Forum

Exchange Server Rec...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Server Recovery | Restore sonrası Database mount olmuyor.

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
568 Görüntüleme
(@adembaba)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

diskte olan hatadan dolayı exchange priv1.edb dosyası bozuldu ve mailboxlar mount olamadı. Elimizde bulunan 1 gün önceki yedeği ntbackup ile geri döndüm. Fakat restore sonrası database yine mout olmadı. eseutil /K ile baktığımda dirty shutdown mesajı veriyor. pub1.edb de mount olmuyordu onun üzerinde eseutil /p çalıştırdım ve işlem sonrası bu database mount edilebildi. Fakat priv1.edb boyutu 80 GB civarı repair çok uzun sürüyor. Kullanıcılar da bir an önce mail alıp vermek istiyor. 

- En hızlı şekilde bundan sonra ne yaparsam geri döndüğüm yedeği kullanabilir ve database i mount edebilirim.

- Eğer ille de /p ile repair yapacaksam bu işlemi başka bir bilgisayarda yapabilirmiyim.

- MDBDATA kalsöründe hiç database dosyası olmadığında server zaten bir tane boş oluşturarak store ları mount ediyor. Bu durumda çalıştırarak kullanıcıların geçicide olsa böyle çalışmasını sağlayabilirmiyim. Bu şekilde olursa daha sonra repair edilmiş priv1.edb ile yeni priv1.edb dosyalarını birleştirebilirmiyim.

Uykusuz ve kafam dağınık durumda bu konuda bana acil yardımcı olursanız sevinirim. 

Teşekkürler, Adem 

Gönderildi : 15/01/2009 11:07

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Merhaba;

eğer priv1.edb bozulmadıysa ontrack power control programı ile bütün mailleri kurtarabilirsiniz. Daha sonra bu mailleri kullanıcılara pst olarak aktarabilirsiniz. Ve size kişisel önerim exchangede mail tutmamanız ve bütün mailleri kullanıcı pclerde pstler halinden tutmanızdır.

Yeni bir priv1.edb olusturup sistemi up hale getirebilirsiniz. tabi başka bir problem olmadığını varsayıyorum.

Gönderildi : 15/01/2009 13:17

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba,

Yeni bir DB oluşturularak kullanıcıların mail alıp göndermesi sağlanabilir.Geçmişe yönelik maillere ulaşmak için Recovery Storage Group kullanabilirsiniz.Bir tane RSG oluşturun.1 gün önceki backup'ı buraya restore edin ve btünü mailboxları seçin.Son olarakda mount edin.

Gönderildi : 15/01/2009 14:35

(@adembaba)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yeni bir DB oluşturularak kullanıcıların mail alıp göndermesi sağlanabilir.Geçmişe yönelik maillere ulaşmak için Recovery Storage Group kullanabilirsiniz.Bir tane RSG oluşturun.1 gün önceki backup'ı buraya restore edin ve btünü mailboxları seçin.Son olarakda mount edin.

Serhat Hocam, bir yandan repair işlemi çalıştırıyorum ve o devam ediyor. İnşallah sonuç alırız ve başka işleme gerek kalmaz. Yalnız önerinle ilgili bir sorum var.RSG oluştumak SBS 2003 içinde mümkün mü? Orada sanırım sadece 1 database oluşturma sınır vardı . 

SBS2003 için de bu önerilerin geçerlimidir

Gönderildi : 15/01/2009 16:26

Paylaş: