Forum

http over rpc probl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

http over rpc problemi

26 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,242 Görüntüleme
(@EFELER)
Gönderiler: 53
Trusted Member
Konu başlatıcı

İyi akşamlar,

Makalelerden over rpc kurulumu yaptım.Sertifikar serveri kurdum.gerekli işlemleri yaptım.Over rpc özelliğini açtım.Outlooka tanımladım.Sorunsuz çalışıyor .

Yalnız kendi domainim dışına mail alış verişi gerçekleşmiyor.Unable to relay hatası veriyor.

Bu sorunu nasıl aşabilirim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 02/02/2010 02:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

RPC ile eğer bağlantı yapıyorsanız zaten relay için izniniz var demektir. Tam olarak aldığınız hata kodu nedir ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/02/2010 02:26

(@EFELER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

550.5.7.1 unable to relay.Rpc için Relaya izin vermekmi gerekir hocam?Relay açık olmadan rpc yapılamazmı?

Gönderildi : 02/02/2010 02:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

RPC ile bağlanıyorsanız CAS rolü üzerinden mailbox a ulaşıyorsunuz demektir ki bu da sizi authenticated user yapar ve exch 2007 de authenticated user standart olarak dışarıya mail atar , bence sizin rpc konfigürasyonunuzda sorun olmalı . misal pop3 ile bağlanıyor olabilirsiniz .

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/02/2010 03:34

(@forza)
Gönderiler: 184
Reputable Member

Merhaba Hakan Hocam,Aynı sorun bendede var.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2009/03/22/windows-2008-uzerinde-exchange-2007-owa-ve-rpc-over-http-_3101_cin-sertifika-kullanimi.aspx

Bu makaleye göre gerçekleştirdim. Rpc dışında sistem düzgün çalışıyor dışarıya her yere mail atıp alabiliyor.Denemek için pop3 kurdum pop3 te relay açık olmalı hatası veriyor.Exchange user Authencation seçili olduğu halde yine bu uyarıyı veriyor.

Gönderildi : 02/02/2010 11:15

(@EFELER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hocam,

Sizin makalenize göre gerçekleştirdim.Pop3 olabilir dediniz makaledeki gibi yaptım ama bu ayrıma nasıl gideceğim?Exchange ayrı bir makinede dc ayrı bir makinede bunda bir sorun olurmu? 

Gönderildi : 02/02/2010 11:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Arkadaşlar pop3 ile bağlantı yapıyorsanız giden mail sunucusu için kimlik doğrulama gerektiğini belirtmeniz lazım ki relay sıkıntısı olmasın . siz standart pop3 kurulumu yaparsanız mail gönderemezsiniz  . Bu konu forumda pek çok kez konuşuldu kontrol edersiniz.

rpc over http için ise ben şu ana kadar relay hatası giç görmedim ki mimari gereği göremezsiniz tabiki mimariyi düzgün yaptıysanız.

dc ve exchange server ın ayrı makinede olması bu sorunu teşkil etmez .

şirket dışındaki istemcinin rpc bağlantığını nasıl doğruluyorsunuz acaba ?

Gönderildi : 02/02/2010 11:57

(@EFELER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba hocam,çok teşekkürler öncelikle bir haftadır kafa yedirecek bana,

Sunucum kimlik doğrulaması gerektiriyoru seçiyorum .Pop3 mailimi http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/19/exchange-server-2007-ve-pop3-servisinin-kullan-lmas.aspx bu makaleye göre yapılandırıyorum.Bu makaledeki ayarlar yeterli değilmi?Exchange tarafında standart tanımlı olan recive connectore ek olarak bu ayarlar yeterli oluyormu pop3 maili yollayıp almak için.Dediğim gibi kendi domainime atıyor her yerden gelen maili alıyor dış domainlere atamıyor.550 5.7.1 unable to relay.

Rpc over ise http://www.hakanuzuner.com/index.php/windows-2008-uzerinde-exchange-2007-owa-ve-rpc-over-http-icin-sertifika-kullanimi.html bu makaleye göre yapıyorum.Hocam bunların dışında extra bir ayar gereklimi recive vonnector üzerinde veya farklı bir yerde.

Rahatsız ettiğim için çok özür dilerim ama bu sorun deli edecek beni:(Bir şeyi yapamamak çıldırtıyor insanı. 

Gönderildi : 02/02/2010 12:12

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

evet makale yeterlidir ki zaten mail alıyorum diyorsun pop3 olarak ama mail gönderemiyorum dışrayıa dersen burada makaledeki giden sunucus için kimlik doğrulamaya geçerli bir kimlik yazman şart bunu yazdığına eminsen connector ayarlarını resim olarak paylaşabilirsin.

Gönderildi : 02/02/2010 14:28

(@EFELER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam recive connectormu yoksa pop connector resimlerinimi paylaşayım.

Gönderildi : 02/02/2010 14:29

(@EFELER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Öncelikle çok yer kapladı özür dilerim.

Birinci recive connector.                                                                                               

Recive 2

pop connector

Gönderildi : 02/02/2010 14:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

1 - bu receive connector ile dış dünyadan mail alamazsınız ki ?

2 - tsl i şart koşmuşsunuz istemci tarafında böyle bir ayar yaptınız mı ki ?

Gönderildi : 02/02/2010 19:00

(@EFELER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam Buğra hoca bir postta böyle önermiş bu şekilde mail alıyorum yolluyorum owa ve outlookta ama pop3te sorun oluyor.2 connectorum var nasıl olması lazım Hakan hocam bu sorunu çözersem 50 kez dua edeceğim vallahi deli etti beni herkes bir fikir sunuyor.Nasıl bir connector ve ayarları olmalı?

istemci ayarları,

Gönderildi : 02/02/2010 19:30

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bu şekilde makalelerde belirtilen ayarları yaptım hala pop3 mail yollamıyor nerde eksik yaptım 🙁

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/02/2010 13:45

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

üstte ki resimde ise ilk tarafa yeni ekleyip all available port olarak 110 seçmeniz gerekiyor.

Gönderildi : 03/02/2010 15:50

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Hocam özetlemek gerekirse,

1-pop3 plain text  logon seçili oalcak

2-pop3 bindingte all available olarak 110 portu açık olacak

3-exchange connectorlerine göre ek olarak 587 all available olarak tls amanyouse seçili olacak

4-exchange connectorune ek olarak 25 all available olarak tls exchange user ve exchange server seçili olacak

Eksik bir nokta varmı yapmam gereken?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/02/2010 16:02

(@EFELER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler hocam deneyip haber vereceğim.Exchange default olan connectorleri silsem ne gibi sorun yaratır acaba.

Gönderildi : 03/02/2010 16:07

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Hocam özetlemek gerekirse,

1-pop3 plain text  logon seçili oalcak

2-pop3 bindingte all available olarak 110 portu açık olacak

3-exchange connectorlerine göre ek olarak 587 all available olarak tls amanyouse seçili olacak

4-exchange connectorune ek olarak 25 all available olarak tls exchange user ve exchange server seçili olacak

Eksik bir nokta varmı yapmam gereken?

1. Eğer SSL kullanmayacaksan plain text seçeceksin, SSL kullanıyorsan secure logon seçmen gerekir.

2. doğru

3. client için olan default connector de bunları yapıyosun

4. 25 ile işin yok

Gönderildi : 03/02/2010 16:10

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Teşekkürler hocam deneyip haber vereceğim.Exchange default olan connectorleri silsem ne gibi sorun yaratır acaba.

Hayır default connector leri silmiyorsun, silersen kullanıcılar mail alamaz

Gönderildi : 03/02/2010 16:11

Sayfa 1 / 2
Paylaş: