Forum

Exchange Server b&#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Server büyüyen IIS loglarının arşivlenerek silinmesi

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,237 Görüntüleme
(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member
Konu başlatıcı

Exchange Server büyüyen IIS loglarının arşivlenerek silinmesi (tr-TR)

Exchange Server zaman içerisinde bir çok IIS Log biriktirebilir, Bazı Adminler bu logları olası problemlere karşı farklı bir disk üzerinde tutarak, disk üzerindeki boş alan azaldığında IIS loglarını elle siliyorlar. Sistem üzerindeki IIS loglarının 80 GB yer kapladığını gördüğümde elle arşivleyerek silmeyi düşündüm, sonra Powershell ile bunu yapabilirim diyerek biraz araştırma sonrasında bulduğum script ile sorunsuz bir şekilde IIS loglarını arşivleyerek temizledim. Böylelikle sanal üzerindeki disk yapımda bir büyüme olmadığı için replikasyon yapısında bir değişiklik olmadı, yeniden replikasyon yapmama gerek kalmadı.

İstediğim sadece uygulamanın benim göstereceğim bir yere sıkıştırarak arşivlemesi sonrasında da arşivlediği logu IIS üzerinden silmesi. Aşağıda detaylarını belirttiğim log ile bunu kolayca gerçekleştirebildim, şimdi bunu nasıl yaptığıma beraber bakalım,

Script'e TechNet Gallery üzerinden yada Github üzerinden erişebilirsiniz.

Script'i Scripts adında bir klasör oluşturarak içine kopyalayıp C diskinin içerisine atıyoruz. IIS Loglarımızı olduğu yolu buluyoruz.

Exchange sunucunuz üzerinde PowerShell i Run as Administrator olarak çalıştırıyoruz

C:\Scripts dizini altına geliyoruz.

-Logpath "IIS loglarının bulunduğu dizin" bu genellikle c:\inetpub\logs\LogFiles\W3SVC1 olabilir

.\IISLogsCleanup.ps1 -Logpath "C:\DavutEren Log Files\W3SVC1" yazdığınızda sadece IIS üzerindeki Loglar silinecektir.

-ArchivePath "Logları yedeklemek istediğiniz yeri belirtmeniz gerekiyor"

.\IISLogsCleanup.ps1 -Logpath "C:\DavutEren Log Files\W3SVC1" -ArchivePath "\\davuteren-nas\Logs"

Script çalıştığında IIS üzerinde bulunan logları önce zipleyerek arşiv yapmak istediğiniz yere kopyalayacak sonrasında IIS üzerinde arşivlenmiş logları silecektir.

Eğer bu Scrip'i otomatik olarak zamanlanmış görevlere ekleyerek ayda bir defa çalışması için ayarlayabilirsiniz.

Yeni bir schedule task oluşturarak Run wheher user is logged on or not seçeneğini seçiyoruz.

Triggers tarafında Her ayın ilk günü olacak şekilde seçim yaptım

Actions tabında Program olarak powershell.exe

Arguments olarak bu kodu yazıyoruz     -command "C:\Scripts\IISLogsCleanup.ps1 -LogPath "C:\DavutEren Log Files\W3SVC1" -ArchivePath "\\davuteren-nas\Logs"

Bu şekilde görevi kaydederek sorunsuz bir şekilde görevi zamanlayabilirsiniz.

Referans: http://exchangeserverpro.com/powershell-script-iis-logs-cleanup/

Gönderildi : 30/01/2016 03:27

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Eline sağlık hocam. Yararlı bilgi oldu.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/01/2016 14:29

(@alperguzelyurt-2)
Gönderiler: 1
New Member

Teşekkür ederiz, çok faydalı bir paylaşım. Emeğinize sağlık.

Gönderildi : 15/09/2018 19:27

Paylaş:

Başa dön tuşu