Forum

Birden fazla ISS

Bildirimler
Hepsini Temizle

Birden fazla ISS

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
422 Görüntüleme
(@hidirgul)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle herkese merhaba,

Web tabanlı bir proje kapsamında kurulum yapmam gerekiyor. yapmak istediğimi aşağıdaki resimde açıklamaya çalıştım. 

projemiz şu şekilde x bir vps sunucumuz var. Üzerinde Windows Server 2012 kurulu AD aktif değil. Sadece iis yüklü ve çalışır vaziyette. Site içeriklerinde 1mb (o kadar değil) basit bir site çalışmakta. siteler SQL tabanlı çalışıyor. 

Basit bir makina üzerine (birden fazla bilgisayar) windows kurduk. Kurduğumuz tüm makinalar Ana sunucu üzerindeki siteleri local üzerinde çalıştırmalarını ve saat başı VPS üzerindeki iis ile eşitleyecek. Yapmak istediğimiz özet ile bu şekilde. 

bir kaç yazılım denedik hatalar çok fazla istediğimiz zaman aralıklarınında eşitleme yapamıyor yada SQL veri tabanı ile çalışmıyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. 

Gönderildi : 17/08/2016 04:35

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

sql server'ı nerede konumlandırdınız ?

böyle bir yapıyı kullanma amacınız nedir ? ha vb.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/08/2016 11:59

(@hidirgul)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

SQL server VPS üzerinde durmasını düşünüyoruz. Amacımız hiç bir kullancı ile karşı karşıya gelmemek. 30 tane oisimiz var ve hepsi ayrı dert dır dır. Bağlantı yapaş sorgu çalışmıyor geç geliyor diye günde 100 kere aranıyorum. durum böyle olunca bende bu yöntemi kullanmaya karar verdim. ııs ler bir birleri ile replice olurlarsa diğer kalan kısımları hallederiz ama ııs konusunda hiç bilgim yok. site ac port değiştir vb. işte

Gönderildi : 17/08/2016 13:16

(@turancoskun)
Üye

merhaba,

sql sync vb. çözümler üretmediğiniz sürece, iis tarafında nlb yapısına geçmenin size fayda sağlayacağını zannetmiyorum.

nlb veya dağıtık yapı size, site tarafında verim katar ama sorgularınıza  katkısı olmayacaktır.

sonuçta hala eski vps üzerinde çalışan sql ve uygulamanızı kullanmaktasınız.

uygulama ve sorgu tarafında performans iyileştirmeleri yapmanız gerekecektir.

veya yapınızı yanlış yorumluyor olabilirim.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/08/2016 14:19

(@hidirgul)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

burada ki amaç yük dengelemek veya performans attırmak değil. Amacımız kullanıcıların local sunucu üzerinde çalışmları. herşeyi local üzerinde yapacaklar localde günün belirli saatleri server'a gelip güncellme alacak veya verecek. Yapımızda kullanıcıların internet erişimlerini kapatıp sadece sunucunun internete çıkmasını istiyoruz.

Ek olarak:  sunucumuz microsoft azurede duruyor. Şirketin 30 şubesi var ve her şubede 70 üzerinde çalışan var. çalışanlar azur yerine localde koyduğumuz sunucu ile iletişimlerini sağlayacaklar. şubenin interneti gitsede çalışmalarımız etkilemeyecek. 30 şubeye kurduğumuz iis server'da 3 saat aralıkla veri güncellemesi yapıcak. Kurmak istediğimiz yapı bu.

Nlb (çok bilmemek ile birlikte) yük dengesi yapıp duruma göre diğer sunucularınıza gönderiyor? yanlışım da olabilir. Benim yapmak istediğim sadece sunucular arasında senkron olması. Domain controller gibi mantıkta çalışmasını istiyorum. 

Gönderildi : 17/08/2016 15:09

(@turancoskun)
Üye

bu durumda sadece iis sync işinizi çözmeyecektir.

şubelerde iis + sql server bulundurmak zorundasınız.

burada iş daha çok sql ve geliştiriciler tarafında olacaktır.

uygulamada veri yazma, okuma süreçlerini değiştirmek zorunda kalabilirler.

çok lokasyonlu sql mimarileri uzmanlık alanım değil, yanlış yönlendirmek istemem.

portalda alternatifler sunulacaktır mutlaka ama sql tarafında danışmanlık almanızı tavsiye ederim.

Gönderildi : 17/08/2016 16:36

Paylaş: