Forum

ahmet yesevi yö...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ahmet yesevi yönetim bilişim sis.

44 Yazılar
18 Üyeler
0 Likes
4,846 Görüntüleme
(@gozdem)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba.. seneye Hoca Ahmet Yesevi üniversitesinde açılmış olan YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMELERİ bölümünü okumak istiyorum.bu bölüm uzaktan eğitim veren bir bölüm yani internetten dersleri göreceğiz.bu bölümü bitirdiğim takdirde uzaktan eğitim mezunusun diye iş bulma olanağım kısıtlanır mı?

Gönderildi : 15/10/2009 18:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Uzaktan öğrenim kabul görmüş bir öğrenim şekli olduğu için sorun olacağını sanmıyorum

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/10/2009 19:03

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

merhabalar

bende aynı bölümde yüksek lisans için bocaladım bir ara ama ALES vs bişiler istediler. ALES'e de girmediğim için kaldı öle ama hala aklımda...

Gönderildi : 15/10/2009 19:13

(@gozdem)
Eminent Member
Konu başlatıcı

evet  2008 den bu yana aklımda takılıydı benimde ösym bu bölümü onaylamıyordu.. bu yıl ösym okulun denkliğini kabul etti ve bu bölüme öss sınavı ile öğrenci almaya başladı.ben önlisans mezunuyum Anadolu Üni. Bilgi Yönetimi işkurun bost ağ sistem yön. kurslarına gidip sertifika aldım fakat diploma gibi olmuyor. DGS ile bölümümden geçiş yapmayı istiyorum. kısmet bakalım.. ama aklınızda kalmasın hayallerinizi gerçekleştirin bence.. 🙂

Gönderildi : 15/10/2009 19:26

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Sağlam bir bölüm bende tavsiye ederim.

bilişim ile işletmenin harmanlanmış hali.

Türkiyede öbu bölümü boğaziçi de veriyor..

Gönderildi : 15/10/2009 19:47

(@gozdem)
Eminent Member
Konu başlatıcı

hım doğru karar vermişim demek ki 🙂

Gönderildi : 15/10/2009 19:55

(@onurserhatuygur)
Gönderiler: 129
Estimable Member

merhabalar

bende aynı bölümde yüksek lisans için bocaladım bir ara ama ALES vs bişiler istediler. ALES'e de girmediğim için kaldı öle ama hala aklımda...

Eğer düşünürseniz en uygun yer eğitim bazında Sakarya Üniversitesi  e-bilişim sistemleri yüksek lisans bölümüdür uzaktan eğitim veriyorlar ve dersleri bir üst seviye olucak şekilde sektöre adım atanlara yön verdiriryor gerçi kriter olarak  ALES 55 ten alıyorlar tabi fiyatta 1.5 dönem 4500 dolar ki bence uygun bende gitmeyi düşündüm yanlız bu bölümün avantajını iş sektöründe neresinde kullanıcağı soru işareti oluşturdu bende o yüzden şu an araştırmadayım mezun oldugumda eğer yönetim bilişim sistemleri kariyere direk etki ediyorsa gitmeyi planlamak gerekiyor sanırım 

Gönderildi : 16/10/2009 03:44

(@HakanGURSOY)
Gönderiler: 21
Eminent Member

Belirtilen üniversitenin uzaktan öğretimini bilmiyorum ama uzaktan öğretim artık çok rahbet görmekte ve kabul görmekte. Bende Sakarya Üniversitesi' nde uzaktan öğretim okuyorum, gayette memnunum.

Gönderildi : 16/10/2009 11:49

(@gozdem)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Belgin hn. 🙂 sizi gördüğüme çok sevindim.. erkekler kadar bayanlarda bu siteye giriyor demekki.. 🙂 evet bu bölümü çok istiyorum ne pahasına olursa olsun bu bölüme girip okumam lazım.. yoksa içimde ukte kalacak ..

Gönderildi : 16/10/2009 22:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Çözümpark Bilişim Sistemleri ile ilgili olan herkesin ( cinsiyet fark etmeksizin ) takip etmesinde fayda olan bir sitedir.

ÖSS'ye girerek tercihleriniz arasında bulundurmanız yeterli bu bölüme girebilmeniz için. İlgili web sitesinden de takip ederek ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Teşekkür ederim bu arada :))

Belgin aldık gazı [:D]

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/10/2009 02:41

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Belgin seni buralarda daha çok görmek isteriz 🙂

Gönderildi : 18/10/2009 19:25

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Söz sıkılırsak söyleyeceğiz [;)]

Ama açılışı makale ile yapmalı değil mi Buğra !!!

Gönderildi : 19/10/2009 02:52

(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member

Merhaba,

Muhabetiniz çok iyi gidiyor lafa girmiş gibi olacagım biraz ancak benimde bu konuda sormak ve söylemek istediklerim var.

Ben 2007 de myo dan mezun oldugumda Ahmet yesevi nin bahsedilen bölümünün denkligi yok idi hata sitesinde var deniliyor ancak insanlar yok diyordu benimde kafama takıldı ve ösym yi aradım ve oradaki yetkili bir arkadaş ile görüştüm.

Kendileri bana bahsedilen bölümün denkliginin olmadıgını söylemişti bende bunun hayal kırıklıgı ile oradan vazgeçmiş ve Anadolu üniversitesi işletme bölümüne geçiş yapmıştım, bu sende hazrlıgı bitirip 3. sınıfa başladım, ancak bilişim sektörü ile ilgili bir kariyer istedigim için işletmeden sonra ales ile yüksek lisans düşünüyorum.

Acaba işletme bölümünden mezun olduktan sonra ales e girerek bilişim ile ilgili bir bölümde yüksek lisans yapabiliyormuyuz?

Şimdiden bilgi ve biikimlerinizi paylaştıgınız için teşkürler..

Gönderildi : 19/11/2009 01:06

(@ugurpek)
Gönderiler: 272
Reputable Member

Ales'te sınav içinden bir bölüm seçme yok.. Ales Sayısal-1, Sayısal-2 ve Sözel bölümlerinden oluşur..her bölümün katsayısı sayısal,ea,sözel için farklıdır.. sınav sonrası gelen puanınızın, başvuracağınız yerin istediği puan türünde yeterli olması gerekmektedir..

YANİ  ales oss yada diger sinavlar gibi bir yere girebilcegin sekilde tercihler yapilan bir sinav degil ales toefl mantigi gibi girersin ve bri puan alirsin bu puani istedgin buolume girmek icin basvuru icin kullanirsin..

umarım açıklayıcı olmuştur..

Gönderildi : 19/11/2009 02:26

(@kayhankayihan)
Noble Member

öncelikle ilgine teşkürler ugur, bunu biliyordum bende ama benim asıl sormak istedigim olay örnegin üniversite ales ten 55 istiyor ben de 55i aldım ve başvuruda bulundum ancak üniversite bu işletme mezunu bundan pc yüksek müh olmaz falan deyip başvuruyu kabul etmiyor olabilir mi?

Mesela izmir ege üniversitesinde Bilgisayar Müh okuyan bir arkadaşım var o bizim üniversite bölüm dışında yüksek lisansa pek sıcak bakmıyorlar falan demişti.

Zaten 25 kişilik kontenjan var, bunuda talep ettikten sonra bilgisayar müh bölümü mezunlarını tercih ederek doldurabilir.

Benim asıl sormak istedigim buydu, her üniversite mi bu şekilde yapar bunu yoksa sadece ege üniversitesi mi ?

Gönderildi : 19/11/2009 12:35

(@onurserhatuygur)
Gönderiler: 129
Estimable Member

Şimdi sevgili kayahan ales 55 taban puandır ama genelde bu puan türünde normal üniversiteye giremezsin ancak özel üniversitelere girebilme şansın varki onlarda dönemi 4000 dolardan başlayıp 50.000 dolara kadar gidebiliyor uzaktan eğitim bütçesi kısıtlı olan bizler için en ideal çözüm görünmekte bu fiyatları gördükçe yada çok yüksek puan almak lazım aleste normal eğitim veren devlet  üniversitelerinde ortalama ales puanı 72.5 ile 90.0 arasındadır yani bu bölümde olman gerekir ha sadece bu da yetmiyor üniversiteden mezun olma ortalamanıda ekleyip liste oluşturuyorlar birde kendilerinin uyguladiği özel sınavlar ve mülakatları geçmek gerekir ve kontejan ilk 10 veya ilk 20 arasından seçiliyor (bu dediğim istanbul-ankara-izmir-bursa gibi büyük kentlerdeki iyi üniversitelerdeki durum) başvuran sayısı her sene yüzbinleri buldugunu düşünürsek burasınında 2.bir öss yeri oldugunu görmemek malesef elde değil

Birde anadal seçerken unutmaki o anadalda sana 0 dan bir şey öğretmiyorlar bilgisayar mühendisliği konularının bir üst versiyonu karşına çıkmakta yani işin artık nirvana düzeyine erişmek demek durum şöyleki  sen sayısal bellek konusunu bilmiyorsan veya mikroişlemciler hakkında bilgin yoksa yada programla veritabanı hakkında olsun fizik uygulamaları derslerinden  Yön-eğlem araştırmalarından Netsis konusunda temeli almadı isen ve bitirme projelerine kadar bu konuda bilgi sahibi değilsen kesinlikle tavsiye etmem neden çünkü bu şöyledir mesela sanırım işletme mezunusun nasıl muhasebeyi geçmeden muhasebe uygulamalarını bilemezseniz veya iktisadı geçmeden iktisat teorisini öğrenemezseniz bundada öyledir o yüzden zaten ÖSYM bu konuda serbest bırakmıştır adayları çünkü kendi anadalını seçmeyen ve çok aykırı anadalları ( misal kamu yönetimi mezununun TIP da yüksek lisans yapması gibi) başarılı olamayacağını bildiği için seçimlerde açıklık göstermiştir.

Zaten senin arkadaşında demiş bölüm dışında yüksek lisansa sıcak bakılmıyor diye oda kriterler arasındadır özelde olsan okursun ama geçmen için cidden bilgisayar dahisi veya cok yüksek temelin yoksa %0.1 dir ki bunu görüştüğüm sakarya-itü-boğaziçi hocalarından bizzat duydum aleste 98.0 puan alıp not ortalaması 4 üzerinden 3.7 olan bir fizik mühendisi alanını değiştirerek yüksek lisans için gittiği bilgisayar mühendisliği yüksek lisansından  4 ay sonra ayrılmak durumunda kalmış çünkü bu gibi yüksek ana dal olayında aldıgın anadalda temel bilgi  gerekir çünkü yüksek lisans demek aldıgının eğitimin daha yükseğini görmek daha uzmanlığını daha detayına inmek demektir yani adamların 4 yılda aldıgı bilgiyi biliyorsan sorun yok başlayıp bitirebilirsin ama bilmiyorsan boşuna vakit kaybetmiş olursun

Yani özel dışında her üniversitenin yaptığı uygulamalar şunlardır

1.Aleste diğer adayları geçicek şekilde ve üniversitenin istediği puan almaya gayret etmeniz

2.Mülakatta başarılı olmanız

3.Diploma notunuzun yüksek olması (sıralama yüzdesinde önemlidir)

4.Neden bu anadalı istediğinize dair iyi bir sunum hazırlamanız

Bunları tamamladıgınızda eğer hala kararlı ve okuyacağım diyorsanız bizede başarılı olmanızı dilemek düşer 😉

Gönderildi : 19/11/2009 13:35

(@BurakCinar)
Gönderiler: 35
Eminent Member

zamanın birinde ahmet yesevi üni. ait ders dökümanları elime geçmişti. buradan yayınlamak sorun olmaz ise upload edebilirim.

Gönderildi : 19/11/2009 13:52

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba Burak bey ;

Eğer telif hakkı olan dökümanlar ile yayınlamak sorun olur .ilginize teşekkür ederiz.

Gönderildi : 19/11/2009 19:05

(@kayhankayihan)
Noble Member

Şimdi sevgili kayahan ales 55 taban puandır ama genelde bu puan türünde normal üniversiteye giremezsin ancak özel üniversitelere girebilme şansın varki onlarda dönemi 4000 dolardan başlayıp 50.000 dolara kadar gidebiliyor uzaktan eğitim bütçesi kısıtlı olan bizler için en ideal çözüm görünmekte bu fiyatları gördükçe yada çok yüksek puan almak lazım aleste normal eğitim veren devlet  üniversitelerinde ortalama ales puanı 72.5 ile 90.0 arasındadır yani bu bölümde olman gerekir ha sadece bu da yetmiyor üniversiteden mezun olma ortalamanıda ekleyip liste oluşturuyorlar birde kendilerinin uyguladiği özel sınavlar ve mülakatları geçmek gerekir ve kontejan ilk 10 veya ilk 20 arasından seçiliyor (bu dediğim istanbul-ankara-izmir-bursa gibi büyük kentlerdeki iyi üniversitelerdeki durum) başvuran sayısı her sene yüzbinleri buldugunu düşünürsek burasınında 2.bir öss yeri oldugunu görmemek malesef elde değil

Birde anadal seçerken unutmaki o anadalda sana 0 dan bir şey öğretmiyorlar bilgisayar mühendisliği konularının bir üst versiyonu karşına çıkmakta yani işin artık nirvana düzeyine erişmek demek durum şöyleki  sen sayısal bellek konusunu bilmiyorsan veya mikroişlemciler hakkında bilgin yoksa yada programla veritabanı hakkında olsun fizik uygulamaları derslerinden  Yön-eğlem araştırmalarından Netsis konusunda temeli almadı isen ve bitirme projelerine kadar bu konuda bilgi sahibi değilsen kesinlikle tavsiye etmem neden çünkü bu şöyledir mesela sanırım işletme mezunusun nasıl muhasebeyi geçmeden muhasebe uygulamalarını bilemezseniz veya iktisadı geçmeden iktisat teorisini öğrenemezseniz bundada öyledir o yüzden zaten ÖSYM bu konuda serbest bırakmıştır adayları çünkü kendi anadalını seçmeyen ve çok aykırı anadalları ( misal kamu yönetimi mezununun TIP da yüksek lisans yapması gibi) başarılı olamayacağını bildiği için seçimlerde açıklık göstermiştir.

Zaten senin arkadaşında demiş bölüm dışında yüksek lisansa sıcak bakılmıyor diye oda kriterler arasındadır özelde olsan okursun ama geçmen için cidden bilgisayar dahisi veya cok yüksek temelin yoksa %0.1 dir ki bunu görüştüğüm sakarya-itü-boğaziçi hocalarından bizzat duydum aleste 98.0 puan alıp not ortalaması 4 üzerinden 3.7 olan bir fizik mühendisi alanını değiştirerek yüksek lisans için gittiği bilgisayar mühendisliği yüksek lisansından  4 ay sonra ayrılmak durumunda kalmış çünkü bu gibi yüksek ana dal olayında aldıgın anadalda temel bilgi  gerekir çünkü yüksek lisans demek aldıgının eğitimin daha yükseğini görmek daha uzmanlığını daha detayına inmek demektir yani adamların 4 yılda aldıgı bilgiyi biliyorsan sorun yok başlayıp bitirebilirsin ama bilmiyorsan boşuna vakit kaybetmiş olursun

Yani özel dışında her üniversitenin yaptığı uygulamalar şunlardır

1.Aleste diğer adayları geçicek şekilde ve üniversitenin istediği puan almaya gayret etmeniz

2.Mülakatta başarılı olmanız

3.Diploma notunuzun yüksek olması (sıralama yüzdesinde önemlidir)

4.Neden bu anadalı istediğinize dair iyi bir sunum hazırlamanız

Bunları tamamladıgınızda eğer hala kararlı ve okuyacağım diyorsanız bizede başarılı olmanızı dilemek düşer 😉

Merhaba Onur bey,

Öncelikle ilgi ve alakanıza teşekrler..

Ben Meslek lisesi çıkşlıyım bilgisayar bölümü, aynı zamanda bilgisayar programcılıgı ön lisansım var işletmeyi de lisansı tamamlamak için okuyorum.

Hedefim bilgisayar müh idi ama malesef meslek liseli olupta müh kazanma gibi bir şansınız yoktu bizim dönemizde, bende önlisansa geçiş yaptım şimdi de ön lisansı tamamlayıp lisansa başladım ve işletme 3. sınıftayım ancak bilgisayar ile ilgili kariyer planlarım devam etmekte..

Bu alt yapı degerlendirildiginde ales ten başarılı oldugumu var sayar isek mulakatlarda kabul görme olasalıgım mevcut mu acaba bu konuda bi bilginiz var mı?

Gönderildi : 20/11/2009 12:55

Sayfa 1 / 3
Paylaş: