Forum

Cpu %100 de ça...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cpu %100 de çalışıyor

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
5,610 Görüntüleme
(@BAHADIRSAVACI)
Gönderiler: 149
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.

Sistem içerisinde kullanmakta olduğumuz 1 adet Pc'nin şöyle bir sorunu var.

Pc'nin üzerinde SQL Server kurulu SQL Server'da LKS ve Logo programları çalıştırılıyor.

Bunun dışında ayrıca Eset Remote Administrator Server kurulu. 

Çok sık olmamakla beraber 2-3 haftada bir işlemcinin % 100 de çalıştığını gözlemliyorum.

Pc üzerinde hiçbir anormal olay olamzken bu karşılaştığım olayın artık ya donanım ile ilgili ya da İşletim sistemi ile ilgili olduğunu düşünmeye başladım.

Pc'nin Özellikleri ;

Pentium 4 2.80 Ghz CPU

2 GB Ram

120 GB HDD

Windows 2003 Server Standar Edition with SP2

Pc'de Antivirus taraması yaptım hiçbirşey çıkmadı.

Malware, Spyware, Trojan bulunmadı.

Task Manager içerisinde CPU Usage yüksek olan servis sadece

System Idle Process

Sizce ne yapmam gerekir?

Teşekkürler...

Gönderildi : 26/11/2008 17:00

(@cevdetciftci)
Gönderiler: 357
Reputable Member

forumda yüzlerce tartışılmış konu bulunmaktadır. post acmadan önce arama yapmanızı rica ederiz 

http://www.cozumpark.com/forums/thread/39875.aspx

Gönderildi : 26/11/2008 18:57

(@ugurdasdemir)
Gönderiler: 1824
Noble Member

Merhaba 

ilk önce önceden aynı sorun üzerine açılmış konuya yönlendirmek isterim

http://www.cozumpark.com/forums/thread/39875.aspx

Başlat-Çalıştır-Regedit  

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\CLSID\   bu reg key'i bul ve sil     {87D62D94-71B3-4b9a-9489-5FE6850D C73E}

Yinede sistemde bir sorun çıkacağını düşünürsen  " system restore point "oluşturmanı tavsiye ederim.

.

İyi Günler Dilerim

Gönderildi : 26/11/2008 18:57

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

System Idle Prosess % 100 olduğuna emin misiniz ? Benim bildiğim o sistem boşta anlamını taşımaktadır. Sizdeki cpu kullanı mı sakın sql'den kaynaklı olmasın ?

Gönderildi : 26/11/2008 19:00

(@BAHADIRSAVACI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam

Task Manager'ı inceliyorum System Idle Process % 99 görünüyor.Fakat Anlık olarak diğer Servislerde % 25 veya %33 gibi Cpu Usage yapıyor.

Burada SQL Server servisinin Cpu usage'i sürekli olarak 00 görünüyor.

Bu değerlerin yanı sıra network üzerinden kullanılan program aşırı derecede yavaş.

Ayrıca PC üzerinde Gigabit ethernet yok 100 Mbps lik ethernet var.Bu da bir neden olabilir mi? ya da

Sistem gereksinimlerinde bir yetersizlik mevcut mu hocam?

Regedit ile ilgili diğer cevap için teşekkür ederim ama bu işlemin ne kadar sağlıklı olduğu konusunda şüphelerim var.Onun için denem eyapamadım.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 26/11/2008 19:27

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba Bahadır Bey,

Arkadaşımın önerdiği regedit işlemini regedit değerini yedekledikten sonra deneyebilirsiniz bir sorun olduğunda tekrar yedekten dönebilirsiniz. Tabi her zaman risk vardır biz söyledik diye risk olmayacak anlamını taşımaz.

Network'ten çalışan programın 100 veya 1000 mbit eternet olması çok fazla değiştirmez. Hem 1000 mbit olsada network kablolamanızdan tutunda ara dağıtıcılara kadar hepsinin desteklemesi gerekiyor. Networkten çalışan programın yavaşlığı konusunda sistemizi bir gözden geçirin AV var ise ilgli programınızı her işlemde taramaması için by-pass edin. Bunun gibi bir kaç kritiği gözden geçirin derim. Benim burada tek düşüncem SQL gönderilen sorguların fazla olabilmesi bu durumda bellek şişeceğinden sistemde zaman zaman yavaşlama meydana gelebilir.

Gönderildi : 27/11/2008 00:55

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Ek olarak sisteminizi virüs kontrolünden geçirdiniz mi? Geçen bir çok kullanıcının başını ağrıtan Gameeeeeee.vbs isimli virüs te sebep oluyor olabilir.

Gönderildi : 27/11/2008 10:13

(@BAHADIRSAVACI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.Sistemimi düzenli olarak AV taramasından geçiriyorum.AV ile ilgili bir problemim yok.SQL Server'daki DB' i 2 muhasebe kullanıcısı kullanıyor.LKS için.SQL Server üzerinde Logları inceledim.Şu ana kadar ekstra bir durumla karşılaşmadım.

Bulunduğumuz lokasyonda şehir şebekesinde sık sık elektrik kesilmeleri oluyor.UPS'lerimiz ve Jeneratörümüz var UPS'lerimiz elektrik kesilir kesilmez devrede herhangi bir aksama söz konusu olmuyor Server üzerinde.Fakat şehir şebekesi elektriği uzun zaman gelmediği taktirde Jeneratör devreye giriyor.B aktarım sırasında saniyelik bir aksama meydana geliyor.Bu durum bir sorun oluşturabilir mi? 

Gönderildi : 27/11/2008 11:35

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba Bahadır Bey,

Buna benzeyen bir sorunla ilgili başımdan geçen ufak bir olayı aktarmak istiyorum. Elektrik kesilmesinden sonra UPS devreye girip daha sonra yine elektrik geldiğinde şehir şebekesine geçen sistemimizde network adapter sorunu yaşadık ve sunucuya bir türlü erişemedik. Daha sonra mudahale etmeye gittiğimizde sistemin çalıştığını ancak network adapterde gözle görülür bir problem olmadığını fark ettik. Sistemden tüm elektriği devre dışı bıraktıktan kısa bir süre sonra sistemi yeniden açtığımızda sorunsuz olarak çalıştığını gördük. Yani sorunuza cevap olabileceğini düşünerek bunu paylaştım. Ancak burada sizin gözlemleriniz ve yukarıda arkadaşların bahsettiği yöntemleri deneyip sonuçları aktarmanıza bağlı olarak daha fazla yardımcı olabiliriz.

Saygılarımla

Gönderildi : 29/11/2008 00:19

(@BAHADIRSAVACI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Rafet hocam ilginize teşekkür ederim.Server şu an için normal değerlerde çalışıyor.tekrar bu problem meydana geldğinde yada problem meydana gelmeden önce fırsat bulup ilk müdahale edebileceğim anda önerilerinizi deneyeceğim.

Geri dönüş yapacağım.

Tekrar teşekkür ederim ilginize.

Gönderildi : 29/11/2008 10:34

(@rafets-ayata)
Üye

Ben teşekkür ederim.

Gönderildi : 29/11/2008 15:32

Paylaş: