Forum

AD Authentication İ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

AD Authentication İle Local Ağa Bağlanma Ve Alınan Hata

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
614 Görüntüleme
(@birkanherdinc)
Gönderiler: 115
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba sevgili çözüm park üyeleri,

2 haftadır uğraştığım bir sorunu anlatmak istiyorum. Bu işin uzmanı arkadaşların bana yardımcı olacağını düşünmekteyim.

Fortigate üzerinden Ad ile Authentice bir network yapısı oluşturduk AD üyesi olan tüm userlar lokal ağımıza bağlanıp nete çıkabilmektedirler.

AD üyesi olmayan üyeler için ise fortigate üzerindne bir guest vlanı yapılandırdık. Burda sorun ise şudur.

Computerlarını açan userlar ertesi gün geldiklerinde şirkette misal 200 kişi var ise 10 tanesi nete giremiyor.

Local ağ üzerinde tüm kaynaklar tamam ama ping 8.8.8.8 yaptığımızda cevap alamıyoruz.

Domainden düşürüp domaine aldığımda sorun çözülüyor.

Bu sorun ile ilgili symantec olmak üzere GPO ya kadar düzenleme yaptım. Fakat aynı hatayı yine almaktayım.

Sorun nerde olabilir fikri olan üstadlarım yardımcı olurmusunuz ?

Teşekkür ederim saygılarımla...

Gönderildi : 18/11/2015 12:26

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba sevgili çözüm park üyeleri,

2 haftadır uğraştığım bir sorunu anlatmak istiyorum. Bu işin uzmanı arkadaşların bana yardımcı olacağını düşünmekteyim.

Fortigate üzerinden Ad ile Authentice bir network yapısı oluşturduk AD üyesi olan tüm userlar lokal ağımıza bağlanıp nete çıkabilmektedirler.

AD üyesi olmayan üyeler için ise fortigate üzerindne bir guest vlanı yapılandırdık. Burda sorun ise şudur.

Computerlarını açan userlar ertesi gün geldiklerinde şirkette misal 200 kişi var ise 10 tanesi nete giremiyor.

Local ağ üzerinde tüm kaynaklar tamam ama ping 8.8.8.8 yaptığımızda cevap alamıyoruz.

Domainden düşürüp domaine aldığımda sorun çözülüyor.

Bu sorun ile ilgili symantec olmak üzere GPO ya kadar düzenleme yaptım. Fakat aynı hatayı yine almaktayım.

Sorun nerde olabilir fikri olan üstadlarım yardımcı olurmusunuz ?

Teşekkür ederim saygılarımla...

Selamlar ;

Fortigate  uzerinde guest userların internete  erişim yetkisi ne  durumda  acaba ? Fortigate  ile domain  controller  arasında probşem olusuyo ve  kullanıcılara  guest  user yetkileri  dahilinde işlem yapıyo  olabilir.

Gönderildi : 18/11/2015 13:25

(@ekremersoy)
Gönderiler: 54
Trusted Member

Merhaba,

Sorununuzun Fortigate üzerinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Biz de 800C kullanıyoruz ve benzer problemlerle karşılaşıyoruz. Genellikle aynı ip ve aynı kullanıcının birden fazla kez girişinden kaynaklı yaşanmaktadır. Bir kullanıcınız ağdaki bir dosyaya başka bir kullanıcı ile giriyorsa ya da ağ kimliklerinde ya da outlook hesaplarında birden fazla kullanıcı varken bu sorun yaşanabilir.Fortigate bazen aynı marka model cihazları tek bir cihaz gibi görüyor, bu da Authentication'ı etkiliyor ve bu tarz sorunlara neden oluyor.

Siz gün içerisinde değil de açılışta yaşadığınız için bence;

UserDevice kısmındaki Authentication alanında, Settings kısmından Authentication Timeout süresini azaltmanız 3-5dk gibi bir değer vermeniz sorununuzu düzeltebilir, bir de akşam tüm kullanıcılar kapalıyken monitor ederseniz askıda kalan kullanıcı oluyor mu olursa de-Authenticate yaptığınızda ertesi gün sorun yaşıyor musunuz? gibi bir analiz yaparsanız sonuca daha sağlıklı oluşabilirsiniz.

Gönderildi : 18/11/2015 14:41

(@birkanherdinc)
Estimable Member
Konu başlatıcı

MErhaba guest userlar için bir kullanıcı adı ve parola verildi "guest" gibi bunu girdiklerinde günde 12 saat aktif olarak nete çıkabilmektedirler.

Gönderildi : 19/11/2015 10:44

(@birkanherdinc)
Estimable Member
Konu başlatıcı

dediğiniz şekilde yapılandırma yapıyor olacağım ama bu sorun çözülecek gibi görülmüyor.

Gönderildi : 19/11/2015 11:11

(@birkanherdinc)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Dc de bu şekilde hata almaktayım sürekli

DCOM got error "2147944122" from the computer 192.168.122.126 when attempting to activate the server:
{8BC3F05E-D86B-11D0-A075-00C04FB68820}

Gönderildi : 19/11/2015 12:04

Paylaş: