Forum

Mail Server Ayarlar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Mail Server Ayarları

8 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,934 Görüntüleme
(@robinsoncrusoe)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar.

Ben evinde denemeler yapan bir kablonet kullanıcısıyım. Sabit ip kullanıyorum.

Windows Server 2008 R2 üzerinde web sitelerimi yayınlayabiliyorum. Mail de göndereyim dedim.

Ücretsiz ve kolay kurulumu olması sebebiyle hmailserver tercih ettim.

diagnostics sonucu;

Test: Collect server details
hMailServer version: hMailServer 5.3.2-B1769
Database type: MSSQL Compact

Test: Test IPv6
IPv6 support is available in operating system.

Test: Test outbound port
SMTP relayer not in use. Attempting mail.hmailserver.com:25
Trying to connect to host mail.hmailserver.com...
Trying to connect to TCP/IP address 83.169.11.240 on port 25.
ERROR: It was not possible to connect.

Test: Test MX records
Trying to resolve MX records for domainim.com...
Host name found: mail.domainim.com
Host name found: domainim.com

Test: Test local connect
Connecting to TCP/IP address in MX records for local domain domain domainim.com...
Trying to connect to host mail.domainim.com...
Trying to connect to TCP/IP address 12.345.6.789 on port 25.
Connected successfully.

Hmailserver forumlarına sorduğumda internet servis sağlayıcımın 25 portumu engellemiş olabileceğini, arayıp açtırmamı söylediler. Ya da iss mail server'ı üzerinden mail atabileceğimi, bunun için gerekli bilgileri almamı, başka alternatif olmadığını söylediler.

Aradım...

Karşıma çıkan müşteri temsilcisine durumu en ince ayrıntısına kadar anlattım. Bana 25 portunun açık olduğunu ama sorun olduğunda outlook'ta??? 587 numaralı portu ayarlayabileceğimi söyledi... Yine de ısrar edince bir mail adresi verdi -kablonet'in destek adresi- ve oradan bilgi alabileceğimi söyledi.

Oradan gelen e-posta;

Sayın abonemiz;

Telekomunasyon kurumu kararı gereği tüm ISP lerde 25 nolu port kapatılmıştır. Bundan sonra SMTP olarak 587 portu kullanılacaktır. Lütfen mail server ayarlarınızı 587 olarak değiştiriniz. Ayrıntılı bilgi için Çağrı merkezimizi 444 0 126 nolu telefondan arayaqbilirsiniz.

Şimdi;

Telekom sözleşmede böyle bir madde belirtmemiş. 25 veya başka bir portu kapatma hakkı var mı? Eğer kişisel kullanımdan zarar görüyorsa kişisel bazda işlem yapması gerekmez mi?

Ben bir ev kullanıcısı olarak mail işlemlerini eksiksiz ve sorunsuz bir biçimde yapabilir miyim?

- Kendi server'ımda oluşturduğum 2 adres arasında sorunsuz mail gönderebiliyorum.
- Dışarıda gmail gibi kendi diğer maillerimden kendi oluşturduğum maillere sorunsuz mail gönderebiliyorum.
- Dışarıya mail gönderemiyorum. Port'u 587 yaptım, sorun devam ediyor...

Pek bilgim olmadığını ve sorunu detaylı bir şekilde belirtmek için böyle uzun uzun yazdım, kusura bakmayın. Beni bu konularda aydınlatabilirseniz sevinirim.

Bu konu 4 ay önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi

Gönderildi : 14/05/2010 14:37

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Selamlar

Bu uygulamaya geçileli uzun zaman oldu fakat dinamik ip adresine sahip müşterilerde yapılacak bir değişiklik olarak lanse edildi ilk başta. Kablonet tarafında nasıl bir uygulama söz konusu bunu bilmiyorum ama anlaşılan sizin hattınızda 25 portu engelli. E-mail sunucunuzun smtp ayarlarında 25 portu ayarını 587 yaptığınızda e-mail gönderebiliyor olmanız gerekli.

Bu ileti 4 ay önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi

Gönderildi : 15/05/2010 03:16

(@robinsoncrusoe)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bana bugün tekrar mail geldi;

Sayin abonemiz,

Belirtmis oldugunuz sabit ip ye 25 nolu port açilmistir. Bilgilerinize.

Saygilarimizla

Henüz mail göndermeyi başaramadım ama sanırım bu dev bir adım oldu 😀

25 portumun açıldığı söyleniyor ama telnet mail.hmailserver.com 25 yaptığımda yine bağlanamıyorum.

İnternet servis sağlayıcımda 25 portumun açık olup olmadığını öğrenmenin başka yolu var mı?

Bir de birçok forumda mail server kurup mail göndermenin tek yolunun 25 portunun açık olması olduğu, bunun alternatifinin olmadığını okudum. 587 ile sadece başkasının server'ının üzerinden mail gönderebileceğim söylenmiş. Sizin verdiğiniz bilgiler bunun tam aksi, kafam çok karıştı...

Gönderildi : 15/05/2010 17:00

(@montecarlo)
Gönderiler: 6
Active Member

merhabalar

telnet ip 25 

telnet ip 587 

şeklinde hangi portun çalıştığını tespit edebilirsiniz. Mail ayalarınızda Mail enable kullanıyorsanız eğer 25 portuna alternatif olarka 587  portunuda açabilirsiniz. Her iki portta çalışır ozaman. 

Saygılar

Gönderildi : 17/05/2010 13:53

(@robinsoncrusoe)
Trusted Member
Konu başlatıcı

telnet ile herhangi bir server'a 25 portu üzerinden bağlanamadım. Çözümpark'a 587 ile bağlanabildim.

hmail admin'den smtp için 587 portunu ekledim. Yine de mail göndermeyi başaramadım.

Benim server sorunludur diye firewall, antivirüs ne varsa kapadım. Çeşitli portscanner'lar ile tarama yaptım. 25 açık görünüyor. Acaba kablonet'te bir engelleme olabilir mi? Aradım sordum, mxtoolbox ile kontrol etmemi söylediler. Onda (sürpriz yok) port 25 açık görünüyor. Ama hmailserver admini ile test yapınca outbound traffic kapalı görünüyor. mxtoolbox benim giden trafiğimi kontrol edebilir mi? sadece gelen trafik için benim açık portlarımı kontrol etmiyor mu?

Gönderildi : 20/05/2010 22:21

(@mehmetdelen)
Gönderiler: 33
Trusted Member

Arkadaşım selam

http://www.grc.com/default.htm bu adresten ShieldsUP!

başlığından girip proceed butonunu tıklayın.

Açılan sayfada butonunu tıklayın.

Sizin 1055 kadar bütün portlarınız taranacak ve açık olan portlarınızın listesini göreceksin.z

Burada 25, 110, 143, 587 portlarının kırmızı olması lazım. Başka kırmızı varsa ne olduğuna bak..

1. olarak hmail server programında smtp portu 25 te kalsın. sebebine gelince Düşünki  gmail, hotmail sana mail atmak istediğinde aa bu mail adresi Türkiye' de ben 587 nolu porttan mail atayım demiyor. Bu nedenle 587 nolu portu windows' un firewalundan 25 nolu porta yönlendirmeni tavsiye ederim. Ben böyle yaptım en azından.

2. adım olarak hmail server de IP Ranges diye bir kısım var buraya ip adreslerini yazman lazım. My Computer' e dokunma orası 127.0.0.1 kalacak. Diğerini düzelteceksin.

3. adım olarak domain' i tanımlayıp o domain' e user tanımlayıp outlook ile localden bağlan. smtp ve pop3 adreslerine localhost yazacaksın. hmail server kurulu makinedeki outlook ile mail gönderme / alma butonuna tıklayınca hata alıyormsun. Hata almıyor isen hatayı arayacağın kısım değişiyor.

bunları bir yapıp bilgi verirsen sana yardımcı olacağımı sanıyorum. Çünkü bu mesajı yazarken bir tane hmail kudum ve daha yeni aktif hale getirdim.

Selamlar

Gönderildi : 01/08/2011 16:12

(@muratcenk)
Gönderiler: 10
Active Member

hmail server kurulumu yaptım local den mail alışverişi yapabiliryorum.Ama dışarıdan bana gelen mailleri benim sistemime nasıl girileceğini çözemedim.info.anadoluguzellik.com adresine dışarıdan mail attıklarında bu mail bana ulaşacağına nasıl yapılandıracağım.Hosting şirketine kendi statik ip tanımlatmam mı gerekiyor veya bu işlemler nasıl yapılıyor. Sistemimde sonicwall 250m  var  bunun üzerinden  25portunu ve sabit ip yönlendirdim.

Yardımcı olabilirmişsiniz. 

Teşekkürler. 

Gönderildi : 08/01/2014 13:51

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

hmail server kurulumu yaptım local den mail alışverişi yapabiliryorum.Ama dışarıdan bana gelen mailleri benim sistemime nasıl girileceğini çözemedim.info.anadoluguzellik.com adresine dışarıdan mail attıklarında bu mail bana ulaşacağına nasıl yapılandıracağım.Hosting şirketine kendi statik ip tanımlatmam mı gerekiyor veya bu işlemler nasıl yapılıyor. Sistemimde sonicwall 250m  var  bunun üzerinden  25portunu ve sabit ip yönlendirdim.

Yardımcı olabilirmişsiniz. 

Teşekkürler. 

Merhaba ;

-> ISP firmanıza mail veya telefon yoluyla ulaşıp 25 numaralı portu açtırmalısınız.
-> ISP firmanıza IP Adresiniz için bir PTR Kaydı oluşturtmalısınız. (mail.siteadi.com şeklinde )
-> Firewall ve/veya Router cihazlarınız üzerinden 25,587,110 portlarını içerideki Mail sunucunuza yönlendirmeniz gerekmektedir. (Eğer IMAP ve SSL gerektirecek Protokoller kullanacaksanız bu portlarıda eklemelisiniz.)
-> Hosting Firmanız Web sitenizin MX kayıtlarını sizin statik ip adresine yönlendirmesi gerekmektedir.
-> Hosting Firmanız SPF Kaydınızı sizin Statik ip adresinize göre güncellemesi gerekmektedir. 

Gönderildi : 09/01/2014 00:22

Paylaş: