Forum

Yönlendirici v...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yönlendirici ve İnternet

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
402 Görüntüleme
(@CeyhunEmreBOZKURT)
Gönderiler: 26
Trusted Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba, Ortak bir dosya sunucu yapısına sahip olan işletmede. Üç farklı konuma yerleştirilen modem ile yönlendirici olmadan birbirleri ile konuşturulabilir mi? 

Gönderildi : 12/10/2016 16:35

(@HalitSiMSEK)
Gönderiler: 94
Estimable Member

merhabalar,

mümkündür.

ama tek binada 3 modem 3 internet demek anlamsızca duruyor eğer 3 interneti lokasyonlara ayırıp kullanmak istiyorsan bu şekilde mümkün değil.

amaç nedir belki altarnatif üretebiliriz 🙂

Gönderildi : 12/10/2016 16:53

(@CeyhunEmreBOZKURT)
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhabalar,

mümkündür.

ama tek binada 3 modem 3 internet demek anlamsızca duruyor eğer 3 interneti lokasyonlara ayırıp kullanmak istiyorsan bu şekilde mümkün değil.

amaç nedir belki altarnatif üretebiliriz 🙂

16MBPS DSL yapısında bir internet hattı mevcut. Bu internet hattı 85 kişiye yeterli gelmiyor DSL'den başka alternatifde mevcut değil gibi duruyor çünkü servis sağlayıcıları bulunan lokasyona alt yapı desteği vermiyor. Bu nedenle departmanlar arası üç tane 16MBPS DSL hizmetini kullanarak bunları haberleştirmek istiyorum. Farklı ağları haberleştirmek için yönlendiricinin olması gerektiğini biliyorum, Yönlendirici olmadan pratik bir şekilde bu yapıyı gerçekleştirebilir miyim?

Gönderildi : 12/10/2016 17:03

(@HalitSiMSEK)
Estimable Member

dediğim gibi üç interneti aynı anda kullanman için gatewayleri elle girmen lazım oda pek pratik sayılmaz bence sana ileriye dönük sıkıntı çıkartabilir en mantıklısı modemlerin önüne bir firewall koymak local ağı hiç bozmamış olursun maliyet fazla geliyorsa bütün clientları gezip lokasyondaki modemin ipsini lokasyondaki clientlara vermen sorunu çözecektir ama hiç denemedim bu şekilde stabil çalışırmı bilemiyorum.

OLMASI GEREKEN

MODEM + MODEM -> FİREWALL -> NETWORK -> CLİENT

firewall 2 interneti alıp tek gibi dağıtır sade net ve stabil 🙂

Gönderildi : 12/10/2016 17:18

(@mehmetergun)
Gönderiler: 204
Reputable Member

Modemlerin arayüzünde static route diye bişey var o konuya bakın.

Gönderildi : 12/10/2016 17:22

(@CeyhunEmreBOZKURT)
Trusted Member
Konu başlatıcı

dediğim gibi üç interneti aynı anda kullanman için gatewayleri elle girmen lazım oda pek pratik sayılmaz bence sana ileriye dönük sıkıntı çıkartabilir en mantıklısı modemlerin önüne bir firewall koymak local ağı hiç bozmamış olursun maliyet fazla geliyorsa bütün clientları gezip lokasyondaki modemin ipsini lokasyondaki clientlara vermen sorunu çözecektir ama hiç denemedim bu şekilde stabil çalışırmı bilemiyorum.

OLMASI GEREKEN

MODEM + MODEM -> FİREWALL -> NETWORK -> CLİENT

firewall 2 interneti alıp tek gibi dağıtır sade net ve stabil 🙂

SonicWall'ın TZ210 modeline sahip firewall cihazını kullanıyoruz. Şuanki yapı Modem ve FIREWALL arasında BRIDGE mantığı ile çalışıyor. Bir adet daha eklediğimde tam kapasiteli bir kullanım sağlamış olabilicem heralde? 

Gönderildi : 12/10/2016 17:25

(@HalitSiMSEK)
Estimable Member

SonicWall hakkında bilgim yok Ceyhun bey o konuda bişey diyemem. bazı firewallara sonradan modülde eklenebiliyor.

eklenmese bile kesin üzerinde 3 tane eth vardır diye tahmin ediyorum.

şimdi aklıma geldi şehrinizde varmı bilmiyorum çanak internetler var eğer mümkün olabiliyorsa araştırmanı tavsiye ederim.

Gönderildi : 12/10/2016 17:33

(@CeyhunEmreBOZKURT)
Trusted Member
Konu başlatıcı

SonicWall hakkında bilgim yok Ceyhun bey o konuda bişey diyemem. bazı firewallara sonradan modülde eklenebiliyor.

eklenmese bile kesin üzerinde 3 tane eth vardır diye tahmin ediyorum.

şimdi aklıma geldi şehrinizde varmı bilmiyorum çanak internetler var eğer mümkün olabiliyorsa araştırmanı tavsiye ederim.

İlginiz için çok teşekkür ederim 🙂

Gönderildi : 12/10/2016 17:54

Paylaş: