Forum

kopma ve yavaşlık s...

Bildirimler
Hepsini Temizle

kopma ve yavaşlık sorunu

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,349 Görüntüleme
(@EmreYuz)
Gönderiler: 32
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar, son günlerde sıkça yaşadığımız kopma ve yavaşlık sorumuz var. Öncelikle, şu bilgileri vereyim;

Asus Modem

Fortigate 60D Firewall (Lisansı bitti)

3 adet 3COM 24port switch

4 adet AP (Tp-Link)

Bir sunucuda Vm içinde 2 adet DNS Server(8-8GB), diğer sunucuda VM içinde 1 Ana Server (Windows Server 2008 R2 32GB)

Otomasyonumuz ana serverda SQL Server 2005 ile çalışıyor yaklaşık 70 istemci var.

Yedekleme Acronis for VM

Sorunumuz şöyle anlık kopmalar ve yavaşlık, server'da CPU kullanımı çok yüksek 70%-95% arası ancak bu önceden de böyleydi kopma ve yavaşlık sorunumuz olmuyordu. Acronis yedek aldığı zamanlar yani VM snapshot oluşturup silerken sistem gidiyor, ağda neredeyse hiçbir işlem yapamıyoruz bu arada Acronis NAS server'a kopyalama yapıyor.

• Öncelikle Acronisin yedek zamanını geceye aldık değişen birşey olmadı.
  • Fortigate güncellendi v5.2.6,build711 sorun devam ediyor.
  • IP'leri elle veriyoruz. Otomatik ip alan cihaz varmı kontrol ettik sorun aynı.
  • AP'leri güncelledik sorun devam ediyor.
  • SQL Server'da Index Rebuild işlemini yaptık sorun devam ediyor.

Gönderildi : 27/09/2016 13:11

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

ana server olarak belirttiğiniz vm için cpu kullanımı fazlasıyla yüksek.

önceden de bu şekilde olduğunu iletmişsiniz, darboğazı bulamadığınızda takdirde bu vb. sorunları yaşamaya devam edersiniz.

vm'leri konumlandırdığınız hypervisor üzerinde eth. int. tarafında sorun olabilir, farklı bir int. yapılandırarak test edin.

yedekleme tarafında, local network için ayrı int. ve yedekleme için nas tarafına ayrı bir int. atamanızı tavsiye ederim.

hypervisor üzerinde ve omurga switch'den sonra ping tool vb. bir çözüm ile bağlantı kesintilerini takip edin.

kopmalar omurga switch sonrasında ise, farklı bir switch konumlandırıp, tekrar deneyin.

sonuçlara göre tekrar gözden geçirelim.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/09/2016 13:56

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

Ağda hiçbir işlem yapamıyoruz derken, ağda hiçbir cihaz birbirisi ile konuşamıyor ve tüm ağ yapımız etkileniyormu demek istediğiniz, yoksa sadece sanal sunucu ile bir işlem yapamıyoruz mu demek istediniz ? Bunu soruyorum çünki sorun sanal sunucudamı ağdamı ilk önce onu anlamak istiyorum.

Gönderildi : 27/09/2016 14:05

(@EmreYuz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba, birincisi CPU kullanımımız çok yüksek bu otomasyon kaynaklı olabilir bir ara güncelleme yaptım 15GB civarına düşürdüm ram kullanımını. Acronis yedek alırken server kitleniyor otomasyonu kısayol olarak attığımız için istemcilere otomasyon açık olan yerlerde otomasyon yanıt vermiyor. 

Bunun dışında, ağda devamlı 2,3 saniyelik kopmalar oluyor bunu sorun acronis kapalıyken devam ediyor.

Gönderildi : 27/09/2016 14:52

(@EmreYuz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

şimdi ana switche pc bağladım şuan server ile aynı switchde otomasyonu çalıştırdım bağlantı kopucak mı kontrol ediyorum. Birde istemcilerin pc adlarinin ayni olmasi kopmalara neden olur mu?

Gönderildi : 27/09/2016 14:58

(@ertanerbek)
Famed Member

şimdi ana switche pc bağladım şuan server ile aynı switchde otomasyonu çalıştırdım bağlantı kopucak mı kontrol ediyorum. Birde istemcilerin pc adlarinin ayni olmasi kopmalara neden olur mu?

Merhaba, PC lerin adlarının aynı olmasının çok büyük bir soruna neden olacağını sanmıyorumama yinede farklı olmasında fayda var. FileServer yönetimi yaparken en basit örnek olarak sorun çıkartabilir. CPU kullanımınız yüksek ama sizin networkünüzdede sorun var ilk önce iletişim kısmını çözmeniz lazım, belirli yada belirsiz aralıklarda kısa sürelerde bu kopmları yaşıyorsanız muhtemel olarak yapıda loop var bunu düzeltmeniz gerekiyor. Sonrasında CPU kullanımına neyin neden olduğunu aratırabilirsiniz ki bu ağ kopmalarıda bu soruna neden olabilir istemcilerin sürekli kopup geri bağlanması ve bağlanma esnasında kaıt işlemleri vs.. gibi durumarda CPU kullanımını yükseltiyor olabilir.

Yapıda Loop olabileceği iyimser ve çözülebilir bir sorun switcherde tamamen bir sorun olabilir.

Gönderildi : 27/09/2016 19:51

(@EmreYuz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tesekurler cevap icin loop sorunu daha agir basmaya basladi simdi cunlu katlarda 10 liralik 4port switchler var baska nasil tespit edebiliriz loop sorununu.

Gönderildi : 28/09/2016 02:18

(@ertanerbek)
Famed Member

Tesekurler cevap icin loop sorunu daha agir basmaya basladi simdi cunlu katlarda 10 liralik 4port switchler var baska nasil tespit edebiliriz loop sorununu.

Trafiğin yoğun olmadığı saatlerde switchleriniz üzerindeki data transfer LED lerinin hepsi aynı anda yanıp sönüyorsa muhtemel olarak bir lokasyond loop var demektir. SPT destekleyen yönetilebilir bir switch yapınız yok ise ve kendi üzerinde Loop Protection barındırmıyorlarsa kabloları tek tek denemek dışında pek bir seçeneğiniz kalmıyor.

Gönderildi : 28/09/2016 11:40

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

kenar switchlerinizde sorun yaşamanız daha yüksek, Ertan bey yapabileceklerinizi yazmış.

bu switchlerden ortamda adet sayısı fazla değil ise, tek tek hızlıca gezilebilir.

üstte belirttiğim gibi, hypervisor tarafında da kontrollerinizi sağlamalısınız.

omurga switch arkası ve hypervisor tarafında kesintileri takip ederek, kontrol alanını daraltabilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/09/2016 12:43

(@EmreYuz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

en ucuz olanlardan 4port 16 tane switch ve 9 tane axess point tespit ettim bunları azaltarak başlıyorum 🙁

Gönderildi : 28/09/2016 14:19

Paylaş: