Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Oracle VM VirtualBox : Windows Server 2008 R2 Standard - 2 Farklı Fiziksel Ağ Kartı ile 2 Farklı Ağa Bağlanma

2 Yazılar
1 Üyeler
0 Likes
720 Görüntüleme
(@ArifAkyol)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Forumu araştırdım ancak daha önceki önerilerin tümünü denesem de başarılı olamadım. Sorunum şu. 2 Farklı fiziksel ethernet kartı bulunan Windows Server 2008 R2 PC'ye sahibim.

1. Ağ : IP:10.0.0.20 - 255.255.255.0 - 10.0.0.2 (İnternet Var)
  2. Ağ : IP:10.0.1.20 - 255.255.255.0 - 10.0.1.2 (İnternet Var)

Yapmak istediğim bu bilgisayarda kurulu Oracle VM VirtualBox üstünde 2 farklı PC oluşturup, birini 1. karta dolayısı ile 1. ağa diğerini ise 2. kart ve 2. ağa bağlamak. Ancak PC 1. ağa sorunsuz bağlanmasına rağmen 2. ağda bulunan hiçbir cihaza ping atamıyor.

Böyle bir senaryo gerçekleştirmeyi istememin nedeni ise şu: 1. ağ tüm ofis kullanıcılarına açık bir ağ (internet vs. kullanımı), 2. ağ ise sadece sip cihazlarının kullandığı bir ağ. Bu iki ağı fiziksel olarak birleştirmek istemiyorum çünkü en ufak bir kablo deformasyonu sip cihazlarındaki ses kalitesini çok kötü etkiliyor ve maalesef insanların kabloları ezmesini engellemek neredeyse imkansız. Bu yolla ofis kullanıcıların kullandığı proxy ve firewall ile sip cihazlarının bağlandığı santrali sanallaştırmayı planlıyorum.

Böyle bir uygulama var mı bilemiyorum. Ama mantıken böyle birşeye ihtiyacı olan ilk insan olamam. Hyper V kullanmayı istememe nedenim ise VM'nin kullanımını kişisel olarak daha kolay bulmam.

Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz veya daha iyi bir yol önerebilirseniz çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 09/11/2017 13:09

(@ArifAkyol)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Kendi kendimi cevaplayayım, ev sahibi PC'nin bağlantı sorununun kaynağı sanırım subnetlerde. İki ağın subnetmaskların aynı olması soruna neden oluyor gibi. Henüz denememiş olsamda bulduğum bir yanıt nedeniyle ( https://www.cozumpark.com/forums/thread/375816.aspx ) bir ağı 255.255.255.0 da bırakıp diğerini 255.255.254.0 olarak ayarlayacağım. 2. ağdaki gateway de boş olursa ev sahibi pc nin 2 ağa da bağlanacağını sanıyorum. Sonrasında sanal pclerdeki duruma bakabilirim.

Gönderildi : 09/11/2017 14:28

Paylaş: