Forum

Synology 415+ ve Zy...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Synology 415+ ve Zyxel VMG3312-B10A WAN Bağlantısı

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,117 Görüntüleme
(@FatihCinki)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Synology DS415+ NAS kullanıyorum. VDSL'e geçiş yaptık ve TTNET'ten bahtımıza Zyxel VMG3312-B10A modem düştü ne yazık ki.

Modemi kurduğum günden bu yana TP Link Gigabit Switch ile beraber kurumun Synology NAS'ını, yaklaşık 12 bilgisayarını ve 2 yazıcıyı bağlayarak kullanıyorum ama hiç verim alamadım. Synology bağlantısı sürekli kesiliyor. Gigabit switch'ten çıkarıp modemin 100'lük portuna takıyorum yine aynı.

Bu konuda bilmediğim ve gözden kaçırdığım nokta nedir? Yardımcı olabilir misiniz?

Gönderildi : 11/06/2015 19:07

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba Fatih Bey,

Öncelikle modemin WAN portuna bağlayıp kullanmamanız gerekiyor. Bu port WAN portu sadece Ethernet internet için ayrılmış diyebiliriz. Üzerinde 4 adet port yer almaktadır. Bunlar switch mode mantığında çalışıyor bunlardan herhangi birine takınca aktif olarak Synology cihazınız çalışır.

Burada sorunun bence TPlink tarafında olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Synology üzerinde log sistemi mevcut bağlantı kesilip geldikten sonra loğlarda ne yazdığını kontrol eder misiniz ?

DSM üzerinde herhangi bir işlem yapmanıza gerek görmüyorum. Tabi network tarafında ayarları düzgün yaptığınızı varsayıyorum.

Gönderildi : 11/06/2015 22:12

(@FatihCinki)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba Fatih Bey,

Öncelikle modemin WAN portuna bağlayıp kullanmamanız gerekiyor. Bu port WAN portu sadece Ethernet internet için ayrılmış diyebiliriz. Üzerinde 4 adet port yer almaktadır. Bunlar switch mode mantığında çalışıyor bunlardan herhangi birine takınca aktif olarak Synology cihazınız çalışır.

Burada sorunun bence TPlink tarafında olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Synology üzerinde log sistemi mevcut bağlantı kesilip geldikten sonra loğlarda ne yazdığını kontrol eder misiniz ?

DSM üzerinde herhangi bir işlem yapmanıza gerek görmüyorum. Tabi network tarafında ayarları düzgün yaptığınızı varsayıyorum.

Cevabınız için teşekkürler Rafet bey.

Gönderildi : 12/06/2015 13:47

(@EmrahOzgiray)
Gönderiler: 62
Trusted Member

Fatih bey cihazınızn WAN portunu unutun 🙂 o portun amacı farklı Rafet bey izah etmiş. Yapacağınız en sağlıklı işlem gigabit portlu kaliteli bir VDSL modem almak(Lokalde çok şart değil aslında). Ttnetten aldığınız modemde 100mbps gözüküyor. Dolayısıyla darboğaz yaşamanız normal. Gb switch inizide kontrol etmenizi öneririm.

Gönderildi : 12/06/2015 15:18

Paylaş: