Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V network sorunu

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,755 Görüntüleme
(@vusalrustamov)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

İyi günler. windows 10 da Hyper-V etkinleştirib onunla sanallaştırma yapıyorum. Üzerinde de çeşitli sanal makineler var. Hyper-V de internete çıkış için external virtual switch oluşturdum. Hər hangi bir sanal makinenin İP-sini otomatik yada evdəki modemin ip-sini verdiyimde nete çıkıyor. Başka bir İp verdiyimde mesela 192.168.1.10 gibi bir İp verdiyimde bağlantı kopuyor. Ben nerede hata yapıyorum acaba? Yardım edə bilirseniz sevinirim

Gönderildi : 01/01/2016 14:14

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Ortamınızdaki DHCP sunucudan yani modemden dinlediği ip range ve ip scopeları kontrol etmenizi rica ederim. Muhtemelen modemin ip range dışında bir ip veriyosunuz diye tahmin ediyorum.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 02/01/2016 13:14

(@vusalrustamov)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkürler. Bende 2 gündür uğraşıyorum. Kaç defa virtual swtich kaldırdım kurdum. Kaç defa Hyper-v kaldırdım kurdum. Olmadı sonra modemin ip-sinide sanal makinaya verdim olmadı. Bu sabah rastgele. Hyper-v-ni kaldırıb təkrar kurdum yeni external virtual switch oluşturub (ip-sini otomatik yaptım ve Allow share özelliyini aktif ettim)  sanal makinayada modemin ağından bir İP verdim problem çözüldü. Dünde kaç defa aynı şeyi yapmıştım ama olmamıştı. nasıl oldu annamadım ama asıl olan sorun çözüldü.

Peki sanal makinaya modemden farklı bir ip verib onları bir şekilde bağlayıp internet çıkışı sağlamak mümkünmü yoksa illa modemin ip-siylə aynı ağda olması lazım?

Gönderildi : 02/01/2016 16:06

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Modeme gidipte IP range 192.168.1.0 'dan başlatıp 192.168.3.0 kadar yazarsanız aralığı modem tüm bu aralık için ip dağıtır ve bu aralıktaki her ipden gelen isteği işler. Bu şekilde yapabilirsiniz ancak modemin ip aralığındaki iplerin dışında bir ip vermeniz hiç bir anlam ifade etmez.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 02/01/2016 16:15

(@vusalrustamov)
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler. Bende böyle bişey istiyordum. Tekrar sağolun

Gönderildi : 02/01/2016 19:42

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Rica ederim, kolay gelsin 🙂

www.okanozbey.com

Gönderildi : 02/01/2016 22:20

(@SefaYUKSEL)
Gönderiler: 66
Trusted Member

Modeme gidipte IP range 192.168.1.0 'dan başlatıp 192.168.3.0 kadar yazarsanız aralığı modem tüm bu aralık için ip dağıtır ve bu aralıktaki her ipden gelen isteği işler. Bu şekilde yapabilirsiniz ancak modemin ip aralığındaki iplerin dışında bir ip vermeniz hiç bir anlam ifade etmez.

Merhaba Ziya Bey,

Routing and Remote Access rolü ile modeme tanımlanmayan bir scope tan ip ile nat yapamaz mıyız acaba?

Gönderildi : 02/01/2016 22:32

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Tam olarak amaç ne bunu yapmakta onu anlamadım 🙂 Teknik olarak yapılabilir ancak sağ kulağı sol elle tutmak gibi birşey olur. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 03/01/2016 01:08

Paylaş: