Forum

İnternet Toplu Kull...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcılar Yönetmeliği - Özel Hayatın Gizliliğini İhlal

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
580 Görüntüleme
(@bekirata)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu, ceza hukuku kapsamına giren ve Türk Ceza Kanunu’nun 134. maddesinde düzenlenmiş olan ve kişilerin özel hayatlarının gizliliğini ve dokunulmazlığını korumaya yönelik bir suç tipidir. Suçun maddi unsuru gizli olması gereken özel hayata dair bir takım özel bilgilerin veya verilerin ifşa edilmesi, açığa çıkartılmasıdır. Özel hayata dair bilgi ve veriler kişinin saklı kalması beklenen iç dünyasına ait olan özel detaylardır. Örneğin bir kişinin bir hastalığı olduğu ve o hastalık nedeniyle bir takım ilaçlar kullandığına dair bilgi saklı kalması gereken ve hayatın özel alanına dair bir detayken kişinin mesleğinin ne olduğu genel bir bilgidir. Aynı şekilde okul mezuniyet töreninde  çektirilen toplu bir fotoğraf özel hayata ilişkin olmasa da ev ortamında çekilmiş bir başka fotoğraf özel hayat unsuru sayılabilir.

İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcılar Yönetmeliği

İlgili Yönetmeliğin 5 inci maddesi ticari amaçla internet toplu kullanım sağlayıcıların temel yükümlülüklerini şu şekilde saymaktadır:

.......

d) İç IP Dağıtım Loglarını elektronik ortamda kendi sistemlerine kaydetmek

.......

Varsayımım şu;

Bu işlemi(İç IP Dağıtım Loglarını elektronik ortamda kendi sistemlerine kaydetmek) kurum olarak yerine getirmeye çalışalım.

Bu kayıtların örnek dosya ( http://tib.gov.tr/dokumanlar/Ornek_Dahili_IP_Dagitim_Logu.txt)  şeklinde yapılması ve bunun zaman damgası ile imzamanması istenilmektedir.

Syslog desteği olan bir modem ile bu bilgilerle ip dağıtım log kaydı yapabilyorum.Ancak benim istediğim IP adresi - Kullanıma Başlama TarihSaati - Kullanım Bitiş TarihSaati - MAC Adresi bilgilerinin yanında gidilen ip adresi ve hangi porttan gidildiği bilgileride mevcut ve bunları kayıt ediyorum.Yada bunu firewall cihazı ile wauth modulü ile Tckimlik doğrulaması ve kaydı ile birleştirerek yapıyorum.

Özel hayatın gizliliğini ihlal etmiş oluyormuyum. Daha başka mevzuat hükümleriyle değerlendirerek hukuki görüşlerinizi bağlayıcılığı olmaksızın bilişimci olarak paylaşmanızı rica ediyorum.

Ayrıca bilen arkadaşlarım bu dört bilgiyle kayıt yapabileceğim bir yazılım yada yöntem tavsiye edebilirmisiniz.

Firewall cihazım vey draytek 2760 modemim mevcut. Dhcp server kurmadan yapabilirmiyim.

Cevap verecek herkese Teşekkürler.

Gönderildi : 09/12/2015 02:24

(@feritosoydan)
Gönderiler: 110
Estimable Member

Bildiğim kadarı ile yukarıdaki işlemler ile özel hayatın gizliliğini ihlal etmiş olmuyorsunuz.

Ama konunun uzmanı bir hukukçudan kesin bilgi alabilirsiniz.

Yazılıma gelince Logsign, Cryptech, Infraskope gibi size istediğinizden fazlasını verebilecek çok başarılı yerli yazılımlarımız var.

Gönderildi : 09/12/2015 10:31

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba,

Draytek 2760 ile ekstra bir dhcp server kurmanıza gerek yoktur. 30-40 müşteride bulunan Draytek ürünlerinin syslog çıktılarını SyslogWatcher (IP Log imzalayıcı programı ile birlikte kurarak)veya LogSign Focus'a göndererek 5651 yapıyoruz ve herhangi bir sorun yaşamadık. Draytek TR Distribütörü Simet Bilgisayar'ın eski Teknik Müdürü Ertan ERBEK'in çalışmaları ile Draytek ürünlerinin ürettiği syslog lar 5651'e uyumlu hale gelmişti. Önemli olan 5651 gereği 1 yıldan az olmamak ve 2 yıldan fazla olmamak kaydı ile kayıtları tutmaktır. Yine de syslog çıktılarınızı örnek ip logu ile kıyaslamanızı tavsiye ederim. 

Gönderildi : 09/12/2015 11:49

(@bekirata)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

xxxxx marka xxxxx model(güvenlik nedeniyle) ile syslog watcher kullanmış idim.on üzerinden on verdim.ancak onunda fazlası var gidilen ip ve portu gösteriyor.

firewall yazılımıda wauth ile gidilen ip gösteriyor.sanırım firewall yazılımında yapılacak konfigürasyon ile istediğim kısıtlı iç ip log listesini tutabilirim.

Cevaplarınız için teşekkürler Ferit OSOYDANÇevrim dışı. Son etkinliği:12-09-2015, 10:59 Ferit OSOYDAN , M. Oguzhan OZKURTÇevrim dışı. Son etkinliği:12-09-2015, 17:01M. Oguzhan OZKURT

Gönderildi : 10/12/2015 01:46

Paylaş: