Forum

Peki linux olsun am...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Peki linux olsun ama hangisi?

10 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
445 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Selam;

Teknik desteğini sağladığımız bir kuruluşta, şirket içerisinde gateway işlemini yürütecek bir PC yi Linux yapmamız ve bunun üzerinde web ve ftp server çalıştırmamız isteniyor. Ek olarak internetin takibi ve güvenlik risklerinide hesaba kattığımızda ISA Server yada benzeri bir firewall gibi de çalışması da gerekiyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında sizin tavsiyeniz hangi Linux olurdu ve Linux versiyonları arasındaki farklılıklar tam olarak nelerdir?

Gönderildi : 26/11/2008 11:42

(@sakirarslan)
Gönderiler: 300
Reputable Member

Arkadaşım Linux lisanslı olacak sa redhat derim ama yok feree linux olocaksa Debin centos fedora ve ubuntu var bunları deneyebilirsin linuxda firewall olayını rahatlıkla ayarlayabilirsin....

Gönderildi : 26/11/2008 12:04

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Ben hiçbiri derimm... Firewall makinenin üzerinde ftp, web server gateway çalıştırılmaz( Network kanunlarına aykırı)... Sonra birinden birine birşey olsuğunda ne olacak...

İlla ki kuracağım diyorsanız Sırası ile Debian, Centos, RedHat derim ben

Gönderildi : 26/11/2008 13:47

(@ismailcelikbas)
Gönderiler: 315
Reputable Member

Firewall Konuları burada,

http://www.cozumpark.com/forums/thread/43548.aspx

http://www.cozumpark.com/forums/thread/57279.aspx

incelersiniz firewall ayrı olur linuxta erdal hocamda açıklama getirmiş Redhat, Centos, Fedora, debian bu sürümler olabilir fazla fark olacağını sanmıyorum bu sürümler arasında.

Gönderildi : 26/11/2008 14:04

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Ben hiçbiri derimm... Firewall makinenin üzerinde ftp, web server gateway çalıştırılmaz( Network kanunlarına aykırı)... Sonra birinden birine birşey olsuğunda ne olacak...

İlla ki kuracağım diyorsanız Sırası ile Debian, Centos, RedHat derim ben

Peki Erdal Bey bahsettiğim yapı için siz nasıl bir yapı önerirsiniz? PC sayısı sorun değil 2-3-4 olabilir

Gönderildi : 26/11/2008 18:35

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Önde firewall, gateway arkada ftp,web server

Gönderildi : 26/11/2008 19:26

(@Anonim)
Konu başlatıcı

O.K peki hangi Linux (yada sıra ile hangileri)?

Gönderildi : 26/11/2008 20:10

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Firewall olarak Endian tavsiye edebilirim. Centos'uda arkada kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 26/11/2008 20:32

(@SalihBiLGiN)
Gönderiler: 20
Eminent Member

İlk olarak lisans konusuna değinmek istiyorum.

Redhat kaynak kodlarını kaynak RPM (Redhat Package Manager) olarak dağıtır. Centos gibi dağıtımlar bu kaynak paketler bir araya gelerek oluşturulur. Redhatta üyelik alırsınız. Teknik destek ve güncelleme için.Bu dağıtımlar GPL (Genel Kamu Lisansı) altında dağıtım yaparlar. Verdikleri hizmetler karşılığında ücret talep ederler.

Yapı olarak Erdal Bey'in dediği gibi Firewall  ve istenilen sistemin ayrı olarak yapılması daha uygundur.

Önde firewall olarak endian gibi fakat daha kararlı olan pfsense tavsiye ederim.

Web diğer Yönetim ve kurulum kolaylığı olarak

Debian yada ubuntu server tavsiye ederim. Komutlara aşina değilseniz webmini kurarak web arabiriminden kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 28/11/2008 14:47

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim

Gönderildi : 28/11/2008 16:14

Paylaş: