Forum

DHCP ve NPS olayı ?

Bildirimler
Hepsini Temizle

DHCP ve NPS olayı ?

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,218 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Selamlar,

Windows 2008 Server üzerinde DHCP'm mevcut. Event Log'larına baktığımda sürekli DHCP, NPS ile haberleşemiyor şeklinde uyarılar görüyorum. Bunlar haberleşsin diye NPS'yi kurdum. Fakat bu sefer clientlar server'a bağlanamaz oldu.

NPS'yi kurduktan sonra ille de NAP ayarlarını yapmak zorunda mıyım ? Şu anda herhangi bir şekilde makine kontrolü yapmak istemiyorum. Her makine sunucuya ulaşabilsin ?

Bu arada sitemizdeki makaleleri inceledim. Önerilerini almak istiyorum.

Teşekkürler

Gönderildi : 11/01/2009 15:52

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba.

Client üzeinde NAP kontrolünü zorunlu koşmadıysanız herhangi bir kontrol yapılmaz. Yani sadece NAP rolünü yüklemeniz, client-server erişiminin kesilmesine neden olmaz.

Başka bir problem olmalı. Düşen Event'ı tam olarak alabilirmiyiz.

Gönderildi : 11/01/2009 16:07

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba.

Client üzeinde NAP kontrolünü zorunlu koşmadıysanız herhangi bir kontrol yapılmaz. Yani sadece NAP rolünü yüklemeniz, client-server erişiminin kesilmesine neden olmaz.

Başka bir problem olmalı. Düşen Event'ı tam olarak alabilirmiyiz.

Selamlar,

Aldığım Event hatasında şu yazıyor : "Iashlpr initialization failed: 1060, so DHCP server cannot talk to NPS server. It could be that IAS service is not started." Event ID 1070

Teşekkürler

Gönderildi : 12/01/2009 14:46

(@serhatakinci)
Famed Member

NPS servisi düzgün çalışıyor mu peki? Aşağıdaki linke bir göz atarmısın.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc726931.aspx

Gönderildi : 12/01/2009 15:09

(@Anonim)
Konu başlatıcı

NPS servisi düzgün çalışıyor mu peki? Aşağıdaki linke bir göz atarmısın.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc726931.aspx

Serhat Hocam, NPS Servisi şu an kurulu değil, daha önce sadece NPS'yi kurdum ve clientların erişimi kesildi ? Tekrar kurmalı mıyım ?

Gönderildi : 12/01/2009 20:08

(@serhatakinci)
Famed Member

Hayır gerek yok.

DHCP üzerindeki scope'larda "network access protection" tabını kontrol edermisin. Disable olmalı.

(Aşağıdaki görüntüler üzerindeki işaretler seni yanıltmasın, makaleden kopyaladığım için o şekilde.)

clip_image012

clip_image013

Gönderildi : 12/01/2009 20:23

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Serhat hocam,

Enable imiş, demek bu yüzden erişim kesiliyordu. Disable yaparak NPS yi tekrar kuruyorum şimdi.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 13/01/2009 18:02

Paylaş: