Forum

Modeme bağlandığınd...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Modeme bağlandığında sürekli tek bir adrese yönlendirme nasıl yapabilirim?

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
3,397 Görüntüleme
(@BekirAk)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

İyi günler,
Elimde tp-link TL-MR6400 modem var. Bu modeme bağlandığım an bir sunucu adresine yönlendirmek istiyorum. Sunucuda bulunan sayfada kullanıcı bilgilerini alıp,diğer sitelere girmesini sağlamam gerek. Bu şekilde mümkünmüdür?

Asıl yapmak istediğim; kullanıcı kontrolü. Benden modeme bağlanan kişilerin mac adreslerini almam istendi. Araştırmalarım sonucu mac adreslerini tam manasıyla alamadım.Modemin dış ip ulaşabiliyorum. İp tünelleme üzerinden işlemlerimizi yapabiliriz dendi. Bu konu hakkında bilgisi olan varmı veya yönlendirebilir misiniz?

Otellerde, otobüslerde,alışverişmerkezlerinde t.c. vs giriş işlemleri benim yapmak istediğim aslında.
Open-wrt  gibi firmware araştırması yaptım. Modem desteklemediği için tam bir sonuç alamadım.

Bu konu hakında yön verebilir misiniz.

Gönderildi : 02/06/2017 12:55

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

draytek ve benzeri hotspot özellikli modellerden modem bakabilirsiniz yada hotspot yazılımı olan firewall cihazlarına yönelebilirsiniz.

Gönderildi : 02/06/2017 13:58

(@BekirAk)
Active Member
Konu başlatıcı

Hocam, bilginiz dahilinde mi bilemiyorum. İnterneti pfsence üzerinden kontrol altına alma durumu var. Bu işlemlerde pfsence uzakta olsa yine kontrol altına alabilir miyim?

Yani otobüsteki ağı ofiste bulunan pfsence ile kpntrol edebiliyor muyum?

Gönderildi : 02/06/2017 15:04

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Yapmak istediğiniz hotspot. Bunun için berq, draytek gibi firewallar alarak veyahut pfsense ile ücretsiz bir hotspot kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 02/06/2017 15:12

(@BekirAk)
Active Member
Konu başlatıcı

pfsense incelemekteyim. pfsense bulunduğu arayüz ile modem aynı ağda olmak zorunda mı? 
Otobüs için yapacağız bu işlemi modem var uzakda bulunan pfsense ile bu işlemi gerçekleştirebilir miyiz? Bunun cevabına ulaşamadım.

Gönderildi : 02/06/2017 19:25

(@aytacarslan)
Noble Member

uzak lokasyondaki pfsenseyi uzaktan yönetebilirsiniz. otobüste internet hizmeti düşünüyorsunuz sanırım. pfsense ulaşabildiğiniz alanda çok kullanışlı ama donanım kadar güvenilir gelmiyor bana. Zülfü beyinde önerdiği üzere donanımsal hot spot cihazlarına yönelmeniz bence en iyisi. Tabi farklı fikirdeki arkadaşların öneriside önemli.

Gönderildi : 02/06/2017 19:30

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Tabi ki hayır. Ama bence siz ne yapmak istediğinizle ilgili kararsızlık yada bilgisizlik yaşıyorsunuz. pfsense, hotspot modem aynı ağ suali gibi..
Sizin yapmak istediklerinizi fiziksel hotspot ürünler otobüs vs rahatlıkla sağlar ancak loging ayrı bir süreç onun için onu da yapabilen hotspot bakmanız gerekir bütün bunlar cihaz maliyetini arttırır.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/06/2017 19:49

(@BekirAk)
Active Member
Konu başlatıcı

Biraz bilgisizlik içerisindeyim. Network ile ilgili ilk kez işlem yapacağım.
Amacımız otobüslerde internet hizmetini sms aktivasyonu ile giriş yapmasını sağlamak. Ayrıca benden nete bağlanan cihazların(pc,tablet,mobil) mac adreslerini almam istenmekte. 

İlk başta elimizdeki modemin firmware değiştirmek için uğraştım. Open-wrt ile arayüz kontrolü yapılabiliyor. Fakat modem desteklemediği için başka yöntemler araştırmaktayım. 

Elimizdeki modem maliyetini geçmediği sürece maliyet sıkıntı olmayacaktır. Çözüm için sizlerin söylediklerini araştırıyorum. 

Yapmak istediğimi daha net ifade edebildim sanırım. Eğer önereceğiniz başka yöntemler olursa söylerseniz sevinirim.

Gönderildi : 02/06/2017 20:18

(@aytacarslan)
Noble Member

Bu dediklerinizi maliyetsiz yapamazsınız. Tek otobüste hadi open source kaynaklarla uğraştınız diyelim ama sıkıntınız çok olacak. En güzeli bu iş için üretilmiş cihazları satın almak ve uygulamak. Ama size verilen maliyet buysa inanın işiniz çok zor.

Gönderildi : 02/06/2017 20:27

(@BekirAk)
Active Member
Konu başlatıcı

Birden fazla otobüse bu işlem yapılacak. Hazır cihazlara yönelecek gibiyiz. Önereceğiniz marka ve model var mıdır?

Gönderildi : 02/06/2017 20:30

(@aytacarslan)
Noble Member

Draytek konusunda hem çok destek aldım hemde işimi iyi gördü. Ama başka markaları denemeden araştırmadan alıp kullandım. Siz marka temsilcileri ile konuşup projeyi aktarın size özel fiyat ve çözüm bulunsun.

Gönderildi : 02/06/2017 20:34

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Eğer otobüste kullanacam diyorsanız beq kullanın derim. Kolay kurulumu ve kullanımı sizi rahatlacaktır. SMS aktivasyonu zaten içinde barındırıyor. Log tutuma işlemi zaten tüm cihazlar gerçekleştiriyor.

http://www.berqnetworks.com/firewall-UTM-urunler-cozumler/berqos-isletim-sistemi-online-demo-firewall-guvenlik-yazilimi  demosunuda inceleyebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 02/06/2017 21:05

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Birden fazla otobüse bu işlem yapılacak. Hazır cihazlara yönelecek gibiyiz. Önereceğiniz marka ve model var mıdır?

Merhaba Bekir Bey,

Özelden yazmıştım fakat görüşme imkanımız olmadı. Bu konuda SUNDRAY adı altında bir marka ve işinizi tam olarak görebiliyor. İş merkez bağımsız tek başına çalışacak bir sistemse o zaman DrayTek cihazları net olarak işinizi görebiliyor. ki markanında farklı getirileri var konuşmak isterseniz özelden numaramıgönderdim diye hatırlıyorum.

Gönderildi : 05/06/2017 14:28

Paylaş: