Forum

Linux Server / Wind...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Linux Server / Windows Client

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
513 Görüntüleme
(@enescimen)
Gönderiler: 36
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar aklımda olan bir soruyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Örneğin bütün clientleri windows olan bir kurumda serverın linux olması bir problem yaşatır mı? Bildiğim kadarıyla linux serverda active directory vb. kuruluyor ama hiç test etmedim bu olayı. Dosya paylaşımı, izinler vb. bütün konularda linux server windowslara stabil bir hizmet verebilir mi?

Gönderildi : 22/05/2016 16:06

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

Örneğin bütün clientleri windows olan bir kurumda serverın linux olması bir problem yaşatır mı? Bildiğim kadarıyla linux serverda active directory vb. kuruluyor ama hiç test etmedim bu olayı.

kurumunuzda, server üzerinde hangi rollerin koşacağını iletirseniz, daha doğru cevap verilebilir.

ubuntu ve centos üzerinde, samba ile ad alternatifi yapılar oluşturmanız mümkün, win. client gpo tarafı sıkıntılı.

arama motorlarında, konu ile ilgili birçok makale mevcut.

univention firmasının, ucs samba ürününü inceleyebilirsiniz, projelerini fujitsu ve ibm desteklemekte, web dash. olmasıda, ayrı bir güzel.

alışılmış ms ad tecrübeniz var ise, basitlik seviyesi aynı oranda değil.

linux sistemlerde tecrübeniz var ise, yönetim ve stabilite tarafında sorun yaşacağınızı düşünmüyorum.

Dosya paylaşımı, izinler vb. bütün konularda linux server windowslara stabil bir hizmet verebilir mi? 

samba tarafında, yetki atama ve dosya paylaşım süreçlerini yönetebilirsiniz.

eğer paylaşacağınız kaynakların boyutu 50-100 gb arasında ve kullanıcınız az ise, ubuntu veya centos üzerinde çözüm üretebilirsiniz.

tavsiyem, dosya paylaşımı için synology çözümlerinden birini alarak, domain yapısına entegre etmeniz.

yönetim, stabilite ve genişleme noktalarında, fazlasıyla memnun kalırsınız.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/05/2016 02:35

(@enescimen)
Gönderiler: 36
Trusted Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim. ubuntu ve centos dan bahsetmişsiniz diğer distrolarda stabil çalışmıyor mu paketler?

Gönderildi : 27/05/2016 01:20

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Linux sistemler üzerinde, ne yaptığınızı biliyorsanız, stabilite ve güvenlik konusunda sorun yaşamazsınız.

ubuntu ve centos en yaygın distrolardan, kaynak bulmak zor olmadığından, size önerdim.

sektörde debian tarafında da, ciddi fanatikler mevcut, inceleyebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/05/2016 02:34

Paylaş: