Forum

Şirket Dışı Mail İl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Şirket Dışı Mail İletişimi

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,678 Görüntüleme
(@CeyhunEmreBOZKURT)
Gönderiler: 26
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ortamda bir Exchange Server olduğunu varsayalım. Kullanıcılar ise şirket içerisinde mail alma, gönderme gibi işlemleri başarılı bir şekilde uyguluyor. Bu bağlamda X kullanıcısı evinden maillerini kontrol etmek istediğinde bir sorun yaşar mı? Ya da bunun için bir ayar var mı?

Gönderildi : 19/02/2016 11:34

(@ekremersoy)
Gönderiler: 54
Trusted Member

Merhaba,

Firewall üzerinden ve alan adınız üzerinden yönlendirme yapmanız gerekir. Alan adınız üzerinden mx kayıtlarını oluşturmanız lazım. Yapınızı bilmeden yanlış bir yönlendirme yapmak istemem ama eğer mailinizi dışarı açmak istemiyorsanız kullanıcıyı vpn ile ağa dahil etmek en makul çözüm olur.

Gönderildi : 19/02/2016 13:02

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Yapıyı dışarı açmanız durumunda web mail veya mobil cihazlardan sürekli bir iletişim durumu sağlanabilir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 21/02/2016 21:33

(@CeyhunEmreBOZKURT)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yapıyı dışarı açmanız durumunda web mail veya mobil cihazlardan sürekli bir iletişim durumu sağlanabilir.

Yapıyı dışarıya açmak için ne gibi yol izleyebilirim? Biraz araştırma yaptım MX ve DNS ayarları ile oluyormuş ama tam açıklayıcı bir çözüm bulamadım. 

Gönderildi : 23/02/2016 20:23

(@www-rizasahan-com)
_

Bu kayıtlar ile işiniz yok zaten bu kayıtlar olmasa exchange çalışmaz. Yada şunu sorayım siz maili şirket içindemi kullanıyorsunuz dış dünyaya mail atıp mail alıyor musunuz? Eğer cevabınız Evet ise bu durumda localde eriştiğiniz Owa adresinize dışarıdan erişmek için gerekli 443 portunu owanın bulunduğu ip adresine yönlendirmeniz gerekecek.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/02/2016 11:59

(@yilmazbarcin)
Gönderiler: 315
Illustrious Member

merhaba,

exchange server'inizin versiyonu nedir ? Exchange üzerinde Outlook Anyware ayarları yapılmış ve sertifika yüklenmiş ise kullanıcılarınız şırket dışında da pc'lerini açtıklarında sunucuya bağlanır ve çalışmaya devam edebilirler. Her durumda dışarıdan içeri 80 ve 443 portlarını da mail sunucuya doğru nat'larsanız OWA üzerinden de ek bir gereksinim olmadan çalışabilirler...

kolay gelsin,

yB

Gönderildi : 24/02/2016 12:50

(@CeyhunEmreBOZKURT)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bu kayıtlar ile işiniz yok zaten bu kayıtlar olmasa exchange çalışmaz. Yada şunu sorayım siz maili şirket içindemi kullanıyorsunuz dış dünyaya mail atıp mail alıyor musunuz? Eğer cevabınız Evet ise bu durumda localde eriştiğiniz Owa adresinize dışarıdan erişmek için gerekli 443 portunu owanın bulunduğu ip adresine yönlendirmeniz gerekecek.

Dış dünya ile etkileşim halindeyiz. Hali hazırda şirket domaini ile cPanel'den mail açarak kullanıcıların Outlook'larına kurulum yapıyoruz. Mail süreci aşağı yukarı bu şekilde işliyor. deneme.com diye bir sitem var bu siteyi Exchange Server'a aşılamak istiyorum aynı zamanda OWA gibi özellikleri de kullanıcılar kullanabilsin. Bunun için ne gibi ayarlamalar yapmam lazım? 

Gönderildi : 24/02/2016 13:11

(@www-rizasahan-com)
_

Exchange zor yönetilen bir süreçtir. Bu nedenle bence içeride bu yapıyı kullanmak yerine bulutta olan ofis 365 sistemini kullanmanızı öneririm. Exchange sistemini birebir kullanıyorsunuz ve yapıyı Microsoft yönetiyor. Hiç bir işi ile uğdaşmıyorsunuz hotmail.com adresi kullanır gibi kullanıyorsunuz. Ortamda Exchange olması için sunucu, lisans, anti spam gateway, iyi bir internet hattı, yedekleme yazılımı gibi iyi yatırım yapmanız gerekmekte.

Gönderildi : 25/02/2016 22:14

Paylaş: