silme).

Event 1041 hatası giderildi ancak aşırı yavaşlık devam ediyor. Bu adımdan sonra ne yapmamı önerirsiniz.

Gönderildi : 22/06/2010 11:53

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

• Task Manager da çalışan processleri gözlemlermisiniz. Değişik birşey var mı bakalım.

• Ayrıca Start / programs / Accessories / SystemTools / System  Information /Software Environment / Running Task kısmında task mangerda çalışan processler hangi programların ve nerede çalışıyor görebiliriz

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 23/06/2010 03:28

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

• Task Manager da çalışan processleri gözlemlermisiniz. Değişik birşey var mı bakalım.
  • Ayrıca Start / programs / Accessories / SystemTools / System  Information /Software Environment / Running Task kısmında task mangerda çalışan processler hangi programların ve nerede çalışıyor görebiliriz

Keyifli çalışmalar.

Uğur bey ilginiz için teşekkürler,

CPU yükü zaten %10, max %15 oluyor. O da normal, sql çalışıyor server'da.

Running tasks altında yabancı bir program yok, Microsoft, HP (server HP) ve kaspersky (lisanslı server ed.kaspersky yüklü) firmalarına ait görevlerden çalışan başka program yok.

Ben de nereyi kontrol etmem gerektiğini bilmiyorum artık, herşey normal gibi gözüküyor. Ağ üzerinden server'a uzak masaüstü yapınca aynı hantallık mevcut. Ancak, paylaşılan dosyalara erişim çok hızlı.

Gönderildi : 23/06/2010 20:48

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Rdp de sadece yavaşlık yapıyorsa, rdp ile bağlanırken options / display kısmından color u biraz düşürün, experience tabına geçin tüm checklerdeki işareti kaldırın deneyin. Rdp ile sorun yaşatıyorsa görüntü ile alakalı gibi görünüyor.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc775227(WS.10).aspx  makaleyi de inceleyelim.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 26/06/2010 01:41

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Rdp de sadece yavaşlık yapıyorsa, rdp ile bağlanırken options / display kısmından color u biraz düşürün, experience tabına geçin tüm checklerdeki işareti kaldırın deneyin. Rdp ile sorun yaşatıyorsa görüntü ile alakalı gibi görünüyor.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc775227(WS.10).aspx  makaleyi de inceleyelim.

Keyifli çalışmalar.

Uğur hocam yavaşlık sadece RDP'de değil. Kendi arayüzünde de aynı hantallık var.

Çok garip durum. Bugun disklerdeki gereksiz dataları temizleyip disk birleştiricisi yapacağım.

Raid disklerin durumunu kontrol edecek program öneririmsiniz bana.

Teşekkürler

Gönderildi : 26/06/2010 14:23

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar server'da hafta sonu diskleri defrag yaptırdım, ancak durumda değişme olmadı.

Event'ta her hangi bir hata uyarısı yok.

Server'daki paylaşılan klasörlere ağ üzerinde erişince hiç sorun yok, erişim ve klasörlerde dolaşım gayet hızlı.

Ancak server'in kendi arayüzünden ve server'a rdp yapınca, tüm işlemler yavaş, bilgisayarımı tıklayınca 5-6 sn bekleme oluyor.

Makina Server gibi davranmıyor.

CPU yükü %10-15'lerde, RAM %35 boş, sistem partition %70 boş, diğer partition'lar %30 boş.

Task manager'de çalışan programların arasında hiç bir gariplik yok. Tüm çalışan görevler ve programlar MS, Kasperksy ve sql server

Gönderildi : 28/06/2010 12:21

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Merhaba,

Antivirüs'de network threat protection gibi bir sekme var mı? Antivirüsü mesai saati sonrasında kısa bir süreliğine disable ederek , olayı gözlemleyiniz. Full updateleri çektiniz sanırım. Securty için updateler full olsun.

My computer / Properties /advanced / performance tabına gelin. Settingse tıklayın.Adjust for best performance işaretleyin ve uygulayın. Son olarakta msconfig ile startupta çalışan programları inceleyiniz. Farklı bir program ya da process var mı görelim.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 30/06/2010 18:47

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Gereken çoğu şeyi denemişsiniz. Disk yapısı ve sunucunun doğal işlevleri kaynaklı olacağını sanmıyorum.

Bence son olarak sunucuya mesai saati sonunda uygun bir ekran kartı takarak deneme yapın.

Gönderildi : 30/06/2010 20:03

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Antivirüs'de network threat protection gibi bir sekme var mı? Antivirüsü mesai saati sonrasında kısa bir süreliğine disable ederek , olayı gözlemleyiniz. Full updateleri çektiniz sanırım. Securty için updateler full olsun.

My computer / Properties /advanced / performance tabına gelin. Settingse tıklayın.Adjust for best performance işaretleyin ve uygulayın. Son olarakta msconfig ile startupta çalışan programları inceleyiniz. Farklı bir program ya da process var mı görelim.

Keyifli çalışmalar.

Antivirus disable yapıp denemiştim zaten önceden, tekrar denedim, bir faydası olmadı.

Security için updetler full alıyor zaten, tekrar kontrol ettim, IE8 kurulu değildi, onu kurdum durum aynı.

(daha önce IE8 kurmuştum, daha doğrusu otomatik kurulum gelmişti, ondan sonra yavaşlama oldu şuphesiyle kaldırmıştım IE8'i)

"My computer / Properties /advanced / performance" tabında zaten  "Adjust for best performance" işaretli uzun süredir

Başlangıç ve cpu/memory durumu aşağıdaki gibidir.

/

Gereken çoğu şeyi denemişsiniz. Disk
yapısı ve sunucunun doğal işlevleri kaynaklı olacağını sanmıyorum.

Bence son olarak sunucuya mesai saati sonunda uygun bir ekran kartı
takarak deneme yapın.

Önerdiğinizi müsait zamanda deneyeceğim, ancak ekran kartı hatasını hiç andırmıyor bu durum.

Ekran kartı hatası olsa; Örnek olarak explorer'de bir web sayfası bakarken, aşağıya kaydırınca görüntü dalga şeklinde aşağıya kayar.

Ve ya pencereler arasında geçiş yaparken, geçişler animasyonluymuş gibi olur.

Gönderildi : 01/07/2010 19:23

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar sorunum devam ediyor.

En son İbrahim bey'in önerdiği ekran kartı değişkiliğini de denedim, durum aynı.

Özellikle MSCE sertifikalı arkadaşların fikirlerini alabilirmiyim.

Gönderildi : 21/07/2010 18:44

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Virus taramasından hic soz etmemissiniz. Yaptiniz mi? SQL Serverda optimizasyon yapıp kullanması gerektiği kadarını kullanmasını sağlayıp deneyin. Defaultta hepsini kullanır, instance name - properties - max memory : 323564 gibi rakamlar vardır ( mb cinsinde ) . Burayı 1024 ' e sabitleyebilirsiniz. Ayrıca Kaspersky vb antivirusler dbleri tararken .mdb dosyalarını taramaya kalkar. Bu da sistemi gereğinden fazla yorar. IE8 veya 7 ile 3 gb ramli makine yavaşlamaz diye düşünüyorum. Bence sql db dosyalarının bulunduğu klasörü antivirus taramasından çıkarın. Uğur' un dediğini atlamışsınız. Halen start - run - msconfig ' de hangi .exeler devreye giriyor bilmiyoruz. Burada gereksizleri kaldırırsanız belki işiniz kolaylaşabilir.

Gönderildi : 21/07/2010 19:34

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Virus taramasından hic soz etmemissiniz. Yaptiniz mi? SQL Serverda optimizasyon yapıp kullanması gerektiği kadarını kullanmasını sağlayıp deneyin. Defaultta hepsini kullanır, instance name - properties - max memory : 323564 gibi rakamlar vardır ( mb cinsinde ) . Burayı 1024 ' e sabitleyebilirsiniz. Ayrıca Kaspersky vb antivirusler dbleri tararken .mdb dosyalarını taramaya kalkar. Bu da sistemi gereğinden fazla yorar. IE8 veya 7 ile 3 gb ramli makine yavaşlamaz diye düşünüyorum. Bence sql db dosyalarının bulunduğu klasörü antivirus taramasından çıkarın. Uğur' un dediğini atlamışsınız. Halen start - run - msconfig ' de hangi .exeler devreye giriyor bilmiyoruz. Burada gereksizleri kaldırırsanız belki işiniz kolaylaşabilir.

Alper bey merhaba,

MSConig'teki durumu ve  görev yöneticisi ekranı eklemiştim daha yukarıda, kesinlikle garip bir durum yok. Buyrun göz atın.

/

/

Virus taraması yaptırmıştım, ayrıca peryodik olarak her hafta sonu da virus taraması yapılıyor.

Event Wiever'da da hiç bir hata yok son dönem için. her şey normal gözüküyor.

SQL kapatarak serveri çalıştırıyorum, durum aynı. sql yapılandırmasında bir sorun yok. hatta son dönemde mdb'leri shrink yaptım, sql etkilemiyor.

Özetle durum;

Server arayüzdeki işlemler çok yavaş (her tıklama bazen 5-6 sn alıyor). RDP yapıldığında da yavaşlık var. Server üzerinde paylaştırılan dosyalara çok hızlı erişiliyor.

CPU yükü %10-15'lerde, memory %35 boş. disk bölümlerinde en az %30 boş. başlangıçta çalışan sorunlu bir program yok.

sql server normal çalışıyor, farklı ekran kartı ile deneme yapıldı durum ayni. disk defrag yapıldı. antivirus taraması yapıldı (güncel ve lisansluserver edition kaspersky)

Gönderildi : 21/07/2010 20:18

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Son olarak .Net Frameworks 3.5 onarım yapmaya denedim. .Net Fmw Web setup çalıştırdaktan 1 saat sonra ancak bitti kurulum işlemi.

(web bsetup dosyaları 5 dakika içinde indirdi internetten, kurulum çok çok uzun sürdü.)

Gönderildi : 23/07/2010 14:08

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Sorun çözüldü.

Başka bir konuda, Veysel bey aynı sorun ile uğraşmış ve sorunun çözümünü bulmuş.

Bu hataya Kaspersky 6.0.4.1212 (server edition) sebep oluyormuş. Antivirus programını geçici olarak devre dışı bırakmakla anlaşılmıyor. Ancak Uninstal etmek gerekiyor. Uninstal ettim ve 6.0.4.1424 sürümünü kurdum, sorun çözüldü.

Gönderildi : 24/07/2010 22:50

Sayfa 1 / 2
Paylaş: