Forum

Patch panellerde to...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Patch panellerde topraklama önemli midir? Yapılmazsa ne olur? Yapılması sinyal kaybına sebebiyet verir mi?

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,467 Görüntüleme
(@harunadivar)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,
Öncelikle sorumu sormadan yapılacak kablolama ile ilgili kısaca bilgi vermek istedim yapımız aşağıdaki gibidir:

Yaklaşık 250 kullanıcısı olan şirketimizde cat6A kablolar ile kablolama yapılacaktır.
Bunun için 250 kullanıcının her biri sistem odasına direkt kablo ile ulaşım sağlanacak olup her bir kullanıcının bulunduğu odalar tarafına duvarlara cat6A keystone jack lar takılmaktadır.
Sistem odasında kabinlerin içerisinde cat6A panellerden sonra layer2 swicthlere giriş yapılacaktır.
Bilgi işlem ekibi işi yürütecektir.
Binamızda elektrik hattı için topraklama işlemi mevcuttur.

Sorunumuz: 

Patch panelleri bağlarken patch panel aparatlarının içerisinde topraklama kabloları çıktı. Patch panellerin kullanım klavuzuna bakınca topraklamanın nasıl yapılması gerektiği vs herşey anlatılıyor. Ekip içerisinde topraklama ile ilgili tartışmalar oldu bu topraklama kullanılmamalı, sinyal keser, kamera görüntüleri vs karışır gibi tamamiyle yetkisiz bilinçsiz ağızlarla söylenen kelimeler ve cümleler olduğunu düşünüyorum. Bu konu ile ilgili net bir bilgi bulamadım. Acaba bu konu ile bilgisi olan birileri yardım edebilir mi? 

Sorularım şunlar ki:

Patch paneller sonlandırılırken panellerin topraklamasının yapılması önem arzeder mi?
Topraklamanın doğru bir şekilde yapılması halinde sinyal kaybı vs. olur mu?
Topraklamanunın yapılmaması durumunda ne gibi sorunlar oluşabilir?

Gönderildi : 02/06/2017 12:10

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1625
Noble Member

FTP kablo kullanmadığınız sürece topraklamanın bir önemi olmayacaktır. Ayrıca kabinete mutlaka bir yerden (moduler prizler, switcler vb) toprak ulaşacaktır. Ve zaten topraklanmalı da.

İşi ehline verseydiniz daha iyi olmaz mıydı? Nasıl bir IT ekibi var da altyapı işine girişmiş merak ettim doğrusu.

Gönderildi : 02/06/2017 12:33

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4280
Co-Helper

- Evet arzeder. 1 uç birim veya ethernet (kartlar, jack'lar sadece tozlanarak dahi akı atlama, topraklama sorununa yol açabilir) üzerinde ki dahi sorunu panel üzerinden tolere eder. Evet denildiği gibi kablo tipi etkinliği arttırır.
- Tabi ki hayır. Fakat teknik bilgisizlik ile tecrübenin birleşiminden oluşan konular da yok değil. Ör beyaz eşya ile IT topraklaması aynı hatta olamaz... Buna dış ortam bağımı olan dvr, uydu alıcı cihazlar dahildir. Toprak faz farkı ve referans akım gibi konular mevcut. Topraklaması, güç k.- devre yapısı ideal olmayan dvr gibi cihazlar mouse vs kilitlenmeleri dışında pek sorun yaşamazlar (şasilerine kontrol kalemi tutup oha dediğinizde dahi stabil çalıştıklarına rast gelirsiniz:) ) ama bulundukları network da garip sorunlara yol açarlar. Hatta bu tip cihazların, kabin, client'ların toprak hattına aktarımı dahi topraklamanın verimliliğini düşürür voltajları yükseltir. Uluslar arası sertifikasyon önemliyse bunlar önemlidir.
- Herşey olabilir aklınıza hiç gelmeyecek şeyler dahi. Şu olur diye bir cevabı yok. En başta stabiliteyi etkiler. Bir client garip sesler çıkarabilir bir firewall sapıtabilir.. Kış aylarında artış gösterir...

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/06/2017 14:44

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar,
Öncelikle sorumu sormadan yapılacak kablolama ile ilgili kısaca bilgi vermek istedim yapımız aşağıdaki gibidir:

Yaklaşık 250 kullanıcısı olan şirketimizde cat6A kablolar ile kablolama yapılacaktır.
Bunun için 250 kullanıcının her biri sistem odasına direkt kablo ile ulaşım sağlanacak olup her bir kullanıcının bulunduğu odalar tarafına duvarlara cat6A keystone jack lar takılmaktadır.
Sistem odasında kabinlerin içerisinde cat6A panellerden sonra layer2 swicthlere giriş yapılacaktır.
Bilgi işlem ekibi işi yürütecektir.
Binamızda elektrik hattı için topraklama işlemi mevcuttur.

Sorunumuz: 

Patch panelleri bağlarken patch panel aparatlarının içerisinde topraklama kabloları çıktı. Patch panellerin kullanım klavuzuna bakınca topraklamanın nasıl yapılması gerektiği vs herşey anlatılıyor. Ekip içerisinde topraklama ile ilgili tartışmalar oldu bu topraklama kullanılmamalı, sinyal keser, kamera görüntüleri vs karışır gibi tamamiyle yetkisiz bilinçsiz ağızlarla söylenen kelimeler ve cümleler olduğunu düşünüyorum. Bu konu ile ilgili net bir bilgi bulamadım. Acaba bu konu ile bilgisi olan birileri yardım edebilir mi? 

Sorularım şunlar ki:

Patch paneller sonlandırılırken panellerin topraklamasının yapılması önem arzeder mi?
Topraklamanın doğru bir şekilde yapılması halinde sinyal kaybı vs. olur mu?
Topraklamanunın yapılmaması durumunda ne gibi sorunlar oluşabilir?

Merhaba Patch panel pafis bir cihazdır, yani kendisine ait bir beslemesi yoktur, fakat aracı pasif bir cihazdır ve üzerinden akım geçirir. Topraklama demek herhangi bir hat üzerinde olası bir fazla akımın hatta göderilmeden toprağa gönderilerek yüksek voltaj tehlikesinin önlenmesi içindir. Bu tanımla Patch panelin topraklanamsı patch panelin üzerinde bağlantı sağlayan ekipmanların ( bakır 1.085 °C ) erimesini sağlayacak yüksekliğe ulaşmıyorsa onun için sorun olmaz :).

Peki neden bu cihazda böyle birşey grek var. Uç nokta cihazında gelecek yada merkez cihazdan uç nokta cihazına gidecek bir yüksk akım panel üzerinde kesilecek. Bence aldığınız patch panel iyi bir marka ve üzerinde bu şekilde bir hizmet sunuyorsa kullanın.

Gönderildi : 02/06/2017 18:46

(@harunadivar)
Active Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim cevabınız için. IT ekibi yeni biraz ve tabiki heyecanlılar:)dolayısıyla işi öğrenmek de maksatlı yapmaya çalışıyorlar. Ama bir sürü hata ile ilerliyorlar. Bu hataları minimum a indirebilmek için aklıma takılan şeyleri soruyorum. ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim tekrar.

Gönderildi : 23/06/2017 12:16

(@harunadivar)
Active Member
Konu başlatıcı

çok teşekkür ederim cevabınız için.

Gönderildi : 23/06/2017 12:16

Paylaş: