Forum

Mail Server 7-8 G&#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mail Server 7-8 Gündür Bilinmeyen Bir Nedenden Mail Göndermiyor

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
935 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Öncelikle bundan hemen hemen 7-8 hün belkide 10 gün öncesine kadar 25 Portu üstünden sorunsuzca tüm mail servis sağlayıcılarına mail gönderebiliyorduk. 25 portu iptal edildi, bilmem ne oldu dendi ama sorunsuzca gidiyordu 25 portu üstünden.

Şu andaki sorun oldukça farklı çünki artık dışarıya hiç bir şekilde mail gitmiyor. 25, 26, 366 ve 587 portları üstünde defalarca denemeler yapmama rağmen hiç bir sonuc alınamadı.

Gelelim ki IP adresimiz kara listede mi ? Hayır türkiyedeki ki tüm IP leri  kara listesine alan malum 2 DNSBL sitesi dışında hiç birinde banlı yada yasakllı değil, adı geçmiyor. Zaten işin en güzel kısmı ise mail server dışardan gelen tüm mailleri sorunsuz bir şekilde alabiliyor.

Öte yandan mail server ve mail serverda bulunan domainler kendi içlerinde mail alıp gönderebiliyorlar birbirlerine. Yani aslında mail serverda hiç bir sorun yok vede sorunsuz şekilde işliyor olarak görünüyor.

Genede webserver ve mail server yeniden kuruldu, dns server yeniden kuruldu tüm ayarları yapıldı. Fakat aynı sorun aynı şekilde devam etmekte. Az önce  http://www.checkdns.net  sitesinden dns kontrolu yaptım ve mail server ile ilgili sorgu ve yanıtlatı şöyle:

1- Checking mail server (PRI=10) mail.den.com [78.188.6]

2- Mail server mail.den.com[78.188.6] answers on port 25

<<< 220 mail.den.com ESMTP 192.168.0.1=Cool server v1.1; Sun, 10 Jan 2010 22:43:14 +0200

>>> HELO www.checkdns.net

<<< 250 mail.den.com Hello www.checkdns.net [195.60.98.253], pleased to meet you.

>>> MAIL FROM: <[email protected]>

<<< 250 2.1.0 <[email protected]>... Sender ok

>>> RCPT TO: <postmaster@den.com>

<<< 250 2.1.5 <postmaster@den.com>... Recipient ok

>>> QUIT

Mail server mail.den.com [78.188.6] accepts mail for ***den.com

All MX are configured properly

evet üstte yanlış anlamıyorsam herşey yolunda görünüyor ?

Mail serverdaki hata logları ise şu şekilde:

SYSTEM          [02EC] 22:48:32 Client session Disconnected
65.55.92.168    [0DE0] 22:48:32 Client session <<< 421 Cannot connect to SMTP server 65.55.92.168 (65.55.92.168:25), connect error 10051
65.55.92.168    [0910] 22:48:32 Client session <<< 421 Cannot connect to SMTP server 65.55.92.168 (65.55.92.168:25), connect error 10051
65.55.92.168    [0DE0] 22:48:32 Client session >>> QUIT
65.55.92.168    [0910] 22:48:32 Client session >>> QUIT

Sanırım bir türlü karşı tarafın mail sunucusuna bağlanamıyor [:S]

Bazı  bilgiler vermek isterim, serverdaki sitelere giriyor sorun yok ,modemde gerekli portlar açık, dns kurulu ve çalışır durumda ama neden böyle anlayamadım. Biz ttnet in verdiği hatla çalışıyoruz ve 1 adet ttnet sabit ip si bulunuyor. Düşünüyorumda sorun ttnet ten mi kaynaklı acaba ?

Bu konuda bilgisi olanlar varsa yardımlarını bekliyorum.

Gönderildi : 11/01/2010 01:53

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba Sn. Nefrit,

Son günlerde benimde müşterilerimiz başına gelen olaylardan biri uzun uğraşlar sonucunda bir kaç yere mail atamama nedenlerini buldum.

Sizin de ip numaranızı kontrol ettim diğer blacklistlerden hariç Mcafee'nin kendi database'inde de aratmak gerekiyor çünkü bazı müşteriler özellikle Koç-Net müşterileri anti spam için Mcafee database'ini kullanmaktadır.Sonuç itibariyle sizde Mcafee DB içerisinde yer alıyorsunuz. 2009/7/4 tarihinde yoğun bir spam trafiği yapmışsınız ve listeye girmişsiniz.

Kontrol edeceğiniz adres : www.trustedsource.org adresinde real ip numaranızı kontrol edebilirsiniz. Listeden çıkmak için iki yol var bunlardan birincisi [email protected] adresine türkçe ip adresinizle birlikte koç-net müşterilerinize mail atamadığınızı ipnizin trustedsource de blacklist içerisinde yer aldığını anlatan bir mail atmak.

İkinci yol ise [email protected] adresine real ip numaranız ve domain adınızı içeren ve aslında spamer olmadığınızı anlatan bir mail atmanız buna karşılık yeniden değerlendirmeye girmek istediğinizi belirtmenizdir.

Ben iki şekilde de mail attım hızlıca (en hızlısı 48 saat sürdü) listeden çıkmanızı sağlayacaktır. Bu şekilde listeden çıkabilirsiniz.

Ayrıca http://multirbl.valli.org/lookup/  adresinden tüm listeleri tek seferde kontrol edip başka yerlerde olup olmadığınızı da kontrol edebilirsiniz.Benim çok işime yaradı bu adres bilmediğim küçük çaplıda olsa db'lerden de çıkmamı sağladı.

Trusted source üzerinde blacklistesiniz ben kontrol ettim real ip numaranızı. Kolay gelsin.

Gönderildi : 11/01/2010 04:44

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

http://multirbl.valli.org/lookup/ sitesinden baktığım zaman evet 7 farklı dnsbl sitesinde varım. Bu 7 siteden 2 si zaten türkiyedeki tüm ıp leri sırf türkiye çıkışlı oldukları için listesine alan vede listeden çıkması için $ isteyen, pekte mail servis sağlayıcıların kullanmadığı 2 site.

Diğer 5 dnbsl sitesi ne baktığımda ise direk olarak IP adresim yok.

Şimdi buradaki en büyük püf noktası şu:

http://rfc-ignorant.org/  sitesine IP adresimi yazıyorum  ve bu IP adresi kayıtlarımızda yoktur yazıyor.  fakat Ip adresinin sonuna ttnet ekleyince

http://rfc-ignorant.org/tools/lookup.php?domain=dsl78.188-16444.ttnet.net.tr       Listed   diyor bununda nedeni  IP adresine değilde gene türkiyedeki servis sağlayıcı  TTNET.NET.TR yi tamemi ile blok listesine almış olması. Zaten sonu 16444 olan IP adresi de bana ait değilde test amaçlı girdiğim bir ıp.

Kısacası aslında bu tür fazla tanınmamış ve mail servis sağlayıcıları tarafından zaten kullanılmayan dnsbl sitelerini pek önemsememek gerek, diye düşünüyorum, belirli başlı DNBS Listeleri hariç tabii.

www.trustedsource.org a gelince 2010 - 01 - 02 tarihinde IP adresimden çok büyük bir mail çıkışı aldığını söylüyor [:O] Oysa zaten o tarihte mail gönderemiyorduk hiç bir yere [:S]

Açıkçası sizin dediğiniz gibi bir olay olsa, mail servis sağlayıcılarından geri bildirim maili yada logu gelmesi gerekir, böyle bir durumda yok.

Son olarak gözüme çarpan benimkine benzer bir konusu bulunan diğer bir üye: http://www.cozumpark.com/forums/thread/138329.aspx

Yinede ilginiz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 11/01/2010 14:37

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Girmeyen mailleriniz kuyrukta bekliyor ise bir tanesini silin ve geri dönen kayıttaki logu burada paylaşın.

Açıkçası sizin dediğiniz gibi bir olay olsa, mail servis sağlayıcılarından geri bildirim maili yada logu gelmesi gerekir, böyle bir durumda yok.

Bu sözünüze istinaden şöyle bir yanıt verebilir. Hayır illeki geri bildirim yapılmaz veya log göndermez. Exchange kuyrukta ne zaman zaman aşımına uğrarsa o zaman droplandığına dair içerisinde bir metinle birlikte aldığı cevabı iletir. O söylediğiniz eskiden kullanılıyor şimdi ise spamlarla mücadelede geri bildirim mesajları atılmıyor gereksiz denemelerde exchange trafiğinin şişmemesi için.

Hiç bir yere mail atamama problemine sizin ancak vereceğiniz bilgiler ışığında aydınlatabiliriz.

Gönderildi : 12/01/2010 02:25

(@ozkandogan1)
Gönderiler: 15
Active Member

Merhabalar bugün bende bir müşterimde aynı sorunla karşılaştım

Sorbs da blacklist deydim mail  atdım silindiklerini söyledir  ama normal mxtool bax gibi sitelerden bak tıgımda halen görünüyor (sorbs kendi sitesinden baktıgımda silinmişti)

Sorbs dan gelen mail silme işlemi 48 saat sürer diyor

Ama işin ilginc yanı bunun la ilgili hiç bi uyarı almıyor yani mailnzin buraya iletilmedi gibi..

Çözüm bulan arkadaş veya aynı dertden muzdarip olanlar varsa

Çözümü yazarlarsa sevinirim veya önerileri..

Loglarda hç bir şey yook....

Gönderildi : 15/02/2010 21:19

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba Sn. Ozkandogan1,

Mail gönderemediğiniz firmaların ISP ile görüşmek daha kısa çözüm oluşturur. Hiçbir yere atamıyorsanız sorun öncelikle sizden kaynaklıdır ancak bazı domainlere atamıyorsanız başta söylediğim gibi konu karşı tarafın ISP ile rahatlıkla çözülebilir. Keza ben bu şekilde sorunları çözmüştüm.

Saygılar

Gönderildi : 15/02/2010 23:34

(@ozkandogan1)
Active Member

Üstad merhaba

Ben hiç bi yere atamıyorum mail geliyor ama gitmiyo

Loglara bakıyorım hiç bişe yook

Gönderildi : 16/02/2010 02:39

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Merhaba;

Bütün Yazılanları okuyamadım fakat size önerim, IP satın aldıgınız yer (TT vb) ile görüserek kesinlikle reverse dns kayıtlarını actırın ve kullanacagınız IP'yi mail amaclı kullancagınızı belirtin. Onlar Spam list veya RBL lere girmemeniz için gerekli ayarları yapacaktır.

birde 587 ve 25 nolu smtp portlarına özellikle dikkat edilmesi gerekiyor gönderim için.

Kolay Gelsin.

Gönderildi : 16/02/2010 02:59

(@ozkandogan1)
Active Member

Telekomla ilgili önerilerinizi yapıcagım ama port da sıkın yok gibi hem hata vermiyor portla ilgili hemde mail ğönderildi  görünüyor.

Gönderildi : 16/02/2010 12:24

Paylaş: