Forum

Eğitim Hakkında

Bildirimler
Hepsini Temizle

Eğitim Hakkında

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
506 Görüntüleme
(@SertacYalcinkaya)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.

Ben almayı düşündüğüm eğitim hakkında sizlerin düşüncelerini, değerli fikirlerini öğrenmek istiyordum.
Ben 24 yaşındayım, açıköğretim işletme bölümünde son sınıf öğrencisiyim ve kısmetse bu yaza mezun olmuş olucam. Ancak küçüklüğümden beri istediğim bilişim sektöründe çalışmak istiyorum. "Sistem ve ağ uzmanlığı" ya da "yazılım uzmanlığı" kurslarından birisini almayı düşünüyorum. Sitedeki tecrübeli kişilerin yazdıklarından öğrendiğim kadarıyla "eğitimi alıcağım kurumundan çok eğitimi vericek hoca" daha önemliymiş. Zaten bu sitedeki ve birazda kendi araştırmalarıma istinaden Network Academy'den Bülent Gür hocadan eğitim almayı düşünüyorum. Şimdi benim esas öğrenmek istediğim konu şu; ben işletme bölümünde okuyorum ve yazılım ya da sistem konusunda bilgim yok. Azim ve istekle çalışırsam gittiğim kursta bunları öğrenebileceğimi düşünüyorum ama bi yandan da bu meslekler sayısal bölüm meslekleri olduğu için yetersiz kalırmıyım diye korkuyorum. Bir de 2. korktuğum birşey var. Eğer ilk korktuğum şey başıma gelmez de ben başarıyla kursu bitirip yazılım ya da sistem uzmanı olarak mezun olursam iş bulmada herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım? Sonuçta mühendislik fakültesi değil işletme fakültesi mezunu olucam çünkü. Çok hevesliyim ve bunu yapmak istiyorum ama hayatımdan boş yere para ve zaman çalınsın istemiyorum. Özetle benim bu kurslardan birine başlamamı önerirmisiniz? Yoksa bu iş senin alanın değil kursu bitirsende iş bulamazsın mı dersiniz? Değerli yorumlarını bekliyorum.

Gönderildi : 01/04/2010 22:37

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Öncelikle şunu söyleyeyim Bilişimin söylediğiniz gibi sayısal ve sözel olmasıyla alakası yok. Üniversitenin sadece Bilgisayar bölümlerinden mezunsanız bu sektörde faydası olur gerisi sadece diploma formalitesi. Hevesinizi kırmak istemem ama kursu bitirir bitirmez iş bulacağınızın bir garantisi yok bu şans işi. Bilişim personelinden herşeyi bilmesinin beklendiği bir ortamda ben sistem yada yazılım kursunu bitirdim hadi beni işe alın olmuyor maalesef. Tamamen şansınıza kalmış. Kursla birlikte kendinizi geliştirmeniz ve tecrübe kazanmaya başlamanız gerekiyor. Yeni başlayan birinin çok zor işe alındığı bu piyasada nasıl tecrübe kazanılır o da ayrı bir mesele????

Gönderildi : 01/04/2010 23:05

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Sertaç Bey merhabalar,

Öncelikle girmeyi planladığınız yolda başarılar dilerim. Ancak; Sizin işletme bölümü okumanız yada Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olmanız az çok iş bulmanızı etkileyecektir. Fakat sizde bir kararsızlık sezinliyorum. Öncelikle bu kararsızlıktan kurtulmanız gerekli. Ben şimdi size desem ki Yazılım da çok iyi paralar var. Siz belki Yazılım Uzmanlığını seçeceksiniz. Ya da tam tersi. "Yazılımı boşver saç baş yolarsın sen gel Sistemci yapalım seni hem para da var" desem belki de o zaman sistemi seçeceksiniz. Bakın bu demek değildir ki birinden birini beceremezsin yada yapamazsın. Öncelikle bu bağlamda sizi neyin mutlu edeceğine karar vereceksiniz. Şahsi tavsiyem Bilişim sektöründe kariyeri "asla ve asla para için yapmayın". Mutsuz olacağınız günler olabilir. Bilişim işi gerektiğinde saç baş yolmak, gerektiğinde fazlanın fazlası mesai yapmak, uykusuz geceler geçirebilme ihtimali demektir. Bu bağlamda "ulan 2000 TL para alıyorum ama saat gecenin 3ü oldu ve bu Backup ne zaman bitecek? Bu update ne zaman sonlanır belli değil" tarzı yarım ağız cümleler kurarsanız. Ne huzur kalır ne de başka birşey. O yüzden bu paragrafımı dikkatle ve sakin kafayla düşünün.

Şimdi size biraz daha ışık tutması açısından kendimle alakalı birkaç anekdot vereyim. Biraz daha düşünün.

- Elektrik meslek lisesi çıkışlıyım, ama evimde ampul değiştirmekle, priz değiştirmekle uğraşmam gider elektrikçi çağırırım. İstenmeden okunmuş 3 sene,

- 2003-2004 yıllarından beri bitip tükenmek bilmeyen ama bir türlü de eğitimlerini alamadığım bir Sistem Uzmanlığı hastalığı. (2009 Nisan - Şubat 2010 arasında en sonunda alabildim.)

- Çok isteyerek ve Sakarya'dan İstanbul'a her hafta sonu şehir değişikliğini de göze alarak gittiğim kurs ve hocamında katkılarıyla mükemmel geçen bir eğitim dönemi. Ve Aralık 2009'da tesadüfi başlayan bir ÇözümPark furyası ve Eğitim Videolarım.

Sonuç: Kendime göre bu kadar istek, bu kadar azim ama Nisan 2010 hala iş arayışındayım. Adı, sanı Ne x, ne xx nede 3x bir kurs hepsi hikaye. Olay Nasip, kısmet ve şans'tır. Piyasada kimseyi ithaf ederek söylemiyorum. Pozisyonunu haketmeyen ama amcası dayısı olan çok çalışan var.

Kendimi "Bir Dost" olarak nitelendirip belki "acı söyledim" ama "doğruları söyledim. Bilmem anlatabildim mi?

Gönderildi : 02/04/2010 00:34

Paylaş: