Forum

VMware Disk Yapısı ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

VMware Disk Yapısı ve Performansı Hakkında

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
9,376 Görüntüleme
(@KubilayFidan)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar.

İnternette iki - üç gün araştırmama rağmen tam olarak kafamda oturtamadığım - cevabını %100 öğrenemediğim bir konu var.

VMware Esxi'de bir diskin Thick Provision Lazy Zeroed veya Thick Provision Eager Zeroed yapılandırılması arasında performans bakımından nasıl bir fark vardır ? Sunucunun kurulumu aşamasından bahsetmiyorum aslında. Bir SQL sunucu bu iki disk yapısından biriyle kuruldu ve çalışmaya hazır hale getirildi, çalışma performansı bakımından her iki disk arasında nasıl bir fark vardır ? Orta boyutlu bir işletmede kullanıcıların hissedebileceği kadar büyük farklar ortaya çıkabilir mi ve hadi Thin Provision'u da işin içine katarsak bu üç yapılandırma şekli neye göre seçilmelidir ? Birbirlerine karşı üstünlükleri nelerdir?

Gönderildi : 10/01/2017 14:33

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Merhabalar, disk tipleri ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamaları yapabilirim.

Thin Disk: Bir disk içerisine veri yazıldıkça boyutunu yükseltir.

Thick Disk: Disk üzerinde alanı dedica olarak ayırır.

Thick Eager Zero: En performanslı disk tipi. Diski siler, içerisini 0 ile doldurur.

Thick Lazy Zero: Diski siler, içerisine bir şey yazmaz.

Hangisi en iyi dersen uygulamana göre değişecektir. Bunun için uygulamanın VMware Best Practice lerine bakman gerekecek. Denenmiş en iyi yol ordadır 🙂

Gönderildi : 10/01/2017 17:02

(@KubilayFidan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gene deneme - yanılma yapacağız anlaşılan Selim Bey 🙂

Gönderildi : 10/01/2017 18:36

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhaba Arkadaşlar.

İnternette iki - üç gün araştırmama rağmen tam olarak kafamda oturtamadığım - cevabını %100 öğrenemediğim bir konu var.

VMware Esxi'de bir diskin Thick Provision Lazy Zeroed veya Thick Provision Eager Zeroed yapılandırılması arasında performans bakımından nasıl bir fark vardır ? Sunucunun kurulumu aşamasından bahsetmiyorum aslında. Bir SQL sunucu bu iki disk yapısından biriyle kuruldu ve çalışmaya hazır hale getirildi, çalışma performansı bakımından her iki disk arasında nasıl bir fark vardır ? Orta boyutlu bir işletmede kullanıcıların hissedebileceği kadar büyük farklar ortaya çıkabilir mi ve hadi Thin Provision'u da işin içine katarsak bu üç yapılandırma şekli neye göre seçilmelidir ? Birbirlerine karşı üstünlükleri nelerdir?

Merhaba,

Kullanmış olduğunuz storage'ın marka modeli nedir? Buradaki seçenekler sizin kullanmış olduğunuz storage'ın marka modeline bağlı olarak değişkenlik gösterir aslında. Eğer SATA bir storage kullanıyorsanız örneğin Thick Eager Zeroed, Thin'e göre daha iyi sonuç verecektir. Ancak SSD bir storage kullanıyorsanız seçeceğiniz disk type'inin çok çok bir önemi bulunmuyor. Storage zaten hızlı olduğu için bu farkı anlayamazsınız.

Thin disk verilmiş virtual machine'lerin bulunduğu bir datastore'da datastore boyutu kontrolsüz birşekilde büyüyebilir. Bundan dolayı Thin disk kullanıyorsanız datastore free space'ini sürekli takip etmeniz gerekir. Bunun için alarm tanımlayabilir veya Datastore cluster oluşturabilir ve burada free space policy belirtebilirsiniz.

Thick disk'de böyle bir olay olmaz. Virtual machine'e verilen disk'i datastore'da allocate ettiği için kontrolsuz büyüme durumu yaşanmaz.

Son olarak, Exchange, SQL gibi ürünlerin kurulumunda özellikle installation guide'larda disk type zaten belirtilir. Bunların dışına çıkmamanız gerekir.

Teşekkürler.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 11/01/2017 01:06

(@KubilayFidan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Tayfun Bey.
Ayrıntılı ve açıklayıcı yanıtınız için teşekkür ederim.
Sunucunun üstündeki diskler SAS disk. Sunucu HP marka.
Sizce SAS disklerden oluşan bu yapıda Thick Provision Lazy Zeroed yapılandırılmış ve üzerinde SQL MDF dosyalarının bulunduğu disk, bazı sorguların çalıştırılmasında yavaşlığa neden oluyor olabilir mi ? Thick Eager Zeroed yapılandırma ile kayda değer bir hızlanma gözlenebilir mi ?

Gönderildi : 11/01/2017 16:52

(@tayfundeger)
VMware Guru

Merhaba Tayfun Bey.
Ayrıntılı ve açıklayıcı yanıtınız için teşekkür ederim.
Sunucunun üstündeki diskler SAS disk. Sunucu HP marka.
Sizce SAS disklerden oluşan bu yapıda Thick Provision Lazy Zeroed yapılandırılmış ve üzerinde SQL MDF dosyalarının bulunduğu disk, bazı sorguların çalıştırılmasında yavaşlığa neden oluyor olabilir mi ? Thick Eager Zeroed yapılandırma ile kayda değer bir hızlanma gözlenebilir mi ?

Merhaba,

Alacağınız performans, storage'ın size vermiş olduğu veya disklerinizin size vermiş olduğu performans ile eş değerdir. SQl Best practices'lerinde thick eager önerilir. Ancak bunu seçtiğinizde gözle görülür bariz bir fark göremezsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam yapılan testlerde disk type'lar arasındaki hız farkı %1 civarındaydı.

Teşekkürler.

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 11/01/2017 16:56

(@KubilayFidan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yanıtınız için teşekkürler Tayfun Bey,
Ben de bu disk tipleri arasındaki performans farklarını araştırırken yabancı bir blogda en yavaş disk tipi ile en hızlısı arasında en fazla %15 civarı bir performans farkı olduğunu okumuştum sanırım. Konuyu merak eden arkadaşlar olursa ufak bir bilgi de benden olsun diye yazdım.
Tekrar teşekkürler

Gönderildi : 11/01/2017 17:04

(@tayfundeger)
VMware Guru

Yanıtınız için teşekkürler Tayfun Bey,
Ben de bu disk tipleri arasındaki performans farklarını araştırırken yabancı bir blogda en yavaş disk tipi ile en hızlısı arasında en fazla %15 civarı bir performans farkı olduğunu okumuştum sanırım. Konuyu merak eden arkadaşlar olursa ufak bir bilgi de benden olsun diye yazdım.
Tekrar teşekkürler

Merhaba,

Aşağıdaki link'de detaylı olarak anlatılmış.

https://blogs.vmware.com/vsphere/2014/05/thick-vs-thin-disks-flash-arrays.html

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 11/01/2017 17:09

Paylaş: