Forum

vs2008 de sql veri ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

vs2008 de sql veri tabanı başka kullanıcılar için

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
547 Görüntüleme
(@teknik-mesut)
Gönderiler: 119
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Ben vs 2008 de sql veri tabanı ile ilgili işlemler gerçekleştirebileceğim bir program yazacağım ve bu programı başka bir bilgisayarda çalşıbilecek şekilde yapmak isitiyorum.

1.Yazacağım bu program içerisine sql veri tabanı ekleyeceğim ama nasıl? ya da şöyle söyleyeyim configuration manager olmadan bir sql veri tabanı çalışabilir mi?

2.connectionstring ifasine  (server="xxx"; ) xxx kısmına nasıl bir şey yazayım?

3.Server explorer penceresinde Servers'in altında  pcmin  adı vardı. Bunun altına veri tabanı eklersen sorun oluşturur mu? 

Ayrıca bu program başka pc de kullanılması için için neler gerekli

1.si "windows installer 3.1"

2.si ".net  framework 3.5"

2'sini biliyorum başka ne gerekirse siz yazarsınız

Şimdiden teşekkürler

kod vs. verecekseniz  sadece vb.net veya c# biliyorum

Gönderildi : 03/07/2009 12:54

(@teknik-mesut)
Gönderiler: 119
Estimable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar niye cevap yazmıyorsunuz

Gönderildi : 04/07/2009 02:30

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Merhaba

Cevaptan önce bir uyarı yapmak istiyorum,tüm postlarda da özellikle yazılım ile alakalı olanları takip ediyorum vakit oldukca, ama senin postların bir sorudan sonra 2. cevabın neden yardım etmiyorsunuz vs.. gibi oluyor burada pur dikkat senden veya başkasından gelen soruları bekleyip hemen cevap verebilecek kimse yok öyle bi yerde yok bunu anlamalısın.

Cevap ise e sql ile etkileşimli program yazman için query stringleri connection stringleri conn managerleri gözden geçirmen gerek sql üzerinde bir db açıp uygun bi şekilde tablo vs.. ni düzenlersin daha sonra vs üzerinden sql e t-sql commandlarını gönderir işlemi gerçekleştirirsin

ilk olarak connection stringler yazılılr bunu conf file içersine veya direk class ın içersine yazarsın daha sonra bunun üzerinden sql e bağlanıp sql query'leri gönderirsin. Araştırman gerek.

Gönderildi : 04/07/2009 03:14

(@suleymangunel)
Gönderiler: 90
Estimable Member

Örnek birSQL Bağlantı cümlesi ata "Source=127.0.0.1;Initial Catalog=VeriTabanı;User ID=kullanıcı;Password=parola;Connect Timeout=5"

Bu bağlantı cümlesindeki 127.0.0.1 yerine www.websitesiadı.com da yazman mümkün. Connect Timeout ise kaç saniye için bağlantının bekleneceğini belirtiyor. Bu şekilde doğrudan yazmak yerine SqlConnectionStringBuilder sınıfınıda kullanabilirsiniz. Herhangi bir projede SqlConnection veya OleDbConnection kulanarak yapacağınız bağlantılar otomatik olarak Server Explorer penceresinde Data Connections ağacına eklenecektir. Hangi framewrok gerektiği ise sizin projeyi oluştururken (New Project diyalogu) başlangıçta seçtiğiniz framework'e bağlıdır. Ayrıca Deployment Project hazırlarken gerekli framework'ü pakete ekleyebilir veya internet download edilmesini sağlayabilirsin. Tüm bunların ışığında tavsiyem Visual Studio ortamında C# veya VB anlatan ve Setup projesi oluşturmayı kapsayan bir kitap almanız ve bunun yanına ek olarak yine ilgilendiğiniz dilde SQL veritabanı işlemlerini anlatan 2. bir kitap almanız. Çünkü tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim, SQL Server destekli programlama zor bir olay değildir fakat birden fazla konu hakkında temel bilgilere sahip olmayı gerektirir ve bu bilgiler forumlarda anlatılamayacak kadar uzundur. Örneğin ilgili dil içinde SQL Server bağlantısı oluşturmayı, sorgulamalar için T-SQL ve hybernate kullanmayı, büyük boyutlu veriler için sayfalamayı, gerekli durumlarda Transaction kullanmayı , gerekli durumlarda SQL server portlarını yönlendirmeyi.... diye gidiyor bu konular, internet veya forumlardan alınacak bilgiler eğer konuyu biliyorsanız yardım amaçlı olabilir. İyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 04/07/2009 12:44

Paylaş: