Forum

windows update kull...

Bildirimler
Hepsini Temizle

windows update kullanımı

21 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,877 Görüntüleme
(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba  windows server 2008 r2 dc bır sunucumuz var ve buna baglı 30 adet clientımız var   hepside domain user hakkına sahip

windows update ile günceleme yapmak istediğimde sen admin deyilsin domain user bir şey yükleyemesin diyor ben user hakkı kullanıclar nasıl update yaptıra bilirim acaba

Gönderildi : 19/01/2010 13:51

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18027
_

Merhaba gpolicy ile kullanıcılara izin verebilirisiniz.

Bu konuyu http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/02/23/wsus-3-kurulum-ve-konfigurasyonu.aspx  bu makalenin son kısmından yararlanarak gerçekleştireblirisiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 19/01/2010 15:39

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

son kısmından kastınız nedir

ve bu arada bende wsus kurulu deyil

Gönderildi : 19/01/2010 15:44

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Son kısımdan kastım size verdiğim linkteki makalenin son kısmında gpo üzerinden admin olmayan bir kullanıcıya nasıl update hakkı verildiği gösteriliyor.

Bunu o bilgisayarda local gpodan veya dc deki gpodan yapabilirsiniz.

Makalenin gpo kısmını yani son kısmını iyi inceleyin.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 19/01/2010 15:51

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

makalenin gpo kısmında nerde yazıyor  user  hakkına sahip kullanıcı update yapa bilir diye

yazıyı kopyalarmısınız

Gönderildi : 19/01/2010 16:05

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Armut he zaman pişip ağzımıza düşmez sapıda yukarı gelmez:)))) Biraz okusanız makaleyi mantığı anlayacaksınız?

Sıra Client’ların bu güncelleştirmelerden nasıl haberdar olacakları kısmına geldi. Bunun için GPO Editörden bazı ayarlamalar yapmamız gerekmekte. İlk önce Wuau template’ini Editöre eklememiz gerekmekte.

clip_image060

clip_image062

Resimde görüldüğü gibi ekleme işlemini yapıyoruz.

clip_image064

Şimdi policy ayarını yapacağız ben domain de bulunan tüm bilgisayarlarda aynı ayarı kullanacağım için “Default domain policy” den yapacağım isteyenler Organizational Unit seviyesinden de yapabilirler.

Önemli Uyarı :
Wsus ile ilgili GPO ayarı Computer seviyesinde bir ayardır. Bu yüzden Organizational Unit seviyesinden ayar yapacak arkadaşların kullanıcıların computer nesnelerinide ilgili OU nun içine taşımaları gerekmektedir.

clip_image066

clip_image068

Client’lar burada yazdığımız bilgi ışığında WSUS sunucumuz ile bağlantı kuracaklar bu sebepten burada hata yapmamalıyız. Hatırlarsınız ben Default web site olarak kurmamıştım bu yüzden kurulumda oluşan port’u buraya yazmayı unutmuyorum. Default web site olarak kuranların port belirtmelerine gerek yoktur.

Daha sonra otomatik güncelleştirmeyi yapılandırıyoruz.

clip_image070

clip_image072

Karşıdan yükleme ve kurma için uyar. Bu seçenek, yönetici olarak oturum açmış kullanıcıyı karşıdan yükleme başlamadan ve güncelleştirmeleri kurmadan önce uyarır.

Otomatik olarak karşıdan yükle ve kurma için uyar. Bu seçenek güncelleştirmelerin karşıdan yüklenmesini otomatik olarak başlatır ve yönetici olarak oturum açmış kullanıcıyı güncelleştirmeleri kurmadan önce uyarır.

Otomatik olarak karşıdan yükle ve kurmayı zamanla. Bu seçenek güncelleştirmeleri otomatik olarak karşıdan yükler ve kurar. Yükleme gününü ve saatini de ayarlamanız gerekir.

Yerel yöneticinin ayarı seçmesine izin ver. Bu seçenek, yerel yöneticilerin istedikleri yapılandırma seçeneklerini belirlemek üzere Denetim Masası'ndaki Otomatik Güncelleştirmeler'i kullanmalarına olanak verir. Örneğin, kendi zamanlanmış yükleme saatlerini seçebilirler. Yerel yöneticilerin Otomatik Güncelleştirmeler'i devre dışı bırakmasına izin verilmez. Yerel yöneticinin ayarı seçmesine izin ver seçeneği yalnızca, Otomatik Güncelleştirmeler WSUS ile uyumluluk için kendisini güncelleştirmişse görüntülenir.

Şimdi Bilgisayarlar ve WSUS sunucusu arasındaki iletişim sıklığını ayarlamak için gerekli ayarı yapmalıyız.

clip_image074

clip_image076

Windows'un kullanılabilir güncelleştirmeleri denetlemeden önce ne kadar süre bekleyeceğini belirlemek için kullanacağı saati belirtir. Tam bekleme süresi, burada belirtilen saatten, belirtilen saatin yüzde sıfırı ile yirmisi arasında değişen değeri çıkartarak belirlenir. Örneğin, eğer ilke 20 saatlik bir algılama sıklığını belirtiyorsa, ilkenin uygulandığı tüm istemciler 16 saat ile 20 saat arasında bir saatte güncelleştirmeleri denetler.

Durum Devre Dışı veya Yapılandırılmadı olarak ayarlanmışsa, Windows kullanılabilir güncelleştirmeleri 22 saat olan varsayılan aralıklarla denetler.

Önemli policy ayarlarımızı yaptık. Sizler yapınıza göre diğer policy’leride yapılandırabilirsiniz.

Sunucumuzda Gpupdate /force komutunu çalıştırmayı ve client bilgisayarları restart etmeyi unutmuyoruz.

Birkaç kontrol ile yaptıklarımızı test edelim.

Client tarafında rsop.msc komutunu çalıştırarak uyguladığımız policy’yi client’ın aldığını görelim.

clip_image078

Gördüğümüz gibi ayarladığımız policy’ler kullanıcıya uygulanmış. Aşağıda da WSUS consol’dan da bilgisayarımızın eklendiğini görebiliyoruz.

Gönderildi : 19/01/2010 16:12

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

wsus olarak yapılandırmayı anlatıyor bende wsus yok  burada nerde dıyor    client user hakkına sahıp olan kullanıcıda gpo bu ayarı yaparsın dıye

bu tam bır wsus makalesi ben burdah hangısını ayarlıcam soylermısınız

ve bırde ben sımdı bu gpo ayarında bıre bır uygularsam olcakmı onumu demek ıstıyorsunuz

Gönderildi : 19/01/2010 16:55

(@www-rizasahan-com)
_

Slm, Efecan sanırım şaka yapıyorsun 🙂

Bu makale wsus makalesi bende biliyorum ama burada güncelleme ile ilgili oalrak nasıl gpo ayarı yapılır oda anlatılmış.Bu kısımda senin işine yarayacak kısım.yani bu resimdeki ekran.

clip_image066 

Burada yönetici olmayanların güncelleme yapmasına izin ver seçeneğini uygulayın.

Bu işlemi serverdemi yacaksınız?Serverin işletim sistemi nedir?

Gönderildi : 19/01/2010 17:16

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

SLM rıza isteğimi şimdi verdin sanırım  bunu sunucudan yapmak istiyorum rıza windows server 2008 r2 

sunucudan yapmak daha mantıklı sanırım ama hangı secenek ona bakmak lazım sımdı

Gönderildi : 19/01/2010 17:39

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Sunucudan yapacaksın.

Başlat çalıştır gpmc.msc

Gönderildi : 19/01/2010 17:54

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba group policy direk yapıyorum bunu sanırım ordanda olur

bu komutu enable yapıyırorum pekı gpo dan computer eklemem gerekecekmı acaba

Gönderildi : 19/01/2010 18:15

(@www-rizasahan-com)
_

1-Bunu computer düzeyinde bir uygulamadır.Active directoryde bulunan computerlere uygular.

2-Bu ayarı yapınca gpupdate yap.

3-Sonra kullanıcılara git rsop.msc yaz bu ayarı almışmı gör.

4-Sonra admin olmayan bir kullanınıca wuauclt /resetauthorization /detectnow komutu çalıştır.Bakalım güncelleme başlayacakmı?

Gönderildi : 19/01/2010 18:19

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

group police computer ekleyımmı seurity filtirg kısmından add tıklayıp ekleyımmı yoksa o kendısı otomatık yapacakmı ?

merhaba  rsop.msc  yaptım windows compenetten  wındows update baktıgımda  allow non admin .................................    gozukuyoor

wuauclt /resetauthorization /detectnow    calıstıra  bu komuta yazdım ama bır tepkı alamadım 

yannız wındows update dedıgımda   baslattan          dırek user hatası verıyoor

Gönderildi : 19/01/2010 18:47

(@www-rizasahan-com)
_

group police computer ekleyımmı seurity filtirg kısmından add tıklayıp ekleyımmı yoksa o kendısı otomatık yapacakmı ?

merhaba  rsop.msc  yaptım windows compenetten  wındows update baktıgımda  allow non admin .................................    gozukuyoor

wuauclt /resetauthorization /detectnow    calıstıra  bu komuta yazdım ama bır tepkı alamadım 

yannız wındows update dedıgımda   baslattan          dırek user hatası verıyoor

wuauclt /resetauthorization /detectnow  bu komut güncellemeleri denetler varsa güncelleme yapar.

Güncel olmayan bir bilgisayarda deneyip update yaptığını göreceksiniz.

Gönderildi : 20/01/2010 01:48

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba   

hiç update olmayan bir pc deniyecem 

peki bunu sürekli komut yardımıylamı update olması lazım  yoksa bunun bir otomatik bir yolu varmı

birde uyguladıgımız policy computerları eklemek gerekecekmi

Gönderildi : 20/01/2010 11:07

(@www-rizasahan-com)
_

Günaydın. 

Komutu o an ne yaptığını görüp güncelleme yapması için çalıştırdınız.O bilgisayar sanırım saat 3 te update denetleme ii yapıyor.Komutu o ana güncelleme fonksiyonunu tetiklemek için kullandınız.Güncel bir bilgisayarda her Allahın günü güncelleme çıkmaz.

Ayda bir yayımlanan güncellemeleri alır.

Gönderildi : 20/01/2010 11:33

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

sanırım update yaptı ama sanırım sotwore ıle olan updatelerı yapmıyor sanırım

update hıc kullanıcıya sormadan dırek otomatık yapa bılırmı yanı

sağ kosede update uyarısı cıkıyor ona cıtf tıklıyor ve ılerı dıyerek custom expres seceneklerı cıkıyor ve update yapıyor bunları yapmadan kullancııya sormadan nasıl update yapar

Gönderildi : 20/01/2010 16:54

(@www-rizasahan-com)
_

Dün size resmini gösterdiğim kısımda bu policyi bulur aktif ederseniz kullanıcıya sormadan günceller,

Gönderildi : 20/01/2010 17:04

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

BU ARADA tesekkür ederim bir kaçtane polic buldum artık deneme yanımla yoluyla yapacaz siz o policy ismini biliyormusunuz  2008 r2

Gönderildi : 20/01/2010 17:13

Sayfa 1 / 2
Paylaş: