Forum

DPM Retention Range

Bildirimler
Hepsini Temizle

DPM Retention Range

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
472 Görüntüleme
(@ArdaTAN)
Gönderiler: 76
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

System state yedeği alıyorum ve Retention Range değerini 5 olarak giriyorum.Yani 5 gün boyunca bu yedeği kullanabileyim diyorum.Peki 5 gün sonunda bu System state yedekleri otomatik olarak siliniyor mu?Eğer siliniyorsa tekrar gidip backup için tanımlamam mı gerekiyor yoksa DPM kendi tekrar 5 günlük süreyi başlatıyor mu?Yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.

Gönderildi : 07/08/2009 16:24

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Retention Rance değerini

• file dosyaları

• uygulama sunucuları olmak üzere ikiye ayırmamız gerekmektedir.

ve bu ayrımları koruma yapacak olduğumuz teknolojilere göre ayırmamız gerekmektedir ki

• disk tabanlı koruma

• tape tabanlı koruma

olmak üzere farklılık göstermektedir.

Retention range ;

Geri yükleme noktası için alınan her datanın bekleme süresidir.

Örnek olarak ; 10 günlük bir retention range kuralı oluşturdunuz. 1 nci gün geri yükleme noktası oluşturur. ikinci günden itibaren replice eder. 3 ve geri kalan günler için sürekli olarak değişkenliği alarak replikasyona devam eder. Geri yükleme noktası sadece ilk gün için olur (kural için recovery point noktası seçersek bu zaman dilimleri içinde geri yukleme noktası oluşur) .

11 nci gün geri yukleme noktasına ulaşamayız ama replicasyon devam eder.. Disk üzerinde ayrılan alan (disk allocation) dolmadığı sürece korumaya devam eder.

Dikkat edilecek noktalar ; 

1. mevcut kuralı oluşturmuş olduğumuz protection group üzerine gelip modife et diyerek oluşturabiliriz.

2. Disk tabanlı korumalar da korunacak olan data için disk allacotion olarak, koruma bolumunde diski ayırır. retention range ne kadar uzun süreli olursa, recovery point ne kadar kısa süreli olursa ayrılacak olan bolum buna eş değer olarak uzayacaktır.

Uygulama sunucuları için ; (systemstate, SQL, Exc, MOSS vb.. server korumaları)

• Dsik tabanlı koruma için en fazla belirtebileceğimiz retention range 64 gün

• kısa zamanlı tape koruma için 12 hafta

• uzun zamanlı tape koruma için 99 yıl

Gönderildi : 08/08/2009 01:53

(@ArdaTAN)
Gönderiler: 76
Estimable Member
Konu başlatıcı

Fatih bey 11 nci gün geri yukleme noktasına ulaşamayız  demişsiniz ama replicasyon devam eder.Örneğin bana haftalık backup yetiyorsa veya sizin örnekle devam edelim 10 günlük yetiyorsa ben istiyorumki 11.gün sıfırdan başlasın zaten 11.günün kini sıfırdan alırsam bir kaybım olmayacak geriye kalan 10 günlük boşuna diskte yer kaplamasın ne yapmak lazım sizce en iyi yol ne olur.

Gönderildi : 08/08/2009 03:45

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Disk tabanlı koruma kullanıyorsanız ve yedekleri almış olduğunuz disk üzerinde yeterli boş alan bulunuyorsa Ratention Range zamanını yüksek tutmakta fayda vardır.

Kuralları oluştururken, konuyu daha iyi anlaşılması adına ratention range gün sayısını, revocery point sayısını, yedek alma zamanı üzerinde değişiklikler yapın ki Allocation Disk bolumunda ki değerlerin değiştiğini göreceksiniz ve konuyu daha iyi anlayabileceksiniz.

not : Allocation disk alanını manuel olarak değiştirebilirsiniz.

Gönderildi : 11/08/2009 02:58

Paylaş: