Forum

sql attach - erişim...

Bildirimler
Hepsini Temizle

sql attach - erişim problemi (sql server yeniden başladığında db'lere erişemiyorum) --- (çözülmüş oldu)

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
2,830 Görüntüleme
(@mhicriozdogan)
Gönderiler: 26
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba;

Kendi sunucumda hyper-v diskleri, sql dataları ve muhasebe programlarımı gibi verilerimi tuttuğum sata harddiskimi değiştirmem gerekti. Eski diskim 1TB ve MBR yapıda idi, yeni diskim 3TB olduğu için mecburen GPT partition yapısında kullanmam gerekti ve klonlama yapamadığım için dosya ve klasörleri kopyalama yöntemi ile aktardım.

İlk başta hyper-v diskleri problem çıkardı çalışan sanal makineleri bir klasöre ver-al işlemi ile yeniden çalışmaya başladı. Bundan sonra Ticari programlarımın çalışmadığını farkettim. Uzun uzun incelemelerden sonra sql server'da ekli görünen databaselerin içerisine girmeye çalıştığımda disk dolu yada yetersiz yetki gibisinden bir hata mesajı aldım.

Sizlerinde aklına ilk gelecek olan dosya ve klasör izinleri benim de ilk başvurduğum yerdi. Hemen paylaşımda ve güvenlikte ayrı ayrı everyone'a tam yetki verdim. Netice değişmedi.

Databaseleri Detach etmek istedim hata verdi. Drop delete v.s. komutları kabul etmedi ancak offline yaptıktan sonra detach edebildim. Yeniden Attach ettiğimde Databaselerim ve Programlarım çalışmaya başladı. Tam derin bir nefes almışken aklıma süreç içerisinde durdurduğum servisler geldi.  Yol yakınken bilgisayarı yeniden başlatmak istedim. Fakat sistem açıldığında yine database'lere erişemediğimi gördüm.

Özet olarak Databaseleri ilk attach ettiğimde görüyor, databaselere erişim tam anlamıyla sağlanıyor fakat sql serveri yeniden başlattığım zaman dosyalara sistem tarafından erişimin engellendiği hatasını alıyorum.

Konu hakkında yorum ve görüşlerinizi bekliyorum.

windows 2012 server, sql server 2008r2

Ticari programlarımı kurduğum sanal makina ayrıca sql server rolünü de üstlenmiş durumda ve bu sanal sunucu AD'de üye sunucu. UAC Devre dışı.

O hata şöyle;

TITLE: Microsoft SQL Server Management Studio
------------------------------

Failed to retrieve data for this request. (Microsoft.SqlServer.Management.Sdk.Sfc)

For help, click: http://go.microsoft.com/fwlink?ProdName=Microsoft+SQL+Server&LinkId=20476

ADDITIONAL INFORMATION:

Unable to open the physical file "\\Mail\Muhasebe\Netsis\Entegre7\DataBase\DEM7_DATA.MDF". Operating system error 2: "2(Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor.)". (Microsoft SQL Server, Error: 5120)

For help, click: http://go.microsoft.com/fwlink?ProdName=Microsoft+SQL+Server&ProdVer=10.50.1600&EvtSrc=MSSQLServer&EvtID=5120&LinkId=20476

BUTTONS:

OK

Gönderildi : 09/01/2017 15:30

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 480
Honorable Member

(@mhicriozdogan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Dblere paylaşımdan "\\Mail\ yoluyla erişmeye çalışıyorsunuz. Dns'te sıkıntı olabilir, dblere \\ipadresi\ şeklinde attach edip dener misiniz.

yine ilk eklediğimde açtı, ilk yeniden başlatmada bu hataya döndü.

bu arada şunu fark ettim dosyaya eklediğim everyone izni sql servisni ilk restartta kayboluyor. sadece 3 kullanıcının yani owner rigts, administrators ve kimliğini okuyamadığı bir kullanıcının yetkisi kalıyor.

TITLE: Microsoft SQL Server Management Studio

Failed to retrieve data for this request. (Microsoft.SqlServer.Management.Sdk.Sfc)

For help, click: http://go.microsoft.com/fwlink?ProdName=Microsoft+SQL+Server&LinkId=20476

ADDITIONAL INFORMATION:

An exception occurred while executing a Transact-SQL statement or batch. (Microsoft.SqlServer.ConnectionInfo)

Unable to open the physical file "\\192.168.1.2\Muhasebe\Netsis\Entegre7\DataBase\PER7_DATA.MDF". Operating system error 2: "2(Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor.)".
Database 'PER7' cannot be opened due to inaccessible files or insufficient memory or disk space.  See the SQL Server errorlog for details.
File activation failure. The physical file name "\\192.168.1.2\Muhasebe\Netsis\Entegre7\DataBase\PER7_LOG.LDF" may be incorrect. (Microsoft SQL Server, Error: 5120)

For help, click: http://go.microsoft.com/fwlink?ProdName=Microsoft+SQL+Server&ProdVer=10.50.1600&EvtSrc=MSSQLServer&EvtID=5120&LinkId=20476

BUTTONS:

OK

Gönderildi : 09/01/2017 16:00

(@mhicriozdogan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evet sorunu şu şekilde özetliyorum.

sql databaselerine verdiğim yetkiler attach ettikten sonra sql server dururken kayboluyor ve owner rights, ad\administrators ve bilinmeyen hesap {ıd} olarak 3 hesabın yetkisi kalıyor. bundan dolayı da servis yeniden başlayınca bağlanamıyor.

şimdi hatırladım eski harddiskimi bağladığım zaman görmüştüm. bu bilinmeyen hesap SQL diye başlayan bir hesaba aitti ve ben o yetkiyi sistemden bulup ekleyemiyordum. bu yetkiyi nasıl ekleriz acaba? ben şimdi sql server'ı yeniden kurmayı deneyeceğim. bu arada siden gelecek alternatif bilgilere de ihtiyacım olabilir.

Gönderildi : 09/01/2017 16:06

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 480
Honorable Member

Sıkıntınız, paylaşıma giderken kimlik doğrulayamıyor gibi görünüyor.

Kimlik bilgileri yöneticisinden, mail sunucusunun bilgilerini kaldırın. Sonra manuel olarak paylaşıma gidin ve ardından user pass ekranından userı PCADI\USER şeklinde girdikten sonra kimlik bilgilerini anımsa diyin.

Bakalım çözüme kavuşacak mı ?

Gönderildi : 09/01/2017 16:13

(@mhicriozdogan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

teşekkürler;

Sistemde active directory var. Paylaşıma giderken hiç bir kullanıcı adı girmiyorum, kimlik deposunda kayıtlı bir parola da yok.

Bu hata sql server tarafından oluşuyor. Dosya yetkileini kaldırıyor ve kendi yaptığı son haliyle de yeniden erişemiyor.

Gönderildi : 09/01/2017 16:19

(@mhicriozdogan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

sql server'ı yeniden kurdum, sanal sunucuyu ad'den çıkarıp yeniden ekledim fakat sorun çözülmedi.

şu anda yetki ekleyerek sql server'ı başlatıım ve her şey çalışıyor ancak sql server'ı durdurduğumda tüm dosyaların yetkileri kaldırılıp eskiye dönüyor. bu durumu çözemedim.

Fikir ve yorumlarınıza açık olarak bekliyorum.

Gönderildi : 09/01/2017 21:15

(@mhicriozdogan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yeniden merhaba arkadaşlar.

İlk başta sql server 2008r2 çalışırken kaldırmışken güncelleyeyim diye 2014 versiyonunu kurdum.

Dataları attach ettikten sonra ilk denemede yine dosya yetkilerini bozdu ve yukarıdaki mesajı bu halde gönderdim.

Moralim bozularak dedim ki; Nasıl olsa ups var ve makina kolayına kapanmıyor, Dataları bi gayret bu sefer de yetkilendirip attach edeyim makinayı yeniden başlatıncaya kadar nasılsa bir çözüm bulunur. Bulunmazsa da ayda yılda bir bu şekilde yaparak devam ederiz. Elbet birgün daha geçerli bir sebeple sistemi sil baştan kurmak gerekecektir... Bir yandan böyle düşünürken bir yandan da dataları yetkilendirip attach ettim ki aklıma sql'in tcp/ip ayarlarını yapmadığım geldi homurdana homurdana tcp/ip ayarlarını da yaptıktan sonra yeniden başlattım ve dosya yetkilerini bozmadığını gördüm. Sonra bir kaç kere daha servisi yeniden başlattım, sonra sanal makinayı yeniden başlattım v.s. şimdiye kadar sorunsuz çalıştı. sdddddddssadece 1 kere netsisin sso servisini durmuş buldum. Çok önemsemediğimden loglara bile bakmadım. Tekrar yaparsa o zaman çözeriz.

Sanırım en etkin sebep sql server'ın güncellenmesi oldu. Ama kesin bi kanaat oluşmadı maalesef.

Kolay gele...

Gönderildi : 14/01/2017 01:24

Paylaş: