Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

CCNP Olmak ?

11 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
3,891 Görüntüleme
(@CanBADEM)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle Selam Abilerim Ablalarım ve Kardeslerim...

Ben Lise 4 Ögrencisiyim ve Ağ İşletmenligi Bölümü Okuyorum Gecen Sene CCNP Hocamız Vardı ve CCNA Hakkında verilecek bütün bilgileri aldık çeşitli programlarla denemeler yapıp kendimizi geliştirdik... Suanda Bir Firmada Bilgi İşlem Stajeriyim.  Network ile ilgili Kursa Gitmek İstiyorum

CCNP diye arastırdıgımda karsıma bu bilgiler cıktı...

CCNP® kimdir?  Ne yapar?
CCNP® sertifikası ağlar hakkında ileri ve köklü bilgi birikimini ifade eder. CCNP® olarak 100’den 500’e kadar şubeli büyük kurumların yerel ve geniş alan ağlarınında kurulum, ayar ve problem giderme yapabilirsiniz. Bu ağlardaki teknolojiler; Güvenlik, Quality of Service, VPN ve Broadband konularını kapsamaktadır.

Yetkinlikler

• İleri IP adreslemenin ve variable-length subnet mask, route summarization, classless interdomain routing (CIDR), temel IP version 6 ve route map ve Network Address Translation (NAT) ayarlayabilir.
  • Enhanced Interior Gateway Routing Protocol (EIGRP)'yi ölçeklendirilebilir bir ağ için ayarlayabilir, Open Shortest Path First (OSPF)'i ölçeklendirilebilir çok bölgeli bir ağ için ayarlayabilir, Redistribution, distribution lists, administrative distance, route maps ve policy-based routing kullanarak routing güncellemelerine ve veri akışına müdahale edebilir.
  • İçsel ve Dışsal Border Gateway Protocol bağlantısı için temel Border Gateway Protocol (BGP) ayarlarını yapabilir.
  • Bir çok Ethernet teknolojisi üzerinden çok katmanlı anahtarlamayıda içeren arabağlaşım ve veri iletimini mümkün kılacak bir ağ tasarımı için gerekli Cisco cihazlarını ve servislerini seçebilir, Çok katmanlı anahtarlamalı bir ağda Ağ trafiğini ağ politikası uygulanarak denetleyebilir.
  • ppp özelliklerini (CHAP, MLP, Callback) ayarlayabilir, DSL ayarlarını yapabilir ve adres çevrimini ayarlayabilir, Sanal Özel Ağ tanımı ve IPSec ayarlanmasını yapabilir, ISDN'i DDR için ve Dialer arabirimini detaylı ayarlayabilir.
  • Frame Relay için traffic shaping ayarlayabilir, QoS ve WAN üzerinde Queuing tanımlanmasını yapabilir, Erişim denetiminin ölçeklenmesi için AAA kullanabilir.
  • Topoloji ve ayarların gösterilebildiği bir taban oluşturabilir.
  • Ağ hatalarının ortadan kaldırılmasına yönelik bir hata giderme yöntemi belirlenmesi ve dokümantasyonunu yapabilir.

Aldığı ünvanlar nedir?

CCNP®
Sistem Eksperi, Sistem Çözümleyici, Sistem Yöneticisi, Proje Lideri, Proje Yöneticisi, Sistem Analisti, Sistem Danışmanı, Bilgi İşlem Müdürü

Eğitim sonunda alabileceği sertifikalar nedir?

CCNP – Cisco Certified Network Professional

İyi Bir Ag Uzmanı Olup Kendimi Geliştirmek İcin En bastan Neler Yapmayalım ? Bana Yardım Ederseniz Cok Sevinirim...

Gönderildi : 25/12/2009 13:09

(@cenkercetin)
Gönderiler: 407
Famed Member Yönetici

öncelikli olarak başarılar..CCNP olmak için hem tecrübe hem teknik bilgi gereklidir..soru ezberleyerek te CCNP olursun fark etmez ama bunu hiçbir yerde kullanamazsın..iyi bir ağ analisti/mühendisi olmak istiyorsan..öncelikle aktif projelerin üzerinde çalışabileceğin, config seviyesinde projelerde yer alabileceğin bir iş bak kendine..sonrasında da eğitimini düzgün bir eğitim kurumundan al(sadece sınava hazırlayan kurumlardan değil) isim reklama girer diye vermiyorum. Kolay gelsin.. 

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 25/12/2009 14:08

(@GurcanBoduroglu)
Gönderiler: 119
Estimable Member

Selamlar,

Cenker Beyin söylediği tüm noktalara katılıyorum.Yanlış biliyor olabilirim lütfen hatalıysam düzeltiniz. CCNP olabilmek için CCNA olma ön şartı aranmaktadır. Bu sebeple ilk olarak CCNA sertifikasını almalısın. Alacağın eğitimin hocasını iyi araştırmanı öneriyorum çünkü öğrenme sürecinde hocanın etkisi büyük. Son olarak naçizane tavsiyem 🙂 ingilizce çalış.

Herkeze Saygılarımla.

Gönderildi : 03/01/2010 18:30

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Öncelikle girdiğin bu yolda sana başarılar dileyerek söze başlamak istiyorum.

Cenker ve Gürcan Beyler gerekli bilgileri vermişler. Katılıyorum. Eğitim alabileceğin noktalar ile ilgili olarak ta sana sadece Cisco Eğitimi verebilecek ve isim yapmış şirketlerden al. Çünkü bazı kurslarda tüm eğitimler birleştirilmiş bir şekilde sunulmakta. Sen özellikle ağ teknolojilerinde uzman olacaksan az önce de dediğim gibi sadece Network anlatacakları bir kursa katıl. Tekrar başarılar. Saygılar...

Gönderildi : 03/01/2010 21:35

(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member

eğitimin yanında pratik içinde eğer şans bulabilirsen büyük üniversite, çok uluslu firmalar gibi yerlerde stajyer olarak görev almanın sana çok fazla bilgi ve tecrübe katacağına inanıyorum.

Gönderildi : 12/01/2010 15:11

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

eğitimin yanında pratik içinde eğer şans bulabilirsen büyük üniversite, çok uluslu firmalar gibi yerlerde stajyer olarak görev almanın sana çok fazla bilgi ve tecrübe katacağına inanıyorum.
Konu biraz eskiye dönmüş ama yinede Kayhan kardeşime ek olarak. Bir ISP çok süper olur kanaatindeyim. Yada Cisco çözüm ortakları. Onun dışında evde bol bol virtual Lab'ler ile pratik yapmak da hiç yoktan iyidir. Saygılarımla...

Gönderildi : 15/01/2010 00:02

(@gorkemdoruk)
Gönderiler: 129
Estimable Member

Arkadaşım öncelikle  hayırlı  olsun network  eglencelidir bende  ccna  egıtımı  aldım sana  ufak birsey soylıyım network egıtımı  alıcaksan Packet Tracer ile  alma  bazı komutları  çalıstırmıyor (sanırsam frame relay )hemde donanımsal  olarak  aldıgın egıtımlerle  bırebır  cıhazlarıda  tanırsın eger  istersen sana cisco router ve swıtch ile egıtım verebılıcek bırını  tavsıye  edebılırım kendımde  egıtım aldıgım kişi kaliteli bir egıtım ortamı vardır.. 

Kolay Gelsın

Gönderildi : 19/01/2010 18:46

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Arkadaşım öncelikle  hayırlı  olsun network  eglencelidir bende  ccna  egıtımı  aldım sana  ufak birsey soylıyım network egıtımı  alıcaksan Packet Tracer ile  alma  bazı komutları  çalıstırmıyor (sanırsam frame relay )hemde donanımsal  olarak  aldıgın egıtımlerle  bırebır  cıhazlarıda  tanırsın eger  istersen sana cisco router ve swıtch ile egıtım verebılıcek bırını  tavsıye  edebılırım kendımde  egıtım aldıgım kişi kaliteli bir egıtım ortamı vardır.. 

Kolay Gelsın

Cisco Packet Tracer zaten basit bi programdır. Belirli kodları çalıştırır bu doğrudur ama hiç donanımı olmayan adamı da idare eder. Mesela Cisco Packet Tracer ile SDM Similasyonları da yapılamaz. GNS var ama o da mübarek kurulması kullanılması çok meşaakatli. Bu arkadaş hem gerçek IOS'u koşturabiliyor hem de yine bu arkadaşı VMware ile entegre edip similasyonlar bile yapabiliyorsunuz. Ama ben denemedim. Sadece deneyenleri biliyorum. Saygılar...

Gönderildi : 19/01/2010 23:10

(@NiyaziVazirov)
Gönderiler: 1
New Member

Iyi gunler hocam. Lutfen bana yardimci olurmusunuz? Siz bana cok yarimci oldunuz. Ama CCNP ye nereden baslayacagimi bilmiyorum. Yardimci olursunuz cok sevinirim. Birde bene CCNP training-leri lazimdir hakisini tevsiye edersiniz?

Azerbaycandan Saygilarimla.

Gönderildi : 13/04/2010 22:15

(@ilyasYILDIZ)
Gönderiler: 441
Honorable Member

Merhaba ,

Eğitim kurs  , sertifika , herşey dediğin gibi önemlidir ama ISP'de çalışan biri olarak şunu söylemek istiyorum ki ; eğitim ( kurs , ünv, vb ) ile iş alanı tamamen birbirinden farklıdır. İş tecruben artıkça bunları daha iyi anyacaksın. Benim sana nacizane tavsiyem , ilk önce CCNA kursuna gitmen yönünde Çünkü Network gerçekten çok farklı , geniş ve kapsamlı bir alan .

Temelin i çok iyi anlamadan , ip nedir , mac nedir nat nedir vb görünüşte basit ama networkun temelini oluşturur bunlar  ; 7-8 ayda alacağın bir CCNP eğitiminin size sadece bilgi hamallığından başka bir şey katmayacaktır.

Gönderildi : 14/04/2010 18:44

(@HakanALKAN)
Gönderiler: 125
Estimable Member

merhaba bir ccna olarak bende bilgilerimi aktarmak isterim

bende ccna eğitimi aldım ve sınava hazırlanmam 1 yıl sürdü

bu bir yıl içerisinde anladım ki ccna tamamen ccnp ye hazırlıyor

ccnp olmak istiyorsanız ccna çok iyi sindirilmeli yani bunu

söylerken yanlış anlaşılmasın konulara tam olarak hakim olunmalı demek istiyorum

böylece ccnp ye geçildiği zaman temel sağlam atılmış olur

sınavı geçtikten sonra bende bir gayretle ccnp için hazırlanmaya başlamıştım

malum iş güç hayat şartları bu aralar pek çalışamıyorum zaten ccnp sınav içeriği değişti

bunu da bir araştır derim ama herşeyden önce iyi bir kurum veya kişiden

ccna alıp sonrasında lab v.s çalışma yoğunluğu içerisinde sınava hazırlanmalısınız

çalıştıktan sonra hiç bir zorluğu olmadığınına emin olabilirsiniz

hedefi belirleyip çalışmak 3. adımda başarıya ulaşmanız dileği ile

Gönderildi : 14/04/2010 20:11

Paylaş: